Koniec plynových kotlov v EÚ? Európska neziskovka ich chce do štyroch rokov zakázať a získava podporu

Koniec plynových kotlov v EÚ? Európska neziskovka ich chce do štyroch rokov zakázať a získava podporu

Brusel 30. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Ak Európska únia myslí boj proti globálnemu otepľovaniu vážne, musí do roku 2025 zakázať všetky kotly na fosílne palivá, teda aj na plyn. Podľa zelených neziskoviek ECOS a EEB mnohé krajiny uvažujú o ich zákaze

kotol
Ilustračné foto

Neziskové organizácie sa obávajú, že súčasný legislatívny návrh z pera Európskej komisie nezakazuje predaj znečisťujúcich plynových kotlov na ohrev vody a kúrenie aj po roku 2030, kedy si Európska únia stanovila zníženie emisií skleníkových plynov o 55% v porovnaní s rokom 1990.

Reklama

Vzhľadom na to, že životnosť domácich plynových kotlov presahuje 20 rokov, milióny domácností si môžu stále vykurovať fosílnymi palivami aj dlho potom, čo by mala EÚ dosiahnuť nulové emisie, píšu zástupcovia neziskoviek na portáli Euractiv.

Autori článku pripomínajú, že približne 28% z celkovej energetickej spotreby v Európskej únii pripadá na ohrev vody a kúrenie. Hoci zemný plyn produkuje oveľa menej emisií ako uhlie, neziskovky chcú v rámci svojej kampane Coolproducts odstrániť z trhu EÚ všetky kotly na akékoľvek fosílne palivá, a to v roku 2025.

Reklama

Vďaka tomu sa podľa nich do polovice storočia znížia ročné emisie CO2 o 110 miliónov ton. Autori poukazujú, že to bude tvoriť dve tretiny všetkého zníženia emisií, ku ktorému musí dôjsť v oblasti obytných a verejných budov.

Prvý krok uskutočnili v pondelok, keď sa zišli odborníci z členských krajín EÚ v rámci konzultačného fóra, ktoré sa zaoberalo novými parametrami ekodesignu a energetických štítkov, ktoré regulujú energetickú účinnosť produktov a informujú spotrebiteľov o energetickej náročnosti spotrebičov.

Ako uvádzajú zástupcovia kampane Coolproducts na svojej sociálnej sieti, päť krajín podporilo stiahnutie všetkých kotlov na fosílne palivá. Ide o Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Dánsko a Švédsko. Proti sa naopak vyjadrili iba Taliansko, Španielsko a Portugalsko. Táto trojka chce zachovať kotly na trhu a spaľovať vodík. Česká republika zastúpená nebola.

Dôležitá správa! Viacero členských krajín sa zaviazalo, že podporí vyradenie fosílnych bojlerov z pomocou nových štandardov ekodizajnu. Niekoľko rokov späť by to bolo úplne nepredstaviteľné. Klobúk dole aktivistom! Teraz musíme dotlačiť Komisiu, aby nasledovala,napísal Andreas Graf, zástupca klimatickej neziskovej organizácie Agora.

 

Reklama

Zakázať plynové kotly chcú aktivisti pomocou prísnejších pravidiel ekodesignu a energetických štítkov, ktoré sa zameriavajú na energetickú účinnosť produktov a informujú spotrebiteľov o spotrebe energií. Nové štandardy by tak mohli spĺňať len ohrievače pracujúce na obnoviteľných zdrojoch, ktoré podľa zástupcov neziskoviek oveľa účinnejšie.

Pre stiahnutie nových kotlov na fosílne palivá sa predtým v máji vyslovila aj Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Podľa nej sa bez tohto kroku klimatická neutralita k roku 2050 nedosiahne.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali