Obrady by počas Veľkonočných sviatkov mali byť podľa nariadení pre verejnosť uzatvorené. Prachár ale poukázal na to, že tu narážajú na menší problém, pretože podľa cirkevných predpisov, by sa nemali niektoré sviatočné slávnosti konať bez dostatočné počtu veriacich, alebo asistencie. “Teraz by tam nemali byť, tak to je aj pre nás výzva, že ako to spravíme.”
Prachár v relácii povedal, že štátne nariadenia by mali byť konkrétnejšie, napríklad v tom, koľko ľudí sa považuje za zhromaždenie. “Tu by som chcel poprosiť našich politických predstaviteľov, aby nezačali robiť ‘honbu na bosorky’, teda honbu na katolíkov počas týchto dní. Keď policajti prepadávajú kostoly, kde sa zhromaždí troška viacej ľudí.”
Na porovnanie, viedenská diecéza rozhodla, že kňazi budú sláviť bohoslužby sami, len s malou asistenciou. Kostoly však ostanú otvorené a ak tam niekto príde, tak ho nepošlú preč.
“Tu si myslím, že by sa aj politici nemali zahrávať s Pánom Bohom. Je to iné mať občianske zákony a troška iné vstupovať do sféry Pána Boha. Keďže ľudia sú zodpovední, vedia či tam môžu ísť a ja si myslím, že to nie je proti hygienickým predpisom, keby sa tam traja, štyria alebo piati stretli a mali odstup od seba,” upozornil.
Na otázku ako je to v súčasnej situácii so spovedaním, Prachár poznamenal, že sú kňazi, ktorí sú ochotní, za určitých podmienok, ľudí osobne vyspovedať (dodržujú medzi sebou určitý odstup, majú rúško či iné ochranné prostriedky). Čo sa týka spovedania chorých, podľa kňaza by bolo vhodné dohodnúť sa s hygienikmi, či kňaz môže a má prísť k chorému a ak áno, aké opatrenia má preto urobiť.
“Ale ja si myslím, že tieto práva veriacich by sa mali rešpektovať,” dodal.
V relácii tiež uviedol, že ak sa dokážu obetovať zdravotníci, ktorí sa starajú sa o chorých, k dispozícii by mali byť aj kňazi. Tí by tu v týchto náročných časoch mohli byť napríklad aj pre vyťažených zdravotníkov.
K tradičnému veľkonočnému posväcovaniu jedál uviedol, že je to úkon, ktorý si ľudia môžu spraviť aj sami. “Doma môžu požehnať jedlo, môžu si požehnať ratolesti, môžu si požehnať svetlo na Veľkú noc, môžu si požehnať oheň a keď to robia doma a premyslene, vlastnými slovami, alebo si pomôžu nejakými textami, tak už viem zo skúseností, že aj deti, staršie deti a rodiny majú z toho väčší osoh, ako keby na to pozerali na internete alebo televízii,” dodal kňaz Marián Prachár.
Tatiana Stará