Podľa tímlídra SaS pre zahraničnú politiku Martina Klusa môžu byť výsledkom paradoxne odvážne a efektívne riešenia aktuálnych kríz Európy. „Namiesto pojedania chlebíčkov má reforma únie prejsť k realizácii konkrétnych opatrení pre Európu a jej občanov. Toto je hlavný pilier reformistických postojov európskej frakcie AECR, ktorej členom je rovnako Konzervatívna strana britského premiéra Davida Camerona, ako aj SaS,“ uviedol Klus.
SaS víta tú časť perspektívnej dohody medzi EÚ a Veľkou Britániou, ktorá hovorí o zjednodušení zbytočných regulácií. „Je nevyhnutným krokom k posilneniu ekonomiky a konkurencieschopnosti EÚ,“ domnieva sa tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca.
Predloženú dohodu Cameron–Tusk označil za prvý skutočne proeurópsky návrh, ktorý odmieta a ruší neefektívne a zbytočné regulácie. „Pomôže rýchlejšiemu rastu ekonomiky a zvyšovaniu počtu pracovných miest,“ doplnil Jurzyca.
SaS upozornila, že vystúpenie Británie môže byť prvým krokom na ceste k úplnej dezintegrácii Európy. Takéto riziko strana považuje za príliš vysoké, o to viac verí v dosiahnutie dohody o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ. „Za jej nevyhnutný predpoklad považujeme ale aj pochopenie od našich britských partnerov, že obmedzenia, s ktorými sa im vyjde v ústrety, môžu byť iba časovo limitované a nesmú byť za žiadnych okolností diskriminačné,“ vysvetlil Klus.
Podľa liberálov nie je vhodné, aby Európska komisia predkladala a Európsky parlament schvaľoval konkrétny návrh dohody až po britskom referende. “Zaváňa to špekuláciou zo strany európskych inštitúcií a to je pre stranu SaS, ktorá si zakladá na dodržiavaní dohôd, neakceptovateľné,“ uzavrel Martin Klus.