Koniec ríše bez hraníc

Washington 18. júla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Mohammad abu Ghosh)

 

Niet pochýb, že dejiny Rímskej ríše sú dejinami vojen, ovládania cudzích území s rozličnými jazykmi, náboženstvom a kultúrou, a viery, že spojenie so silným susedom ochraňuje pred vonkajším ohrozením. Preto sa forma vlády Ríma v priebehu storočí menila: z kráľovstva na republiku a nakoniec na cisárstvo

Ilustračné foto

V priebehu existencie cisárstva existovala univerzalistická myšlienka jedinej a jednotnej ríše, ktorá žije dodnes: imperium sine fine. Tj. ríša bez hraníc. USA a EÚ sa správajú podľa uvedenej myšlienky. EÚ a Rada Európy dokonca používajú od roku 2000 motto z nej vychádzajúce: in varietate concordia. Správne preložené: Zjednotení v rozmanitosti.

V medicíne, biológii a práve, aby som menoval tri, sú aj dnes uplatňované latinské odborné výrazy. Pôvod románskych jazykov Európy (taliančina, francúzština, španielčina, portugalčina, rumunčina a ďalšie), podobne ako mnoho prevzatých slov vyskytujúcich sa v germánskych a slovanských jazykoch majú svoj pôvod v latinčine. Európske právo a štátoveda, obzvlášť občianske právo, majú korene v starom rímskom práve. Ľudskosť – humanitas, dôstojnosť človeka – Dignitas humana, sú rímskeho pôvodu. Akvadukty, bazilika (z gréckeho kráľovského stĺporadia), betón (v Pompejach, Koloseu pod.), Ohybné sklo (ktorého existenciu zaznamenal filozof Plinius), pošta (ako systém výmeny informácií), cestné siete (po prevzatí od Etruskov), ústredné kúrenie (podľa gréckeho vynálezu), výťahy (po invencii Archimedesa), ale aj kvalitná starostlivosť v prevencii infekčných chorôb, leprosária, to všetko nám zanechali Rimania. Už preto sa ponúka porovnanie Rímskej ríše s Európskou úniou.

V príspevku, ktorý je časťou obsiahlejšej úvahy o budúcnosti EÚ na základe otázky Aké zmeny sa musia urobiť, aby civilizácia a Európa boli životaschopné a všestranne rovnomerne prosperovali? sa zameriam na niekoľko aspektov, začínajúc koncom Ríše bez hraníc.

Niet pochýb, že mnoho súčasníkov rímskej ríše, jej koniec ani nezaznamenalo. To indikuje fakt, že aj uznávaní historici sa na konkrétnom okamihu konca museli dohodnúť. Existuje totiž nespočetné množstvo teórií o páde Ríma. Tie, ktoré dávajú väčší zmysel, obsahujú priame a nepriame vplyvy. K priamym vplyvom sa radí trvale zlé vládnutie čo sa týka hospodárstva, úpadok cností a s ním spojený úpadok bojového ducha, časté pohraničnej vojny, migrácia a akútne finančné krízy. Expanzia ríše bola dlhú dobu pre Rimanov zárobková – podobne ako expanzia kapitalizmu pre USA, alebo rozširovanie EÚ pre jej zakladajúcich členov.

Pax Romana – rímsky mier sa stal 200 ročným obdobím stability a pokoja. Napriek tomu ríša prestala ekonomicky prosperovať. Objavili sa tzv. cisári peňazokazci. V súčasnej dobe ich predstavujú FED a ECB. Po skončení Pax Romana, počas vládnutia Marca Aurelia, ubudlo kvôli epidémii veľké množstvo Rimanov, porazení Germáni dostali právo usadiť sa v ríši s povinnosťou dodávať regrútov, ničenie peňazí pokračovalo. Ríšou sa šírili vzbury, bujnel banditizmus, odpadávali provincie (Británia, Galia, Hispánia). Vrcholom bolo zajatie cisára Valeriána Peržanmi a skokový pokles vzdelanosti a gramotnosti. Svätý Ciprián napísal: Svet je teraz ošúchaný vekom … jari majú v sebe málo sviežosti a jeseňe menej plodnosti … na poli ubúda a nedostáva sa poľnohospodárov, na mori námorníkov, v kasárňach vojakov, poctivosti na trhovisku, spravodlivosti na súde … zručnosti v práci, prísnosti v mravoch … to je rozsudok, ktorý bol vynesený nad Svetom.

V rozsudku nad svetom je obsiahnuté ignorovanie aforizmu z roku 1597, napísanom v diele Meditationes Sacrae, od Sira Francisa Bacona: ipsa scientia potestas est. Poznanie, znamená moc. To vedel už predtým Imam Ali: 146 príslovie v diele Nahj Al-Balagha to dokazuje. Ako aj autor Knihy prísloví. V 24:5 stojí: Ako múdry človek je silný, človek vediaci silu zväčšuje. Aforizmus, nabáda k uvedomeniu si historickej pravdy: in omnia paratus. Pripravený (i) na všetko! Je to okrem iného motto US 18th Infantry regimentu. Malo by byť mottom pre EÚ a každého z nás. Prečo?

Odpoveď je jednoduchá, ak použijem metaforu sa škorpiónom. In cauda venenum znamená, že v chvoste je jed. Zjednodušene interpretované: proces smrti je jemný, niekedy dokonca nežný. Len koniec procesu ukáže jeho nebezpečnosť a zlo. Rímska ríša bol veľký geografický priestor pod jedným politickým vedením. Spravovala ho malá a spravodlivá administratíva. Vláda Diokleciána nastolila pokoj a poriadok, rozdelila ríšu na 4 časti, zdvojnásobila počet provincií, oddelila civilnú a vojenskú správu, zreformovala dane a zprofesionalizovala ich výber. Ríša mala cca 30 tisíc správnych úradníkov. To bolo podľa niektorých historických údajov 2x viac ako mala vtedajšia Čína. Pre porovnanie: ČR má dnes cca 70 tisíc štátnych úradníkov, celkový počet všetkých štátnych zamestnancov v ČR sa pohybuje okolo 440 tisíc! Ak cca 55 miliónov Rimanov a ich hospodárstvo, ktoré muselo platiť armádu čítajúcu cca 580 tisíc vojakov plniacich bojové a mierové úlohy (akvadukty, cesty: 1/5 z 500.000 km ciest boli spevnené cesty!) a 30 tisíc úradníkov nemohlo prežiť, tak nie je ťažké si predstaviť osud EÚ. Tá tiež predstavuje veľký geografický priestor, ohromné ​​množstvo úradníkov a konzultantov, nepredstaviteľné vysoké verejné zadlženie štátov a národné armády, ktoré treba živiť. V reči právnikov sa používa fráza indikujúca veľmi pravdepodobný výsledok procesu: id quod plerumque accidit.

Elity EÚ, podobne ako USA a NATO, vedia, že koniec nimi vysnívanej ríše bez hraníc sa blíži. Preto hovoria o mieri a nepriateľovi Rusku, píšu nezrozumiteľne a produkujú úplne neprípustné videa (napríklad NATO o lesných bratoch). Podporujú príslovie, že v krajine slepých je jednooký kráľom (Desiderius Erasmus: in regione caecorum rex est luscus) a odvádzajú pozornosť verejnosti od zmyslu výroku Horacia, v Satires 2/2: 111: igitur qui desiderata pacem, praeparet bellum. Slovensky: Teda nech ten, kto chce mier, chystá sa na vojnu. Už Marcus Annaeus Lucanus varoval: in sa magna ruunt (Pharsalia 1:81). Veľké veci kolabujú kvôli váhe.

Aké riešenia sa ponúkajú v čase, keď základný princíp medzinárodného práva – ius cogens, (agresívne vojna, prehrešky proti ľudskosti, pirátstvo, genocída, otroctvo a týranie, aby som vymenoval niektoré) ignorujú predovšetkým USA a EÚ, a tým nabádajú ďalšie štáty k napodobňovaniu? Keď sa pripravuje vojnová doba, v ktorej právo utícha, ako píše Cicero: inter arma enim silent leges, alebo v eseji Henryho Davida Thoreaua: The clatter of arms drowns out the voice of the law. Mierových riešení je málo. Jedným z toho mála je skutočný dialóg, ešte pred automatickou výmenou bômb. V ňom by sa mala používať aj stará fráza: ita vero. Je to veľmi praktická frázy. Používali ju Rimania, ktorí neodpovedali, ako my dnes: Áno, Nie. Ale dávali prednosť plnej odpovedi s afirmáciou, alebo negáciou otázky. A vedľa nej aj právne princípy občianskeho práva krajín s Rímsko – nemeckou tradíciou: Iura novit curia. Česky, súd pozná právo, je právna zásada, ktorá znamená, že súd nevykonáva dokazovanie v otázkach právnych, ale iba skutkových.

Skutočnosťou je, že stav a morálka EÚ, podobne aj USA, ako kedysi ríša bez hraníc, sa nachádza v podobnej situácii, predstavujúcej koniec Rímskeho impéria v čase divokého sťahovania národov. Cieľ slovanských národov môže preto byť iba jeden: konečne skončiť s historickými hádkami a nejednotou Slovanov, prežiť a svorne zvíťaziť pri zachovaní si identity, pôvodného obyvateľstva a vlastného územia. Po Pax Romana, ktorý mal najbližšie k utópii, Pax Britanica a umierajúcemu Pax Americana, ktoré nás priblížili k peklu a koncu života na Planéte, je nutné urobiť všetko pre vznik novej, hodnotovo vyrovnanej Pax Russica. To by mal byť minimálny program.

Pri jeho formulácii neuškodí si reflektovať význam obsahu textu čínskeho historika Yu Huana z 3. storočia pred n.l., ktorý vedel o Rimanoch z počutia: Pán tejto krajiny nie je trvalý. Keď z neobvyklých udalostí vyplynie katastrofa, nahradia ho a inštalujú namiesto neho iného ctnostného muža ako svojho kráľa a starý kráľ sa neodváži klásť odpor. Cisár a rodina boli v Číne nedotknuteľní. Alebo amerického filozofa Roberta M. Adamsa. Ten vo svojom pojednaní o upadajúcich spoločnostiach napísal: V 5. storočí boli ľudia pripravení opustiť samu civilizáciu, aby tak unikli strašnému daňovému zaťaženiu. Ja dopĺňam: rozsudku, ktorý bol vynesený nad svetom.

Neočakávam, že sa objaví novodobý Skir Odoaker, ktorý poslal posledného rímskeho cisára Romula Augusta, na odpočinok. Slovami, neznámeho kronikára: … uľútostilo sa mu jeho mladosti, nechal ho nažive a dokonca mu kvôli jeho kráse prisľúbil ročnú rentu vo výške 6.000 solidov a poslal ho do Campanie, aby tam slobodne žil u svojich príbuzných. Preto: Pripravený (i) na všetko! S uvedomením si, že optimizmus je prejav sociálnej funkcie zdravej spoločnosti. Príprave napomôže aj nečakane mne doručený Týždeň Histórie, 3/2017. Súhlasu netreba.

Ján Campbell

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Si Ťin-pching zagratuloval Joeovi Bidenovi k zvoleniu za prezidenta

0 icon

Peking 25. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Maurizio Gambarini)   Čínsky prezident Si Ťin-pching zagratuloval novozvolenému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi k výhre v prezidentských voľbách a vyjadril nádej na spoluprácu výhodnú pre obe strany "Zdravé a stabilné" vzťahy sú podľa Siho blahoželania, ktoré citovala tlačová agentúra Sin-chua, "všeobecným očakávaním medzinárodnej komunity". "Dúfame, že…

Poslanci odmietli návrh uznesenia Smeru-SD súvisiaci s brexitom

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie Smeru-SD v súvislosti s brexitom. Rozhodli o tom na stredajšom hlasovaní Za bolo 41 zo 129 prítomných poslancov, proti bolo 16, zdržalo sa 70 poslancov. Smer-SD chcel, aby parlament uznesením požiadal vládu SR o predloženie správy…

Juraj Šeliga: V ústave má pribudnúť právomoc prezidentky odvolávať profesorov

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V Ústave SR by mala v súvislosti s odoberaním titulov a novelou vysokoškolského zákona pribudnúť právomoc prezidenta SR odvolávať profesorov Informoval o tom podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v reakcii na to, že prezidentka Zuzana Čaputová novelu vetovala. Pri…

Minister Ivan Korčok so zástupkyňou generálneho tajomníka OSN: súčasnú pandémiu a jej dôsledky môžeme vnímať aj ako príležitosť k prechodu na zelenú ekonomiku a digitalizáciu

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (25. novembra 2020) absolvoval videohovor so zástupkyňou generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Aminou Mohammed Partneri prediskutovali aktuálnu situáciu v oblasti implementácie cieľov trvalo-udržateľného rozvoja v globálnom a národnom kontexte, problematiku boja…

Vo veku len 60 rokov zomrela futbalová legenda Diego Maradona

0 icon

Tigre 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Natacha Pisarenko)   Legendárny argentínsky futbalista Diego Maradona zomrel v stredu vo veku 60 rokov. Informovala o tom agentúra AFP. Podľa argentínskych médií bola príčinou úmrtia zástava srdca Majster sveta z roku 1986 v Mexiku a vicemajster sveta z roku 1990 v Taliansku zomrel podľa denníka…

Európsky parlament schválil rezolúciu na podporu novinárov a nezávislej žurnalistiky

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jean-Francois Badias)   Európsky parlament (EP) dnes schválil rezolúciu na podporu novinárov a nezávislej žurnalistiky. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je reakciou na množiace sa útoky na slobodu médií, a to aj zo strany politiky a vlád Informoval…

Na západe Rakúska začnú s plošným testovaním v prvý decembrový víkend. Chorvátsko má rekordný denný prírastok pozitívne testovaných ľudí

0 icon

Berlín 25. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Roland Zak)   Rakúsko začne plošné testovanie na koronavírus počas prvého decembrového víkendu v západných spolkových krajinách Vorarlbersko a Tirolsko V stredu to oznámil kancelár Sebastian Kurz s tým, že vláda rokuje o termínoch aj v ďalších spolkových krajinách. Testovanie medzi prvými podstúpia skupiny ako učitelia…

Bukovský k celoplošnému testovaniu: Už treba povedať tieto dve dôležité veci! Jednu premiérovi a jednu nám ostatným

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) oznámil, že sa počas decembra zopakuje celoplošné testovanie. Doktor Igor Bukovský v tejto súvislosti uviedol, že je predtým treba povedať dve dôležité veci. Jednu premiérovi a jednu ostatným Podľa Bukovského je premiér z viacerých hľadísk povinný predložiť celej verejnosti…

Prezidentka vrátila do parlamentu zákon o vysokých školách. Podpísala niekoľko zákonov a vetovala novelu, ktorá rieši odoberanie akademických titulov 

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala zákon o vysokých školách. Novelu, ktorá sa zaoberá otázkou odoberania akademických titulov, považuje za správnu a potrebnú z hľadiska cieľov Obsahuje však sporné ustanovenia, ktoré nie sú v súlade s ústavou. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.…

Rybníček: Únia miest Slovenska nesúhlasí s celoplošným testovaním. Primátori miest nie sú ochotní nič nakupovať, nikoho sanovať a financovať

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Únia miest Slovenska (ÚMS) nesúhlasí s celoplošným testovaním. Stanovisko podporilo 53 primátorov Novinárom to povedal pred rokovaním Ústredného krízového štábu prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček. Doplnil, že ÚMS bude podporovať a rešpektovať stanovisko epidemiológov. „Je dôležité, aby sa vláda SR dohodla…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Slovensko sa stáva frontom zápasu svetla a tmy. Majme pri sebe zbraň, neustále a všetci. Ruženec.

0icon

Drahí priatelia, začal sa veľký, celovetový zápas ríše svetla a tmy - ak to tak môžem čo najvýstižnejšie nazvať. Všetko nasvedčuje tomu, že frontovou líniou tohto boja je Slovensko, naša vlasť a tým pádom všetci ľuda, ktorí tu žijeme. Bez rozdielu toho, či si to priznáme, či nie. Bez rozdielu…

Boris Mesár

Fašisti Matovič a Naď začali u nás zavádzať čínsky Sociálny kredit

0icon

Počas Norimberských procesov sa žalobca spýtal Hermana Göringa: "Ako ste Nemcov prinútili k poslušnosti?" A Göring povedal: "Nejde len o Nemecko. Toto funguje v akejkoľvek krajine, nech je to fašistická krajina, komunistická krajina, alebo monarchia či demokracia. To, čo vládcovia musia urobiť, je povedať ľuďom, že je tu niečo, čoho…

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 1.)

0icon

ROZHODNUTIE   Vždy som sa snažil zmeniť svet k lepšiemu, no zatiaľ bez výrazných výsledkov. Žijeme príliš materiálnu dobu na to, aby ľudia vnímali vyššie hodnotové posolstvá. Úspech je v spoločnosti nekompromisne určovaný len výškou bankového konta. A tak, prehliadajúc samotný zmysel života, ľudia prežívajú v zlatistej bubline spoločenského zriadenia.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako dlho by padal kamienok na dno Mariánskej priekopy?

0 icon

Mariánska priekopa je najhlbšou časťou oceánu. Ak ti teda niekedy omylom dačo vypadlo cez palubu, ako dlho by trvalo kým by sa napríklad kamienok dostal na morské dno? Mariánsky priekop, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne zhruba na polceste medzi Japonskom a Novou Guineou, je najhlbšou časťou oceánu a ponára…

10+ vtipných foto s psíkmi v hlavnej úlohe, ktoré ti zaručenie zlepšia náladu

0 icon

Mnoho ľudí považuje pondelky za tie najnáročnejšie dni v týždni. Ak si jedným z tých ľudí aj ty alebo ak dnes jednoducho len nemáš svoj deň, si na správnej adrese. V tomto článku sa ti pokusíme zdvihnúť náladu pomocou vtipných fotografií so psíkmi v hlavnej úlohe. :) Zvieratá majú na…

Koľko pozemských oceánov už bolo preskúmaných?

0 icon

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že už bola zmapovaná celá planéta, ale rozlíšenie údajov pre väčšinu oceánov je oveľa nižšie v porovnaní s pevninou. V skutočnosti bolo zmapovaných iba asi 5 % oceánskeho dna. Jedná sa pritom o ekvivalent mapy v mierke 1 : 50 000. Radar ale nepreniká dobre cez vodu a preto musia…

Aj policajti majú zmysel pre humor a tu sú dôkazy!

0 icon

Policajti to v dnešných dňoch majú naozaj ťažké. Negatívne príbehy sa šíria z každej strany a škvrnia tak povesť celého policajného kolektívu, aj tých, ktorí berú heslo "Pomáhať a chrániť" naozaj vážne. Na druhej strane, malé, každodenné hrdinské akty, ktorými sa policajti snažia udržať bežných občanov v bezpečí, sú často považované za samozrejmosť. Niekedy zabúdame na to,…

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Vo svete IT

Microsoft chce priniesť Android aplikácie k životu na Windows platforme

0 icon

Microsoft údajne pracuje na novom projekte, ktorý by mohol vyriešiť nedostatok aplikácií vo Windows Store obchode. Podľa publikovaných správ portálom windowslatest.com spoločnosť pracuje na tom, aby priniesla natívnu podporu Android aplikácií v rozhraní Windows 10. O tomto projekte sme už mohli počuť v minulosti Zároveň nám nedovolí povedať, že o obdobnom projekte sme…

Nadchádzajúci Redmi Note 9 5G by mohol ponúknuť nevídanú výdrž batérie. Prezrádza to generálny manažér Lu Weibing

0 icon

Predstavenie dvojice nových smartfónov Redmi Note 9 5G a Redmi Note 9 Pro 5G sa má konať už počas zajtrajšieho dňa, no ani tento fakt neodrádza samotných predstaviteľov spoločnosti Redmi aby svetu ukázali bližšie špecifikácie a výhody týchto smartfónov. Samotný generálny manažér spoločnosti Redmi, Lu Weibing, len pred niekoľkými hodinami…

RECENZIA: Honor 10X Lite je zaujímavým zariadením, ktorého benefity ocení špecifická skupina používateľov

0 icon

Približne 2 týždne dozadu nám do redakcie zavítal smartfón od spoločnosti Honor, konkrétne model 10X Lite, s ktorým som sa mal možnosť podrobne zoznámiť. Ide o zariadenie, ktoré vyniká v niektorých oblastiach, avšak sú aj také, kde stráca. Nižšie si môžete prečítať, ako to dopadlo. Balenie smartfónu Okrem samotného smartfónu…

Niektoré „mŕtve hviezdy“ chladnú pomalšie a astronómovia nevedia prečo

0 icon

Hviezdy ako naše Slnko končia svoje životy premenou na bieleho trpaslíka. Ide o obnažené jadro hviezdy, ktoré už nie je ďalej schopné jadrových reakcií. Biele trpaslíky žiaria, no ide prevažne o zvyškové teplo, ktoré po premene ostalo. Hviezda potom pomaly chladne, dokým úplne nezhasne, píše portál Science Alert. Nie všetky…

Využívate potenciál rýchleho nabíjania Vášho Android smartfónu naplno? Pozrite sa, ako to to zistíte

0 icon

Výdrž našich smartfónov je čoraz viac skúšanou. V smartfónoch nám pribúdajú nové funkcie, ktoré sú častokrát energeticky náročnejšími, alebo k ním pripájame externé zariadenia, ktoré chceme mať neustále prepojenými a aktualizovanými. Na druhej strane zas zariadenia zostávajú veľkostne približne rovnakými.  Vzhľadom na to, že aktuálne nie je dostupná technológia, ktorá…

Armádny Magazín

Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

0 icon

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké méd

Putin vyzval krajiny po celom svete, aby preklenuli rozdiely a posunuli sa vpred

0 icon

Rusko, 25. november 2020 (AM) - Ruský prezident sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli odovzdania poverovacích listín veľvyslancom cudzích štátov.   Ruský prezident Vladimir Putin predniesol niekoľko vyhlásení pri odovzdávaní poverovacích listín zahraničným veľvyslancom v Kremli. Ruský vodca poznamenal, že sa napriek pandém

Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

0 icon

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazs

Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

0 icon

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či

Rusko - Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

0 icon

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.  

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA