Pravdepodobná demonštrácia jadrových možností USA nie je adresovaná iba Severnej Kórei. V Ázijsko-pacifickom regióne aktívne navyšuje vojenský potenciál Čína, svoju “svojvoľnosť” prejavujú Filipíny, ktorých prezident Rodrigo Duterte nedávno povolil ruským vojenským lodiam voľne vplávať do teritoriálnych vôd krajiny. India ignoruje americkej technológie a vyvíja nové rakety BrahMos a spoločne s Ruskom projekt stíhačky piatej generácie FGFA. Tieto a ďalšie krajiny sledujú štart medzikontinentálnej balistickej rakety Minuteman III s väčším či menším zaujatím s mechanizmom rozviedky a operačnej reakcie, a tým sa fakticky stávajú účastníkmi amerického testovania.
“Strašná tvár”
Pozícia Minuteman III (450 rakiet, základ americkej triády jadrového zastrašovania) sú umiestnené na troch základniach v troch severných štátoch (Wyoming, Montana a Severná Dakota) v susedstve s Kanadou vo vzdialenosti asi osem tisíc kilometrov od Moskvy.
Z južnej Kalifornie americké rakety lietajú spravidla juhozápadným smerom do oblasti Marshallových ostrovov (tichooceánský štát v Mikronézii združený s USA) do vzdialensti asi ôsmich tisíc kilometrov. Je možné pozorovať, že smerom k Atlantiku štarty balistických rakiet neprebiehajú. Náhodne alebo zámerne, ale “strašná tvár” USA sa obracia výhradne na Áziu.
Nehľadiac na diplomatické vyhlásenia americkej strany rovnako aj dnešný štart Minuteman III pripomína mávanie veľkou palicou pred tvárou vedenia KĽDR, ktoré predtým sľubovalo, že svojimi raketami zničí americkej vojenskej základne v Japonsku a na západnom pobreží USA. Demonštračný efekt je zosilnený prítomnosťou útočnej skupiny Námorníctva USA na čele s lietadlovú loďou Carl Vinson v západnej časti Tichého oceánu a americkou atómovou ponorkou Michigan s okrídlenými raketami v juhokórejskom prístave Pusan.
Podotkneme: USA a KĽDR sa formálne nachádzajú vo vojnovom stave, pretože konflikt v Kórei v rokoch 1950-1953 bol zakončený iba podpisom prímeria medzi KĽDR a USA. Nová Kórejská vojna je pokojne možná. A niektorí regionálni spojenci USA sú na to morálne pripravení. Pritom sa pozície Ruska a Číny neberú do úvahy, americký prezident Donald Trump a jeho administratíva má tendenciu opakovať a násobiť chyby svojich predchodcov.
Starý a nepriateľský “domobranec”
Slovo Minuteman má niekoľko významov: vždy k akcii pripravený človek, vojak, domobranec, a dokonca člen antikomunistickej extrémistickej organizácie. Predpokladám, že veteránovi studenej vojny i rovnomennej americkej rakete sa hodí akákoľvek z nich.
3 stupňová medzikontinentálna balistická raketa na tuhé palivo Minuteman III je vo výzbroji USA od roku 1970 (vyrábali sa do roku 1979). Podľa zmluvných obmedzení má dnes raketa jeden bojový blok o sile 300 kiloton a je schopná zasiahnuť cieľ do vzdialenosti 15 000 km. Štartovacia hmotnosť je 35 ton a hmotnosť zhadzovanej časti môže činiť až 1,15 tony.
Minuteman III je posledná generácia triedy, rakety však prechádzali viacstupňovou modernizáciou, ktorá zahŕňa zdokonaľovanie motorov, obnovovanie palubných počítačov a výmenu bojových blokov a paliva. Neúspešné štarty Minuteman III sú raritou a USA sa týchto rakiet nechcú zbaviť do roku 2020.
Alexandr Chrolenko