Castaner tiež uviedol, že potrvá 48 hodín, kým budú môcť zamestnanci štátnych inštitúcií bezpečne vstúpiť do katedrály a postarať sa o artefakty, ktoré vnútri zostali. Niektoré z nich sú totiž príliš veľké na to, aby mohli byť vynesené von.
Generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Audrey Azoulayová v utorok vyhlásila, že na záchranu zostávajúcich častí chrámu je potrebné, aby experti bezodkladne vykonali zabezpečovacie práce. Prvých “24 – 48 hodín” je podľa nej rozhodujúcich, pokiaľ ide o ochranu kamenných a drevených prvkov konštrukcie pred poškodením vodou a stanovenie ďalšieho postupu.
Pracovník zodpovedný za inventár katedrály Laurent Prades sa medzitým vyjadril, že takmer všetky vnútorné artefakty vyviazli z požiaru bez poškodenia. Štíhla veža nad krížením lodí, ktorá sa zrútila do interiéru, podľa neho zasiahla iba vyvýšený oltár, nainštalovaný v roku 1989.
“Všetko ostatné sme dokázali zachrániť,” tvrdí Prades. “Všetky stély z 18. storočia, piety, fresky, kaplnky a veľký organ sú v poriadku,” dodal. Nezničené zostali aj tri veľké okenné ružice s vitrážami, hoci môžu byť poškodené teplom a ich stav musí zhodnotiť odborník.
Azoulayová však upozornila, že niektoré časti katedrály, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, zostávajú “extrémne krehké”. Poukázala pritom na lešenie s hmotnosťou niekoľkých stoviek ton, postavené pôvodne okolo veže, ktorá sa pri požiari zrútila.
Francúzsky minister kultúry Franck Riester už skôr potvrdil, že “najcennejšie poklady” z katedrály boli zachránené, čo sa týka i katolíckych relikvií – tŕňovej koruny, ktorú mal údajne na hlave Ježiš, a tuniky svätého Ľudovíta.
Požiar na streche gotickej katedrály Notre-Dame v centre Paríža vypukol v pondelok podvečer, pričom spočiatku nebolo isté, či sa túto svetoznámu historickú pamiatku podarí hasičom zachrániť. Všetky mosty vedúce na ostrov v strede rieky Seina, kde sa chrám nachádza, zostali v utorok uzavreté. Zvedaví obyvatelia i návštevníci francúzskej metropoly sa však zhromažďujú na oboch prístupných nábrežiach, aby sa dostali čo najbližšie k miestu udalosti.
Pellegrini: Slovensko po požiari Notre-Dame pomôže, ak si to bude Francúzsko želať
Slovensko v súvislosti s požiarom v parížskej katedrále Notre-Dame počká na to, ako sa celej veci zhostí samotné Francúzsko a tam, kde budeme môcť pomôcť, pomôžeme. Uviedol to dnes pre médiá predseda vlády Peter Pellegrini s tým, že by sa nerád zapájal do pretekov v tom, ktorá krajina pomôže viac alebo menej.
“Nerád by som dnes robil nejaké lacné gestá a ohlasoval, že pošleme takú alebo onakú sumu,” vyhlásil premiér s tým, že Slovensko pomôže, ak si to bude Francúzsko želať. “Nebudem teraz z toho robiť reklamu a robiť nejakú lacnú kampaň,” povedal.
“Férovosť prístupu nabáda k zdržanlivosti, aby sme dokonca možno neurazili protistranu, že tým prejavujeme nedôveru, že sú schopní sami sa o ten problém postarať. Predsa len ide o svetovú veľmoc, ktorá sa asi s takýmito problémami vyrovnať vie,” dodal Pellegrini.
Francúzsky magnát, investor a zberateľ umenia Bernard Arnault a jeho koncern LVMH prisľúbili poskytnúť financie na rekonštrukciu parížskej katedrály Notre-Dame. LVMH v utorkovom stanovisku oznámila, že spoločnosť aj Arnaultova rodina prispejú sumou 200 miliónov eur na obnovu katedrály, ktorú považujú za “symbol Francúzska, jeho dedičstva a jednoty”.
Veľkú sumu prisľúbili aj francúzski miliardári Francois Pinault a jeho syn Francois-Henri Pinault. Francúzske médiá informovali, že ich rodina daruje na opravu katedrály 100 miliónov eur. “Toto je tragédia, ktorá má dopad na všetkých Francúzov,” uviedol vo vyhlásení Francois-Henri Pinault.
Pomoc Parížu ponúkli Zeman i Babiš, konať bude aj ministerstvo kultúry
Aj Česká republika chce pomôcť Francúzsku s opravou Notre-Dame, ktorú spustošil rozsiahly požiar. Prezident Miloš Zeman vyjadril Parížu sústrasť a zároveň ponúkol možnosť využitia českých reštaurátorských dielní i ateliérov, ktoré sú podľa jeho slov na špičkovej úrovni. Napísal to v liste adresovanom francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, z ktorého citoval spravodajský portál iDNES.cz.
Pomoc Parížu ponúkol v utorok aj český premiér Andrej Babiš, ktorý zároveň informoval, že po požiari Macronovi poslal SMS správu.
“My Česi sme v týchto ťažkých chvíľach myšlienkami s Vami, veď Česká republika je rovnako ako Francúzsko krajinou gotických pamiatok a Prahu podobne ako Paríž zdobia významné stredoveké chrámy a cenné historické a umelecké stavby. Požiar Notre-Dame sa dotýka nás všetkých. Predstavuje obrovskú stratu pre stredoveké umenie, ale tiež pre umenie a remeslo 19. storočia”, napísal v liste Zeman.
Macronovi ďalej tlmočil sústrasť svojej vlasti a uistil ho, že “Pražský hrad je pripravený pomôcť Parížu s opravou Notre-Dame zapojením svojich reštaurátorských dielní a ateliérov, ktoré sú na špičkovej úrovni”. List zakončil slovami o tom, že by ČR rada prejavila Francúzsku sústrasť a spolupatričnosť okrem slov aj “činmi a konkrétnou pomocou”.
Pomoc Parížu ponúkol tiež český premiér Andrej Babiš.
“Česká vláda je pripravená pomôcť Francúzsku pri obnove katedrály Notre-Dame i finančne. Čaká ale na rozhodnutie francúzskej vlády o postupe rekonštrukcie a organizovanie zbierky,” povedal v utorok. Skonštatoval tiež, že mu “je smutno”, keď vidí hrozivé zábery slávnej katedrály.
Pripravenosť pomôcť Francúzsku deklarovalo aj české ministerstvo kultúry. “Kontaktoval som francúzskeho veľvyslanca aj (českého) kardinála (Dominika) Duku, a prebrali sme, aké máme možnosti. Vyhlásime dve zbierky, cirkevnú i štátnu,” povedal pre program televízie iDNES.tv český minister kultúry Antonín Staněk.
V súvislosti s požiarom vypočuli približne 30 ľudí
Vyšetrovatelia zisťujúci okolnosti ničivého požiaru katedrály vypočuli približne 30 osôb, prevažne pracovníkov podieľajúcich sa na renovácii tejto historickej pamiatky. Tlačová agentúra AP to uviedla v utorok s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa francúzskeho súdnictva.
V súvislosti s požiarom, ktorý vypukol v pondelok večer, zaznel podľa neho v katedrále dvakrát poplašný systém. Po prvom signáli vyšlo niekoľko ľudí vrátane trvalo prítomného požiarneho technika skontrolovať priestor pod strechou, nič tam však nevideli. V druhom prípade už bol oheň príliš silný.
Podľa zdroja AP sa požiaru venuje 40 – 50 vyšetrovateľov, z bezpečnostných dôvodov však zatiaľ nemohli vstúpiť do samotnej katedrály.
Parížska prokuratúra predtým uviedla, že rozsiahly požiar katedrály Notre-Dame vyšetruje ako nešťastnú náhodu a nie ako prípad podpaľačstva. “Nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmyselný trestný čin,” povedal prokurátor Rémy Heitz.
Požiar zničil strechu katedrály a štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila dovnútra. Podľa vyjadrenia pracovníka zodpovedného za inventár však takmer všetky vnútorné artefakty vyviazli bez poškodenia.