„V hodnotení nášho regiónu sme dopadli najhoršie, čo by malo viesť k vážnej sebareflexii každú vládu, ktorej záleží na budúcnosti krajiny a životnej úrovni občanov. Vláda Petra Pellegriniho však reflektuje iba to, že politické strany, ktoré ju tvoria, strácajú podporu verejnosti pre záplavu korupčných škandálov a absenciu spravodlivosti. Od tohto strachu z pádu sa odvíja potom jej hospodárska politika,“ uviedla podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.
Miesto rozširovania ekonomickej slobody vláda podľa liberálov hádže doslova polená pod nohy podnikateľom a zaťažuje ich novými a novými nákladmi. „To je osobitný odvod pre obchodné reťazce, dovolenkové poukazy, rast minimálnej mzdy, ktorý je celkom odtrhnutý od produktivity. Ale sú to aj nové a nové byrokratické povinnosti, ako napríklad oznamovanie voľných pracovných miest úradom práce či nahlasovanie údajov týkajúcich sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do druhej pracovnej kategórie úradu verejného zdravotníctva,” tvrdí poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre verejné financie Eugen Jurzyca.
„Ak do toho zarátame korupciu, výsledkom je ekonomika, ktorá nevyužíva dostatočne svoj potenciál a zároveň je slabo chránená pred ekonomickými cyklami. Vláda totálne ignoruje to, že vysoká životná úroveň priamo súvisí s úrovňou ekonomickej slobody,“ povedal poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre štíhly štát Jozef Rajtár.
Zlá hospodárska politika sa pritom podľa liberálov nedá vyriešiť nesystémovým a selektívnym znižovaním daní, ale viacerými reformnými opatreniami, ktoré sa musia diať súčasne. Strana SaS časť z nich ukázala vo svojej Agende 2020.