Koniec ríše bez hraníc

Washington 18. júla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Mohammad abu Ghosh)

 

Niet pochýb, že dejiny Rímskej ríše sú dejinami vojen, ovládania cudzích území s rozličnými jazykmi, náboženstvom a kultúrou, a viery, že spojenie so silným susedom ochraňuje pred vonkajším ohrozením. Preto sa forma vlády Ríma v priebehu storočí menila: z kráľovstva na republiku a nakoniec na cisárstvo

Ilustračné foto

V priebehu existencie cisárstva existovala univerzalistická myšlienka jedinej a jednotnej ríše, ktorá žije dodnes: imperium sine fine. Tj. ríša bez hraníc. USA a EÚ sa správajú podľa uvedenej myšlienky. EÚ a Rada Európy dokonca používajú od roku 2000 motto z nej vychádzajúce: in varietate concordia. Správne preložené: Zjednotení v rozmanitosti.

V medicíne, biológii a práve, aby som menoval tri, sú aj dnes uplatňované latinské odborné výrazy. Pôvod románskych jazykov Európy (taliančina, francúzština, španielčina, portugalčina, rumunčina a ďalšie), podobne ako mnoho prevzatých slov vyskytujúcich sa v germánskych a slovanských jazykoch majú svoj pôvod v latinčine. Európske právo a štátoveda, obzvlášť občianske právo, majú korene v starom rímskom práve. Ľudskosť – humanitas, dôstojnosť človeka – Dignitas humana, sú rímskeho pôvodu. Akvadukty, bazilika (z gréckeho kráľovského stĺporadia), betón (v Pompejach, Koloseu pod.), Ohybné sklo (ktorého existenciu zaznamenal filozof Plinius), pošta (ako systém výmeny informácií), cestné siete (po prevzatí od Etruskov), ústredné kúrenie (podľa gréckeho vynálezu), výťahy (po invencii Archimedesa), ale aj kvalitná starostlivosť v prevencii infekčných chorôb, leprosária, to všetko nám zanechali Rimania. Už preto sa ponúka porovnanie Rímskej ríše s Európskou úniou.

V príspevku, ktorý je časťou obsiahlejšej úvahy o budúcnosti EÚ na základe otázky Aké zmeny sa musia urobiť, aby civilizácia a Európa boli životaschopné a všestranne rovnomerne prosperovali? sa zameriam na niekoľko aspektov, začínajúc koncom Ríše bez hraníc.

Niet pochýb, že mnoho súčasníkov rímskej ríše, jej koniec ani nezaznamenalo. To indikuje fakt, že aj uznávaní historici sa na konkrétnom okamihu konca museli dohodnúť. Existuje totiž nespočetné množstvo teórií o páde Ríma. Tie, ktoré dávajú väčší zmysel, obsahujú priame a nepriame vplyvy. K priamym vplyvom sa radí trvale zlé vládnutie čo sa týka hospodárstva, úpadok cností a s ním spojený úpadok bojového ducha, časté pohraničnej vojny, migrácia a akútne finančné krízy. Expanzia ríše bola dlhú dobu pre Rimanov zárobková – podobne ako expanzia kapitalizmu pre USA, alebo rozširovanie EÚ pre jej zakladajúcich členov.

Pax Romana – rímsky mier sa stal 200 ročným obdobím stability a pokoja. Napriek tomu ríša prestala ekonomicky prosperovať. Objavili sa tzv. cisári peňazokazci. V súčasnej dobe ich predstavujú FED a ECB. Po skončení Pax Romana, počas vládnutia Marca Aurelia, ubudlo kvôli epidémii veľké množstvo Rimanov, porazení Germáni dostali právo usadiť sa v ríši s povinnosťou dodávať regrútov, ničenie peňazí pokračovalo. Ríšou sa šírili vzbury, bujnel banditizmus, odpadávali provincie (Británia, Galia, Hispánia). Vrcholom bolo zajatie cisára Valeriána Peržanmi a skokový pokles vzdelanosti a gramotnosti. Svätý Ciprián napísal: Svet je teraz ošúchaný vekom … jari majú v sebe málo sviežosti a jeseňe menej plodnosti … na poli ubúda a nedostáva sa poľnohospodárov, na mori námorníkov, v kasárňach vojakov, poctivosti na trhovisku, spravodlivosti na súde … zručnosti v práci, prísnosti v mravoch … to je rozsudok, ktorý bol vynesený nad Svetom.

V rozsudku nad svetom je obsiahnuté ignorovanie aforizmu z roku 1597, napísanom v diele Meditationes Sacrae, od Sira Francisa Bacona: ipsa scientia potestas est. Poznanie, znamená moc. To vedel už predtým Imam Ali: 146 príslovie v diele Nahj Al-Balagha to dokazuje. Ako aj autor Knihy prísloví. V 24:5 stojí: Ako múdry človek je silný, človek vediaci silu zväčšuje. Aforizmus, nabáda k uvedomeniu si historickej pravdy: in omnia paratus. Pripravený (i) na všetko! Je to okrem iného motto US 18th Infantry regimentu. Malo by byť mottom pre EÚ a každého z nás. Prečo?

Odpoveď je jednoduchá, ak použijem metaforu sa škorpiónom. In cauda venenum znamená, že v chvoste je jed. Zjednodušene interpretované: proces smrti je jemný, niekedy dokonca nežný. Len koniec procesu ukáže jeho nebezpečnosť a zlo. Rímska ríša bol veľký geografický priestor pod jedným politickým vedením. Spravovala ho malá a spravodlivá administratíva. Vláda Diokleciána nastolila pokoj a poriadok, rozdelila ríšu na 4 časti, zdvojnásobila počet provincií, oddelila civilnú a vojenskú správu, zreformovala dane a zprofesionalizovala ich výber. Ríša mala cca 30 tisíc správnych úradníkov. To bolo podľa niektorých historických údajov 2x viac ako mala vtedajšia Čína. Pre porovnanie: ČR má dnes cca 70 tisíc štátnych úradníkov, celkový počet všetkých štátnych zamestnancov v ČR sa pohybuje okolo 440 tisíc! Ak cca 55 miliónov Rimanov a ich hospodárstvo, ktoré muselo platiť armádu čítajúcu cca 580 tisíc vojakov plniacich bojové a mierové úlohy (akvadukty, cesty: 1/5 z 500.000 km ciest boli spevnené cesty!) a 30 tisíc úradníkov nemohlo prežiť, tak nie je ťažké si predstaviť osud EÚ. Tá tiež predstavuje veľký geografický priestor, ohromné ​​množstvo úradníkov a konzultantov, nepredstaviteľné vysoké verejné zadlženie štátov a národné armády, ktoré treba živiť. V reči právnikov sa používa fráza indikujúca veľmi pravdepodobný výsledok procesu: id quod plerumque accidit.

Elity EÚ, podobne ako USA a NATO, vedia, že koniec nimi vysnívanej ríše bez hraníc sa blíži. Preto hovoria o mieri a nepriateľovi Rusku, píšu nezrozumiteľne a produkujú úplne neprípustné videa (napríklad NATO o lesných bratoch). Podporujú príslovie, že v krajine slepých je jednooký kráľom (Desiderius Erasmus: in regione caecorum rex est luscus) a odvádzajú pozornosť verejnosti od zmyslu výroku Horacia, v Satires 2/2: 111: igitur qui desiderata pacem, praeparet bellum. Slovensky: Teda nech ten, kto chce mier, chystá sa na vojnu. Už Marcus Annaeus Lucanus varoval: in sa magna ruunt (Pharsalia 1:81). Veľké veci kolabujú kvôli váhe.

Aké riešenia sa ponúkajú v čase, keď základný princíp medzinárodného práva – ius cogens, (agresívne vojna, prehrešky proti ľudskosti, pirátstvo, genocída, otroctvo a týranie, aby som vymenoval niektoré) ignorujú predovšetkým USA a EÚ, a tým nabádajú ďalšie štáty k napodobňovaniu? Keď sa pripravuje vojnová doba, v ktorej právo utícha, ako píše Cicero: inter arma enim silent leges, alebo v eseji Henryho Davida Thoreaua: The clatter of arms drowns out the voice of the law. Mierových riešení je málo. Jedným z toho mála je skutočný dialóg, ešte pred automatickou výmenou bômb. V ňom by sa mala používať aj stará fráza: ita vero. Je to veľmi praktická frázy. Používali ju Rimania, ktorí neodpovedali, ako my dnes: Áno, Nie. Ale dávali prednosť plnej odpovedi s afirmáciou, alebo negáciou otázky. A vedľa nej aj právne princípy občianskeho práva krajín s Rímsko – nemeckou tradíciou: Iura novit curia. Česky, súd pozná právo, je právna zásada, ktorá znamená, že súd nevykonáva dokazovanie v otázkach právnych, ale iba skutkových.

Skutočnosťou je, že stav a morálka EÚ, podobne aj USA, ako kedysi ríša bez hraníc, sa nachádza v podobnej situácii, predstavujúcej koniec Rímskeho impéria v čase divokého sťahovania národov. Cieľ slovanských národov môže preto byť iba jeden: konečne skončiť s historickými hádkami a nejednotou Slovanov, prežiť a svorne zvíťaziť pri zachovaní si identity, pôvodného obyvateľstva a vlastného územia. Po Pax Romana, ktorý mal najbližšie k utópii, Pax Britanica a umierajúcemu Pax Americana, ktoré nás priblížili k peklu a koncu života na Planéte, je nutné urobiť všetko pre vznik novej, hodnotovo vyrovnanej Pax Russica. To by mal byť minimálny program.

Pri jeho formulácii neuškodí si reflektovať význam obsahu textu čínskeho historika Yu Huana z 3. storočia pred n.l., ktorý vedel o Rimanoch z počutia: Pán tejto krajiny nie je trvalý. Keď z neobvyklých udalostí vyplynie katastrofa, nahradia ho a inštalujú namiesto neho iného ctnostného muža ako svojho kráľa a starý kráľ sa neodváži klásť odpor. Cisár a rodina boli v Číne nedotknuteľní. Alebo amerického filozofa Roberta M. Adamsa. Ten vo svojom pojednaní o upadajúcich spoločnostiach napísal: V 5. storočí boli ľudia pripravení opustiť samu civilizáciu, aby tak unikli strašnému daňovému zaťaženiu. Ja dopĺňam: rozsudku, ktorý bol vynesený nad svetom.

Neočakávam, že sa objaví novodobý Skir Odoaker, ktorý poslal posledného rímskeho cisára Romula Augusta, na odpočinok. Slovami, neznámeho kronikára: … uľútostilo sa mu jeho mladosti, nechal ho nažive a dokonca mu kvôli jeho kráse prisľúbil ročnú rentu vo výške 6.000 solidov a poslal ho do Campanie, aby tam slobodne žil u svojich príbuzných. Preto: Pripravený (i) na všetko! S uvedomením si, že optimizmus je prejav sociálnej funkcie zdravej spoločnosti. Príprave napomôže aj nečakane mne doručený Týždeň Histórie, 3/2017. Súhlasu netreba.

Ján Campbell

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hlas-SD rýchlo napreduje, navrhuje vytvorenie petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Koho volá do spolupráce?

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová,TASR-Jakub Kotian)   Mimoparlamentná strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) navrhla vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných parlamentných voľbách. Ako informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková, predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini dnes listom oslovil zástupcov viacerých spoločenských organizácií a politických strán, aby do…

Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje zatiaľ v rámci výziev sedem záujemcov o prevádzkovanie MOM

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR eviduje zatiaľ sedem prihlásených záujemcov o prevádzkovanie mobilných odberových miest (MOM) s cieľom testovania na ochorenie COVID-19. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v súvislosti s aktuálnou štvrtou a piatou výzvou MZ na zriadenie MOM. Pripomenula, že…

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pripravilo na utorok vypočutie o Navaľného vlaňajšom otrávení

0 icon

Brusel/Štrasburg 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Navalny Life youtube channel via AP)   Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) v pondelok upozornilo, že ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj nebol zatknutý v súlade s právom a mal by byť okamžite prepustený na slobodu Štrasburská inštitúcia v správe pre médiá uviedla, že Navaľnyj mal…

Slovák Ján Kubiš sa stal osobitným vyslancom pre Líbyu a vedúcim podpornej misie OSN v tejto krajine

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ahmad Jamshid)   Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v pondelok vymenoval Slováka Jána Kubiša za svojho nového osobitného vyslanca pre Líbyu a vedúceho podpornej misie OSN v Líbyi (UNSMIL). Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR "Menovanie Jána…

Ropné a plynárenské spoločnosti nerobia dosť pre zníženie emisií metánu, tvrdí správa IEA

0 icon

Berlín 18. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) tvrdí, že ropné a plynárenské spoločnosti nerobia dosť pre to, aby v ropovodoch a fabrikách znížili uvoľňovanie metánu, ktorý je výrazným zdrojom emisií spôsobujúcich otepľovanie planéty Organizácia so sídlom v Paríži v pondelok zverejnila správu, podľa ktorej odhadovaný 10-percentný…

V Turecku Facebook ustanoví svojho zástupcu v súlade s novým mediálnym zákonom

0 icon

Istanbul 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Spoločnosť Facebook ustanoví v Turecku svojho zástupcu, ktorý sa v súlade s tamojším novým zákonom o sociálnych sieťach postará o odstraňovanie sporného obsahu. Informovala o tom agentúra AFP Pondelkové oznámenie amerického giganta prichádza deň predtým, ako spolu s podobnými platformami čelia hrozbe zákazu…

Nácvik Bidenovej inaugurácie narušil neďaleký požiar

0 icon

Washington 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky, Pool)   Washingtonský Kapitol, sídlo amerického Kongresu, v pondelok dočasne uzavreli počas nácviku inaugurácie nového prezidenta Joea Bidena. Stalo sa tak po tom, ako v zariadení pre bezdomovcov vzdialenom jednu míľu od Kapitolu vypukol požiar. Informovala o tom agentúra AP Bezpečnostné zložky však neskôr…

Heiko Maas privítal obnovenie rozhovorov medzi Tureckom a Gréckom

0 icon

Istanbul/Berlín 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-UNTV via AP)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok v Ankare privítal obnovenie rozhovorov medzi Tureckom a Gréckom a obe strany vyzval, aby sa usilovali o udržateľné a praktické riešenia. Informovala o tom agentúra DPA Turecko a Grécko sa minulý týždeň dohodli, že…

Vo Veľkej Británii zo systému národnej polície omylom vymazali 400-tisíc záznamov

0 icon

Londýn 18. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Victoria Jones/PA via AP)   Britský štátny minister kontrolujúci činnosť polície Kit Malthouse v pondelok uviedol, že z počítača národnej polície nedopatrením vymazali státisíce záznamov DNA a ďalších údajov o podozrivých. Pred zákonodarcami v Dolnej snemovni britského parlamentu vyhlásil, že počas bežného procesu upratovania dát nastala…

Podpredseda Európskej komisie Šefčovič trvá na dobrovoľnosti očkovania

0 icon

Brusel 18. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron, Pool Photo via AP)   Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič trvá na tom, aby očkovanie proti koronavírusu bolo dobrovoľné. Vyjadril sa tak v súvislosti s obavami, že obyvatelia Európskej únie by mohli mať povinnosť zaočkovať sa, aby sa im umožnilo cestovanie EK totiž…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

Prichádzajúci Nový svetový poriadok je pripravený dekódovať váš mozog.

0icon

Davos je mesto vo Švajčiarsku známe nielen vynikajúcou lyžovačkou, ale aj tým, že každoročne hostí stretnutie Svetového ekonomického fóra (WEF). Stretnutie sa formálne opisuje ako „najtvorivejšia sila na zapojenie vrcholných svetových lídrov do spoločných aktivít vytvárania globálnych, regionálnych a priemyselných agend na začiatku každého roka.“ Táto elitná oligarchia však stojí…

Boris Mesár

Spojené kráľovstvo zavádza ,,spoločensky dištančné" obojky. Ďalší krok k otroctvu !

0icon

Správy sú samozrejme pochmúrne, ale celkom očakávané. Mnohí na začiatku koronového  besnenia premýšľali, kedy budú všetci povinní nosiť obojky?! A už sa tak deje ! Je nutné upriamiť pozornosť na výber minimálnej povolenej vzdialenosti: 2 metre. Prečo práve 2 m ? V nedávnych publikáciách bolo uvedené  že akčný rádius určitého poľa…

Dušan Hirjak

Čo má spoločného autoritatívne riadenie spoločnosti v čase organizovanej „pandémie“ koronavírusu s fašistickým Nemeckom ? Časť I.

0icon

Prijatie ideológie globálnej moci ako základ štátnej ideológie. Vládna moc nedodržiava Ústavu SR, pretože od vstupu SR do EÚ si nemôže zvyknú a dovoliť si neviazať sa na žiadnu ideológiu. Deklarácia SNR o zvrchovanosti SR z roku 1992 tak nemôže byť naplnená, pretože vládna moc nemá záujem

Gustáv Murín

Kolíková v "Žumpe"

0icon

   Už vieme, že ministerka na jedno použitie (krytie kriminálnych káuz jej tútora Kisku) sa rozhodla robiť politickú plienku, čo vlastným telom zakryje všetok ten puch a smrad, ktorý sa vyvalil po tragickej smrti generála Lučanského a odhalil zločinné metódy Matovičovho režimu. Už sa dokonca stalo neblahým pravidlom, že Kolíková ignoruje

Rastislav Slovák

Na tom nehygienickom nebezpečnom celoplošnom testovaní nepresnými testami sa mnohí z vás nakazili alebo nakazia, kvôli tomu že ste sa zúčastnili alebo sa zúčastníte toho nezmyselného celoplošného testovania

0icon

Vy čo sa zúčastníte toho nezmyselného celoplošného testovania, budete tam stáť v nejakom rade koncentrovaní vo veľkom počte na malom mieste v chladnom počasí, kde sa bude šíriť ten vírus. Budete si tam pred testovaním musieť všetci odkašliavať a vysmrkávať sa na rovnakom mieste, kde sa bude usadzovať a šíriť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Halley a záhady vesmírnych telies: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku našej trojdielnej série s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. O E. Halleymu sme si povedali v rámci prvej časti a v druhej časti sa budeme venovať predovšetkým počiatkom kozmológie. Nezabudneme sa však pozrieť aj na racionálny prístup. Poďme na to. V staroveku existovalo presvedčenie, že na základe vzájomnej polohy Slnka, Mesiaca, planét…

Chudnutie: Osvoj si tieto návyky a bude to hračka!

0 icon

Účastníci štúdie o dôležitosti stravovacích návykov stratili po 12 týždňoch v priemere 3,1 kg svojej váhy. Najdôležitejšie však je, že znížili riziko cukrovky a srdcových chorôb, chudnutie je len príjemný bonus. Všetci môžeme dodržiavať zdravé stravovacie návyky bez toho, aby sme sa obmedzovali na konkrétny druh jedla. Ako na to? Vypi 9 pohárov vody…

Chutia ti mušle a morské plody? Pravdepodobne konzumuješ mikroplasty

0 icon

Mikroplasty plávajú všade navôkol - aj v našich oceánoch, a stále viac a viac si razia svoju cestu do zvierat, ktoré hovoria oceánu svoj domov. Vedci dokonca nedávno objavili v ľade z Antarktídy mikroplasty , ktoré naznačujú, že ani najodľahlejšie oblasti Zeme nie sú imúnne voči ich znečisteniu. Toto neustále sa rozširovanie mikroplastov si pomaly…

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Vo svete IT

Asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov, mohol „vystreliť“ ich pozostatky aj mimo Zeme. Kam sa mohli až dostať?

0 icon

Internetom začal nedávno kolovať úryvok z vedeckej publikácie, ktorý ľuďom ukazuje to, čo astrofyzici už dávno vedia. Otvára však brány k pomerne bizarnej myšlienke. Existuje celkom dosť vysoká šanca, že sa na Mesiaci nachádzajú drobné úlomky dinosaurov, píše portál IFL Science. Ako sa však dokázali dostať na Mesiac a pravdepodobne ešte oveľa…

„Je nepravdepodobné, že by sa nachádzali mimozemšťania hneď vo vedľajšej sústave,“ Tvrdí dvojica harvardských vedcov

0 icon

V decembri minulého roku zachytili astronómovia zvláštny rádiový signál, ktorý prichádzal zo sústavy Proxima Centauri (pozn. redakcie: najbližšia hviezda pri našej Slnečnej sústave). Tento objav okamžite viedol k špekuláciám o mimozemskom živote, hoci signál ešte nebol potvrdený. Vedci totiž nevylučujú možnosť, že to, čo zachytil rádiový teleskop Parkes, môže byť rušenie našej vlastnej…

Nastavte si na Androide gesto dvojitého poklepania po chrbte smartfónu pomocou tejto aplikácie

0 icon

Operačný systém Android je vo všeobecnosti pokladaný za jeden z najflexibilnejších operačných systémov, ktoré si môžete prispôsobiť podľa svojvôle. V minulosti sme vám napríklad ukázali, ako si môžete pridať odkazy na aplikácie do notifikačnej lišty, alebo ako môžete využiť plochu uzamknutej obrazovky na vytvorenie poznámok. Dnes by sme vám chceli…

V Google Play pribudol indikátor, pomocou ktorého zistíte, či záujem o aplikácie rastie, resp. klesá

0 icon

Google postupne vylepšuje nielen samotný operačný systém Android, ale aj ďalšie služby. Jednou z nich je napríklad aj obchod s aplikáciami a hrami, Google Play. Najnovšie portál AndroidPolice upozorňuje na ďalšiu funkciu obchodu, ktorá už mimochodom pribudla aj v slovenskej mutácii.  Google Play vám prezradí trend záujmu o aplikácie a hry Ikona, ktorá…

Podpredseda Samsung Electronics, Lee Jae-yong, putuje za mreže. Súd mu vymeral trest na 30 mesiacov

0 icon

Dlhoročná kauza, v ktorej vystupoval jeden z predstaviteľov spoločnosti Samsung Electronics a viaceré vládne špičky Južnej Kórey, je definitívne na konci. Podpredsedovi spoločnosti Samsung Electronics, Lee Jae-yong, vymeral najvyšší súd v hlavnom meste Soul trest odňatia slobody na celých 30 mesiacov. Bývalého popredného predstaviteľa technologického giganta z Južnej Kórey uznal…

Armádny Magazín

Video: Americký Kapitol je uzamknutý kvôli ohrozeniu - z budovy stúpa dym

0 icon

USA, 19. január 2021 (AM) - Kapitol vo Washingtone je uzamknutý kvôli údajnej „vonkajšej bezpečnostnej hrozbe“, z oblasti stúpal dym. V budove prebiehala skúška inaugurácie Joea Bidena:     https://twitter

„Kolaps kresťanskej civilizácie bude hrozný“: Ako to, čo sa deje v USA, ovplyvní celý svet

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Elena Čudinová, autorka slávneho anti-utopického románu „Mešita Notre Dame“, ktorý vyšiel v 8 krajinách vrátane USA, s obavou komentuje udalosti, ktoré sa konajú v zámorí.   - Čo sa deje teraz v USA - predzvesť zrútenia kresťanskej civilizácie, ktoré ste predpovedali vo svojich dielach zameraných…

Poľsko vyhlásilo vojnu americkým sociálnym gigantom

0 icon

Poľsko, 18. január 2021 (AM) - Poľské ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh zákona, ktorý zakáže sociálnym sieťam mazať správy a blokovať používateľov, ak neporušujú národné právne predpisy. Toto rozhodnutie priamo súvisí s rozsiahlymi informáciami prebiehajúcimi v USA proti Donaldovi Trumpovi a jeho podporovateľom.  

Štáty, ktoré môžu začať jadrovú vojnu

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Počet jadrových zbraní sa začiatkom roka 2019 v porovnaní s minulým rokom znížil. Podľa správy, ktorú v pondelok 17. júna zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (Sipri), majú krajiny vlastniace jadrové sily 13 865 hlavíc, čo je o 600 menej ako na začiatku roka…

Viete, že bývalý prezident ZSSR Michail Gorbačov v detstve šklbal nemeckým okupantom husi a čistil im čižmy? Že Roosevelt chcel spacifikovať nielen ZS

0 icon

Slovensko, 18. január 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...v prvom období vojny boli nemecké lietadlá zo 60 % zostrelené obyčajnými ruskými pešiakmi? V prvé mesiace Červená armáda nemala dostatok ani lietadiel, ani protilietadlových zbraní. Vďaka tomu nemecké letectvo takmer beztrestne bombardovalo všetko, čo s

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali