Pavol Faško

NAŽIVO

Friedrich Merz uviedol, že nemecko-francúzska spolupráca v oblasti nukleárneho odstrašenia je vecou „veľmi, veľmi ďalekej budúcnosti“.

Včera 20:14

Magnus Brunner vyhlásil, že Európa zaujme „tvrdý“ postoj k Líbyi v reakcii na nárast nelegálnej migrácie cez Stredozemné more.

Včera 20:01

Prezident Trump vyhlásil, že nemá inú možnosť, ako zatknúť potenciálneho starostu New Yorku Zohrana Mamdaniho, ak odmietne spolupracovať s Imigračným a colným úradom (ICE).

Včera 19:29

Johann Wadephul prisľúbil, že na spojencov bude naliehať, aby Kyjevu poskytli ďalšie systémy protivzdušnej obrany. Návšteva Wadephula v čiernomorskom prístave na juhu Ukrajiny bola utajovaná, až kým neodcestoval do susedného Moldavska.

Včera 19:27

Poľský Najvyšší súd rozhodol, že prezidentské voľby, v ktorých zvíťazil Karol Nawrocki, sú právoplatné.

Včera 19:09

Na severe Nemecka ochromil železničnú dopravu nález bomby z druhej svetovej vojny pri hlavnej stanici v meste Osnabrück a niekoľko požiarov v dôsledku horúčav.

Včera 19:08

Senát USA schválil daňový návrh zákona Trumpa „One Big Beautiful Bill“ s rozhodujúcim hlasom viceprezidenta USA Jaya Vancea.

Pripomíname, že kvôli tomuto návrhu zákona vznikol konflikt mezdi Muskom a Trumpom.

Včera 18:42

Azerbajdžanské bezpečnostné sily zadržali a zbili v Baku ruských IT špecialistov, informuje telegramový kanál „Ostrožno novosti“.

Prvý v rade na fotografii je 40-ročný podnikateľ Anton Drachev. V Rusku je známy ako spoluzakladateľ online čistiarne Airo. Pred spustením svojho podnikania viedol oddelenie IT vývoja v hedžovom fonde Red Star Asset Management, ale odišiel odtiaľ a stal sa riaditeľom svojej spoločnosti. Do startupu investovali rizikové fondy MTS a T-Investments.

Anton Drachev
Na snímke Anton Drachev / Foto: Telegram

O jedno miesto ďalej stojí 30-ročný vývojár Dmitrij Bezuglý, ktorý vyštudoval ITMO v Petrohrade a pracoval vo VK a Yandex.

Dmitrij Bezuglý
Na snímke Dmitrij Bezuglý / Foto: Telegram

Čo robili v Azerbajdžane, nie je známe.

 

Včera 18:24

Trump vyhlásil, že má v úmysle „veľmi tvrdo“ požadovať od Netanjahua ukončenie konfliktu v Gaze.

„Netanjahu tiež chce ukončiť vojnu v Gaze. Verím, že na budúci týždeň sa dosiahne dohoda,“ dodal americký prezident.

Včera 18:14

Kotka Yacht Store plánuje vydražiť ruské luxusné jachty uskladnené v jej priestoroch. Ich majitelia za ne neplatia skladovacie poplatky.

Včera 18:13

Atomium v Bruseli, tvorenú obrovskými guľami z nehrdzavejúcej ocele, v utorok zatvorili popoludní pre horúčavy až 37 stupňov Celzia.

Včera 18:12

Ministerstvo spravodlivosti USA oznámilo, že zasiahlo proti agentom KĽDR, ktorí sa pod falošnou identitou infiltrovali do amerických technologických spoločností.

Včera 18:10

Trump vyhlásil, že „niekedy v priebehu budúceho týždňa“ by mohol Izrael uzavrieť prímerie s Hamasom a ukončiť boje v Pásme Gazy.

Včera 17:30

Zelenskyj podporil Azerbajdžan v jeho konflikte s Ruskom.

O tom informoval po telefonickom rozhovore s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom.

„Vyjadril jasnú podporu Ukrajiny v situácii, keď Rusko týra občanov Azerbajdžanu a ohrozuje Azerbajdžanskú republiku. Vyjadril sme sústrasť Azerbajdžanu v súvislosti s vraždou bratov Safarovcov na území Ruska,“ napísal Zelenskyj.

Včera 17:10
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Klimatológ Faško pre HS: Cez deň ľudia horúčavy možno ešte zvládnu, ale na toľko tropických nocí nie sme pripravení

Zmeny klímy a extrémy počasia sa stali súčasťou bežného života. Dostalo sa ľudstvo do bodu, z ktorého niet návratu a negatívne vplyvy zmeny klímy sa už nedajú zvrátiť, ale iba zmierňovať? Môže každý z nás prispieť k tomu, aby bol negatívny efekt týchto zmien čo najmenší? Dostávame sa do štádia, kedy budú nebezpečné a ničivé búrky pribúdať a môžu vyskytnúť v podstate hocikedy?

Pavol Faško
Na snímke Pavol Faško / Foto: HSP
❚❚
.

Rozprávali sme sa s klimatológom SHMÚ, RNDr. Pavlom Faškom, CSc.

 

Pán Faško, o klimatických zmenách sme sa spolu naposledy rozprávali v jednom rádiu, asi pred 8 rokmi. Rozhovor sme vtedy končili mierne optimisticky. S klímou to ani zďaleka nevyzeralo dobre, ale ak by sa vtedy ľudstvo spamätalo a začalo by podnikať reálne kroky, aby ten proces zastavilo, tak stále existovala nádej na zlepšenie. Odvtedy bolo niekoľko rokov, ktoré boli v histórii meraní teplôt najteplejšie a pribúdajú rôzne extrémy počasia. Nedostali sme sa už za pomyselný bod zlomu, keď so zmenami klímy už veľa spraviť nedokážeme a nič pozitívne nás nečaká?

Do pôvodného stavu sa vrátiť nemôžeme, pretože ten proces trvá už veľmi dlho a vychýlenie od pôvodného stavu je veľmi výrazné. Sme v pozícii, keď môžeme ten nepriaznivý stav korigovať, ale vrátiť sa do pôvodného stavu už nebude možné.

Treba zdôrazniť, že ide o narušenie väzieb, ktoré v klimatickom systéme existujú. A keď sa raz tieto väzby narušia, nie je jednoduché tie vzťahy vrátiť do pôvodnej roviny, v ktorej boli predtým, ako človek začal na prostredie negatívne vplývať.

.

 

Viac vo videorozhovore. Text pokračuje pod videom:

 

Rozhovor si môžete vypočuť:

 

.

V tomto panuje medzi odborníkmi na celej planéte zhoda? Sme už teda za bodom, z ktorého by sa ešte dalo vrátiť do stavu, na ktorý sme boli zvyknutí v časoch, keď sme vyrastali?

Áno, odborné publikácie to potvrdzujú. Iný pohľad majú samozrejme politici, ktorí sledujú iné záujmy, než aby sa venovali nejakému prírodnému systému. Treba zdôrazniť, že zmeny klímy sú veľmi prepojené s ekonomikou a presadzovať účinné nápravné opatrenia v tejto súvislosti nie je jednoduché.

 

Pred niekoľkými rokmi sa veľmi hovorilo o Parížskej klimatickej dohode. Vtedy sa tvrdilo, že ak by sa jej závery dodržiavali, s klímou na planéte by to nemuselo byť až tak zlé. Ale podľa toho, čo hovoríte, sa to zjavne nepodarilo a nečakajú nás úplne pekné zajtrajšky…

Nezastavili sme produkciu oxidu uhličitého. Boli tam stanovené nejaké ciele a časové horizonty, ale produkcia CO2 je stále vyššia. Potvrdzujú toto koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére. Žiaľ, aj výsledky meteorologických meraní, ktoré jednoznačne ukazujú, že proces otepľovania Zeme sa zrýchľuje. Stúpa globálna hodnota teploty a platí to samozrejme aj pre jednotlivé regióny, vrátane strednej Európy. A veľmi sa to prejavuje najmä v ostatných 20-tich rokoch. A žiaľ, v tých štyroch rokoch tretej dekády 21. storočia, ktoré sme teraz prežili, je efekt otepľovania atmosféry extrémny a v histórii meteorologických meraní to nemá obdobu.

.

Napríklad priemerná ročná teplota vzduchu sa medzi prvou a druhou dekádou 21. storočia na Slovensku zmenila asi o 7 alebo 8 desatín stupňa Celsia, čo je obrovská zmena na jedno desaťročie. Ak teda za prvé desaťročie 21. storočia bola priemerná teplota vzduchu na nejakej meteorologickej stanici u nás 11°C, tak v ďalšom desaťročí to už bolo približne 11,7°C.

Ale teraz, len za ostatné 4 roky, teda od roku 2021 do roku 2024, je tá zmena takisto približne 0,7°C. Takže tempo vzrastu teploty vzduch graduje a to je na tom to nebezpečné.

 

Vedci nikdy neboli jednotní v tom, ako budú klimatické zmeny prebiehať v budúcnosti, čo všetko a kedy sa bude diať. Zhodujú sa ale v tom, že sú prekvapení rýchlosťou tých zmien, ktoré zažívame. Je to tak?

Áno, je to tak. Je dôležité povedať, že aj výstupy z klimatických modelov zachytili zrýchľovanie tých procesov, pretože do nich vkladáme stále viac a viac informácií, ktoré v predchádzajúcich desaťročiach neboli dostupné a tak komplexné. A musíme konštatovať, že keď sme doplnili informácie z viacerých nových zdrojov, tie výsledky sú negatívne.

 

Negatívne alebo až alarmujúce?

Každý si to môže vysvetľovať trochu inak. O ľuďoch, ktorí tú problematiku ovládajú, nechcem tvrdiť, že by panikárili. Ale slovo alarmujúce by sa v niektorých prípadoch pokojne mohlo použiť.

 

V správach počúvame, že v podstate každý rok je teplejší, ako ten pred ním. Dá sa odhadnúť, čo nás čaká v blízkej dobe?

.

Upresním, že nemáme úplne kontinuálny nárast teploty vzduch, nie každý rok je teplejší, ako ten pred ním. Je to tak, že máme teplý rok a ten po ňom je trošku miernejší. A tak sa to strieda, nemusí to byť vždy rok po roku.

Zoberme si ako príklad poslednú zimu, ktorú máme za sebou. Nepatrila medzi extrémne teplé, taká bola tá zima predchádzajúca. Tá posledná bola teda o niečo menej teplá, ale aj tak sa úroveň teploty vzduchu pohybovala na takej úrovni, ako to bolo pred 15-timi rokmi v období špičiek.

To znamená, že proces otepľovania prebieha takým kolísavým vývojom, ale ten vzrast je úplne jednoznačný, ten trend sa nedá odškriepiť. V 21. storočí nás čakajú už len vyššie teploty vzduchu.

 

Ako ste povedali, ten trend sa už zvrátiť nedá. Čo môžeme spraviť aspoň preto, aby sa efekty otepľovania klímy zmiernili?

.

Mali by sme zmeniť koncepciu energetickej politiky. Sme nastavení na získavanie energií z fosílnych palív a to je príčinou toho, kam sme sa dostali.

Mali by sme vo väčšej miere energiu získavať z obnoviteľných zdrojov. Je to ale finančne nákladné a ten proces nie je jednoduchý. Pretože aj prírodné zdroje majú svoju variáciu, ktorá vyplýva z toho, že počasie je premenlivé.

Pavol Faško
Na snímke vľavo Pavol Faško / Foto: HSP

Treba preklenúť napríklad ten problém, že veterné elektrárne dokážu vyprodukovať výrazné množstvo prúdu, ale tú energiu treba potom niekde ukladať na čas, keď je bezvetrie. A tieto procesy sú technologicky náročné a finančne nákladné.

Podobné to je aj s inými prírodnými, obnoviteľnými zdrojmi. Ale mali by sme si byť vedomí jednej veci. Ak aj teraz niekto hovorí, že si to teraz nemôžeme finančne dovoliť lebo máme iné problémy, v budúcnosti sa tomu nevyhneme.

Takisto by sme si mali uvedomiť aj to, že nie všetci vo svete sa k tomu postavia rovnako a procesy získavania energie z obnoviteľných zdrojov nebudú podporovať. V niektorých oblastiach sveta to ale robiť budú a ak Európa nechce zaostávať, bude to musieť robiť tiež.

.

 

Tieto témy nie sú nové, sú tu už desiatky rokov. Čím to je, že elity tak dlho váhajú, aj keď zmeny klímy sú už nepopierateľné? Situácia sa neustále zhoršuje a je zrejmé, že skôr, či neskôr, sa bude musieť niečo spraviť? Ako keby ten balvan neustále tlačili pred sebou a prenechávali to na ďalšie generácie.

Politici majú záväzky nielen v oblasti nadobúdania energií, ale aj v ekonomickej oblasti. Musia rešpektovať aj také fakty, že výrobné procesy su spojené so zamestnanosťou.     Nie je teda jednoduché v tomto smere pretláčať iba jeden sektor a treba to vnímať komplexne. Aj preto elity v niektorých situáciách nie sú veľmi naklonené tieto procesy podporovať v takom rozsahu, ako by bolo potrebné. Aj mnohí ekonómovia si uvedomujú, že to má svoje úskalia.     Ak sa to má všetko akosi komplexne zladiť, bude to vyžadovať veľmi rozumný prístup. Treba vedieť, čo nastane, ak urobíme taký a taký krok. Treba to mať všetko prepočítané a premyslené.

No a potom tu máme aj ekonomické a geopolitické problémy súčasnosti.

 

Existujú ešte na planéte vôbec miesta, ktoré zmenami klímy ešte neboli zasiahnuté?

Nie, ten problém je naozaj globálny. Nikde môžeme hovoriť o väčšom zásahu, inde o menšom, ale tie prejavy už sú všade.

.

Čo sa týka nášho priestoru, na Slovensku sa oproti predindustriálnej ére oteplilo približne o 2°C, pretože sme sme kontinent a na kontinentoch je otepľovanie výraznejšie, ako nad moriami a oceánmi.

Problém je ale v tom, že proces otepľovania už výrazne postúpil aj nad moriami a oceánmi. A to je dôvod, prečo sme aj u nás v posledných dvoch rokoch zaznamenali v niektorých obdobiach tak výdatné zrážky. Je to spôsobené práve tou povrchovou teplotou morí a oceánov, ktoré tvoria približne dve tretiny povrchu Zeme a tým je aj celkový efekt otepľovania samozrejme výrazne podporovaný. Prejavilo sa to najmä v rokoch 2023 a 2024. Osobne si myslím, že to budeme cítiť aj v roku 2025.

Niekedy na jeseň 2024 sa zdôrazňovalo, že La Niña by mohla na Zemi spôsobiť akýsi efekt ochladenia. Ale to sa nestalo. Veci, ktoré na Zemi fungovali od nepamäti sa teraz prejavujú v akomsi zmenenom režime a potom sme svedkami takých udalostí a prejavov počasia, s ktorými nemáme skúsenosti.

Príklad máme aj teraz, od jesene 2024 po jar 2025. Zažili sme veľmi dlhé obdobie, keď bolo málo zrážok. Bolo to spôsobené dlhodobými, opakovanými prílevmi tlakových výšií. V tlakových výšach nie sú dobré podmienky na to, aby sa vytvárali zrážky a tie nám aj niekoľko mesiacov chýbali. Ale potom sa situácia zmenila a podmienky v atmosfére žičili tomu, aby sa vytvárali oblaky a zrážky. A zažili sme to, že v polovici marca aj na Slovensku výdatne pršalo. Ak by to niekto hodnotil iba podľa toho, koľko milimetrov zrážok bolo zaznamenaných za jeden alebo dva dni, neboli to až také množstvá, nejakých 30 alebo 50 mm. Ale toto bolo v marci a to nie je normálne. V prvom jarnom mesiaci takéto zrážky nezvyknú bývať.

Tieto zrážky mali pôvod vo vzduchových hmotách, ktoré k nám prichádzali z oblasti Stredozemného a Jadranského mora. Obidve boli celú zimu nadpriemerne teplé a keď k nám odtiaľ tie vzduchové hmoty prišli, boli patrične vlhké a následne zaznamenané zrážky boli tým pádom veľmi výdatné.

Spomeniem aj to, čo sme zažili počas víkendu, ktorému predchádzal prvý jarný deň, 20. marca sa začala astronomická jar. A hneď v nedeľu – aj keď u nás sme to až tak nepocítili a blýskalo sa len v okrajových častiach Slovenska – ale v Rakúsku a Českej republike boli zaznamenané intenzívne búrky. Na marec naozaj veľmi intenzívne zrážky, ktoré v niektorých oblastiach na rozhraní Čiech a Moravy spôsobili lokálne povodne.

Stalo sa to preto, lebo dážď padal do prostredia, v ktorom nebol vegetačný kryt na poliach. Voda z polí teda veľmi rýchlo stekala a spôsobila také bahenné prúdy, vyzeralo to tam dosť zle.

.

V Rakúsku zase zaznamenali krúpy, ale s priemerom väčším, ako 1 alebo dva centimetre. To je na marec veľmi zvláštne. Spôsobené je to tým, že procesy v atmosfére majú teraz k dispozícii väčší energetický potenciál a tým pádom sú dôsledky prejavov počasia také razantné. Veľkosť krúp, ktoré boli zaznamenané pri týchto búrkach v marci je porovnateľná s veľkosťou, ktorá sa vyskytuje pri búrkach v lete.

 

Počasie sa o problémy vedelo postarať odjakživa, ale v súčasnosti je alarmujúca ich frekvencia. Musíme si na ne začať zvykať?

Zvykať si a prispôsobovať sa im. Mali by sme si uvedomiť, že naozaj intenzívne a nebezpečné búrky nie sú už len záležitosťou leta. Búrky sa samozrejme vyskytovali aj v zime, ale boli také, že nás veľmi neohrozovali. Ale teraz už aj búrka v zime môže byť nebezpečná.

Takisto sa predlžuje obdobie výskytu intenzívnych búrok, aj ich frekvencia. Kedysi sa to obdobie častejšieho výskytu nebezpečných búrok začínalo koncom jari a končilo sa niekde na rozhraní leta a jesene. Teraz sme svedkami toho, že to obdobie sa začína už v prvom jarnom mesiaci a končí sa až niekedy v septembri, A to vôbec nehovorím o lete, keď sa takéto razantné búrky vyskytujú veľmi pravidelne, v podstate každý týždeň a nebýva to len záležitosť jednej konkrétnej lokality.

Pravdepodobnosť, že takáto búrka spôsobí škody, rastie a na vývoj, ktorý nás čaká, by sme mali byť pripravení. Dostali sme sa do etapy, keď nám už neostáva nič iné, len sa prispôsobovať. Myslieť napríklad aj na vhodné poistenie svojich nehnuteľností a majetku. Pred niekoľkými dekádami sa uvažovalo tak, že sa ten vývoj ešte bude dať zvrátiť. Ale vývoj ukazuje, že proces zmien klímy sa už do pôvodného stavu zvrátiť nedá a ak to chceme aspoň nejak prijateľne ustáť, musíme sa tomu začať prispôsobovať.

A to nielen búrkam. V lete tu už začína byť naozaj veľmi horúco. Pre štáty ako Slovensko predstavuje pre zdravotný stav obyvateľstva problém výskyt tropických nocí. Cez deň tie horúčavy ľudia možno ešte nejak dokážu zvládnuť, ale na toľko tropických nocí nie sme pripravení. Vlani ich bolo napríklad veľmi veľa a vyskytli sa aj počas prvého septembrového týždňa 2024. Minimálna teplota vzduchu bola v niektorých oblastiach Slovenska taká vysoká, ako v histórii meteorologických meraní v septembri nikdy predtým nebola.

.

 

Vrátim sa k obdobiam sucha. O Slovensku sa odjakživa hovorilo ako o vodnej veľmoci. Ak ale budú dlhé obdobia bez zrážok stále častejšie, môže sa na tom niečo zmeniť?

Na začiatok poviem, že v SHMÚ máme kolegov na hydrológií, tí by o tom vedeli určite povedať viac. Ja pripomeniem len to, že Slovensko je na hlavnom európskom rozvodí. Naše zdroje vody sú čisté a to je obrovská výhoda, máme aj veľa pramenných oblastí. Nevýhoda je v tom, že ak sme v blízkosti hlavného európskeho rozvodia, tak tá voda od nás môže aj veľmi rýchlo odtekať a morfológia prírodného prostredia Slovenska to môže podporovať. Mali by sme sa snažiť vodu v krajine čo najdlhšie udržať.

Pavol Faško
Na snímke Pavol Faško / Foto: HSP

Čo sa týka zdrojov vody, máme zdroje podzemnej vody a čerpáme ich aj z povrchových zdrojov. Napríklad Žitný ostrov súvisí s prítomnosťou Dunaja a je to veľmi vzácny rezervoár. Ale odtiaľ sa voda nedá distribuovať na celé územie a ostatné časti Slovenska sú teda odkázané na povrchové zdroje. A v prípade, že sa prestanú vyskytovať zrážky, povrchové zdroje sa vyčerpávajú a môže nastať tiesnivá situácia, ktorú prežívame aj teraz. Vidíme, aký je stav vodnej hladiny v niektorých našich priehradách po jeseni a zime, ktorá sa práve skončila. Takýto stav je aj teraz na jar veľmi nepriaznivý a všetko bude závisieť od toho, koľko zrážok sa vyskytne v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch.

Čo sa prítoku vody do priehrad týka, vždy sme sa spoliehali na to, že na jar do nich pritekala voda z topiacej sa snehovej pokrývky. Ale keďže bol nedostatok zrážok, tieto zdroje teraz vypadli. V ďalších týždňoch sa bude otepľovať a bude narastať výpar. To znamená, že ak sa aj vyskytne viac zrážok, budú sa vyparovať a iba časť vody sa bude dostávať aj do priehrad. Takže dostať sa na stav vody, na ktorý sme bývali zvyknutí, nemusí byť také jednoduché. Teraz síce môže byť zrážok skutočne viac, ale šanca, že sa v plnom rozsahu dostanú do vodných zdrojov a potom do priehrad s pribúdajúcim časom klesá.

 

Boli plány v rámci Green dealu vôbec niekedy realistické a má tento ambiciózny plán EÚ v súčasnosti šancu na úspech?

.

Momentálne sa ako o najväčšom zle v rámci dopravy hovorí ani nie tak o lietadlách alebo autodoprave, ale skôr o lodiach. Prečo?

V čom je Európa v súvislosti s činnosťami na zmiernenie vplyvu klimatických zmien na tom oveľa horšie, ako napríklad Čína alebo India? A prečo by zmeny, ktoré by viedli k zmierneniu vplyvu klimatických zmien bolo oveľa jednoduchšie predsadiť pred 30-timi rokmi?

Šetriť energiou na každom kroku ako sa len dá a nenakupovať veci, ktoré do našich obchodov priviezli z druhej strany planéty. Čo môže každý človek spraviť preto, aby sme Zem devastovali čo najmenej?

Dozviete sa vo videorozhovore s klimatológom SHMÚ, RNDr. Pavlom Faškom, CSc.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.

Úrad inšpekčnej služby zadržal elitného policajta z matovičových čias. Išiel po nepohodlných prokurátoroch

Úrad inšpekčnej služby v utorok zadržal policajta, ktorý je obvinený zo sabotáže. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.…

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Putin hovoril po troch rokoch s Macronom. Zverejnili rozhovor

Ukrajina a Blízky východ: Kremľ zverejnil podrobnosti telefonického rozhovoru Putina s francúzskym prezidentom Macronom, ktorý bol prvý za tri roky

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Naď má strach a hrá vabank

Predseda Demokratov sa po návrate z Kanady ponáhľal, aby verejnosti vysvetlil okolnosti vyšetrovania nákupu munície pre Ukrajinu, o ktorú sa…

01. 07. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské drony zasiahli ruský vojenský závod pri Urale

Ruský vojenský závod produkujúci drony a systémy protivzdušnej obrany v meste Iževsk zasiahli ukrajinské drony. Uviedol to v utorok zdroj…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trumpovo nové centrum pre migrantov postrážia aligátory a pytóny

Trump priletel na Floridu na slávnostné otvorenie centra pre migrantov „Alligator Alcatraz“ v močiaroch Everglades

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zomrel známy český šéfkuchár, ktorý varil aj pre Schwarzeneggera

Českú gastronomickú scénu zasiahla cez víkend veľmi smutná správa. Vo veku 50 rokov zomrel po boji so zákernou chorobou ostravský…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Godeal24 prináša neuveriteľné zľavy na originálny operačný systém a balík Office! Vylepšite svoj počítač za 13,55 €! Limitovaná zľava!

Prednedávnom spustila spoločnosť Godeal24 veľký letný výpredaj softvéru „Summer Big Sale“. Využite skvelé zľavy a osviežte sa v letných horúčavách!…

01. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Proeurópsky portál vyzýva na „vojnu“ proti Maďarsku a Slovensku: „Zaútočte na nich všetkým, čím môžete“

Proti-suverénna hystéria v Bruseli dosiahla v poslednej dobe takmer neuveriteľnú úroveň. Jedna proeurópska spravodajská stránka zašla až tak ďaleko, že…

01. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

V Ruskej federácii začali zatýkať vedúcich predstaviteľov azerbajdžanskej diaspory

Ruské médiá informujú o zadržaní spoluvlastníka najväčšieho trhu v regióne Alexejevského trhu Jusifa Chalilova vo Voroneži

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Šialená zbrojárska propaganda: Ďalší útok Ruska je vraj na spadnutie

Vojnoví štváči nespia. Prostredníctvom politických influencerov a médií pretláčajú svoju agendu o údajnom blížiacom sa útoku Ruskej federácie na krajiny…

01. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slabšia ekonomika, menej vybraných daní. Opozícia hovorí o pekle

Analytici rezortu financií upravili makroekonomickú aj daňovú prognózu. Očakávajú horší vývoj daňových príjmov. Vo februári prognózovali na daniach oveľa vyšší…

01. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump pripustil deportáciu Muska z USA

„Uvidím,“ odpovedal na príslušnú otázku. Pripomíname, že deportáciu Muska požadoval bývalý poradca Trumpa Stephen Bannon

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovenskí daňovníci financujú ultraliberálne maďarské spravodajské portály

Slovenské krajne liberálne spravodajské portály, na čele s Denníkom N, vyjadrili na jar tohto roku nesmierne pobúrenie nad tým, že…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Huliakova Národná koalícia zmenila názov na Stranu vidieka

Strana Národná koalícia zmenila svoj názov na Stranu vidieka. V utorok o tom informoval jej líder a minister cestovného ruchu…

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dolár zažíva najhoršie časy

Dolár zažíva najhorší začiatok roka za viac ako 50 rokov, informuje The New York Times

01. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Blokujú“ sankcie, no podpisujú miliardy: O čom vláda mlčí po samite v Bruseli

Kým vláda Roberta Fica doma pózuje ako obranca suverenity a hrdinsky „blokuje sankcie“, v Bruseli potichu podpisuje záväzky, ktoré Slovensko…

01. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ a Ukrajina uzavreli „menej ambicióznu“, ale „realistickú“ obchodnú dohodu

Európska komisia oznámila dosiahnutie revidovanej verzie obchodnej dohody s Ukrajinou, ktorá nahradí dočasný povojnový rámec dlhodobou, ale o čosi skromnejšou…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dokážete si vytvoriť šťastie? Odborníci radia, ako strhnúť šťastie na svoju stranu

Máte pocit šťastia? Je to viac než len otázka náhody. A keďže šťastie je praje pripraveným, máme pre vás tipy, ako…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Poľsko dočasne zavedie kontroly na hraniciach s Nemeckom a Litvou

Poľsko v utorok oznámilo, že od 7. júla zavedie dočasné kontroly na svojich hraniciach s Nemeckom a Litvou, aby zabránilo…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Progresívna hanba

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár v nedeľňajšej diskusii „O 5 minút 12“ zopakoval názor,  že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom nemá vojenské…

01. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Najnovšiu americko-izraelskú bábku iránsky ľud odmietol - štátny prevrat nebude

Irán, 1. júla 2025 - Iránci neprijali výzvy na vzburu od organizácie Mojahedin-e Khalq a ďalších radikálnych emigrantských organizácií. Uzavreté…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Amatéri, ktorí pripravili Slovensko o 300 miliónov eur

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Richard Takáč informuje cez sociálnu sieť ako Matovič, Heger a Ódor obrali agrorezort o milióny…

01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tieto fotografie ti ukážu, že malé zázraky sa dejú každý deň

Veríš v zázraky? Možno je nasledujúce fotografie nazvať malými zázrakmi silným tvrdením, no ak sa naladíš na tú správnu vlnu,…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Demokrati opäť komediálne: Naď vyplakáva, Šeliga konšpiruje

Jaro Naď sa nám vrátil z Kanady. Keďže ho tu všetci túžobne očakávali (vrátane OČTK), rozhodol sa zaujať verejné stanovisko…

01. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Video: Ruský útočník si na štvorkolke sám prerazil zamínovanú cestu

Rusko, 1. júla 2025 - Na sieti bolo zverejnené video, v ktorom môžete vidieť prielom ruského vojaka na štvorkolke pozdĺž…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Poľsko od 7. júla zavádza kontroly na hraniciach s Nemeckom a Litvou

Poľsko chce dočasne zaviesť kontroly na hraniciach s Nemeckom a Litvou. Príslušné nariadenie nadobudne platnosť od budúceho pondelka, uviedol premiér Donald…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vulcan Point Island: Najkomplikovanejší geografický systém na Zemi

2.7.2025 Redakcia Auto trendy Viete o tomto ostrove, ktorý sa nachádza vnútri jazera, ktoré sa nachádza vnútri iného ostrova, ktorý…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Vzťahy medzi Ruskom a Azerbajdžanom sa stávajú výbušnými

Pokračuje škandál medzi Ruskom a Azerbajdžanom. Vyvolali ho, pripomeňme, tvrdé hromadné zatýkania členov azerbajdžanskej diaspory v Jekaterinburgu, pri ktorých zahynuli…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Friedrich Merz uviedol, že nemecko-francúzska spolupráca v oblasti nukleárneho odstrašenia je vecou „veľmi, veľmi ďalekej budúcnosti“.

Včera 20:14

Magnus Brunner vyhlásil, že Európa zaujme „tvrdý“ postoj k Líbyi v reakcii na nárast nelegálnej migrácie cez Stredozemné more.

Včera 20:01

Prezident Trump vyhlásil, že nemá inú možnosť, ako zatknúť potenciálneho starostu New Yorku Zohrana Mamdaniho, ak odmietne spolupracovať s Imigračným a colným úradom (ICE).

Včera 19:29

.

Keď sa Ivan Korčok pomýli, povie aj to, čo nechce

 „… V dnešnej dobe sú výdavky na zbrojenie dôležitejšie než zdravotníctvo….,“ vyjadril sa člen strany Progresívne Slovensko Ivan Korčok. Tento…

01. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európski politici si uvedomili „neznesiteľné dôsledky“ pokračovania bojov na Ukrajine

Európski politici si uvedomili „neznesiteľné dôsledky“ pokračovania bojov na Ukrajine, povedal turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan v televízii A-haber

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína demonštruje svoju námornú silu – priamo pod nosom NATO

Čínska vojenská loď preplávala cez Gibraltársky prieliv a teraz smeruje do Atlantického oceánu. Tým sa ocitla priamo vo vodách NATO,…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Vyhladzovanie na Blízkom východe už dosiahlo úrovne šialenstva“

Bývalý minister Juraj Draxler informuje na sociálnej sieti o tom ako „časť kaviarenských intelektuálov“ doteraz obhajuje vyhladzovanie na Blízkom východe.…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Europoslanec o ďalšom zdražovaní, o konsolidácii a zvyšovaní poplatkov

Europoslanec Milan Uhrík, z hnutia Republika, vo svojom najnovšom príspevku informuje, že najviac ho štve, že „pod zámienkou nejakého navyšovania…

01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov