Kiska udelil šesť milostí, amnestiu žiadnu

Kiska udelil šesť milostí, amnestiu žiadnu

Bratislava 11. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-/Martin Medňanský )

 

Prezident Andrej Kiska udelil počas svojho päťročného pôsobenia vo funkcii šesť milostí. Amnestiu neudelil žiadnu. Od 16. júna 2014 do 31. mája tohto roka mu prišlo 2 711 žiadostí o milosť. Prezident SR má podľa Ústavy právo odpustiť alebo zmierniť právoplatne uložený trest alebo zahladiť odsúdenie. Podklady pre udelenie milostí pripravuje minister spravodlivosti. Zatiaľ čo sa milosti udeľujú individuálnym osobám, amnestie sa viažu na trestný čin

Na snímke Andrej Kiska

Prvú milosť Kiska udelil 6. októbra 2016. Udelil ju vtedy 26-ročnému mužovi, ktorého právoplatne odsúdili za podvod na jeden rok a prikázali mu zaplatiť škodu 3 504 eur. Odsúdený bol otcom štyroch malých detí, jeho vtedy štvorročný syn trpel vážnym nevyliečiteľným onkologickým ochorením, tumorom na mozgovom kmeni. O deti sa starala matka, ktorá bola sama čiastočnou invalidnou dôchodkyňou. Kiska mu udelil milosť pod podmienkou, že počas dvoch rokov nespácha úmyselný trestný čin a zároveň počas dvoch rokov doplatí škodu.

Reklama

Prezident udelil milosť aj 32-ročnej žene, ktorú odsúdili na štyri roky, ale ešte pred tým, ako jej nariadili výkon trestu, sa jej narodilo dieťa. Milosť jej udelil 6. februára 2017 a prihliadal na to, že odsúdená trestný čin spáchala pred mnohými rokmi a trest už stratil svoj účel. Podmienkou milosti bolo, že žena nesmie počas piatich rokov spáchať žiadny úmyselný trestný čin. Ženu odsúdili za nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi spolupáchateľstvom.

Podmienečnú milosť udelil aj 45-ročnej žene, matke štyroch detí. Tú odsúdili na šesť mesiacov za to, že jedna z jej dcér mala veľa neospravedlnených hodín na základnej škole. Túto milosť hlava štátu udelila 8. júna 2017. Rodina sa pritom starala aj o telesne a mentálne hendikepovanú dcéru, ktorá bola na matku veľmi naviazaná. Táto žena už bola v minulosti opakovane odsúdená, vždy pre prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže – neospravedlnené hodiny. Podmienkou milosti bolo, aby žena do konca roka 2017 nespáchala žiaden úmyselný trestný čin.

Reklama

O dva mesiace neskôr, 7. augusta 2017, dostala milosť 34-ročná matka piatich detí, ktorá sa liečila na sklerózu multiplex a starala sa o autistické dieťa. Prezident jej odpustil tri mesiace a tri dni väzenia pod podmienkou, že po dobu jedného roka nespácha žiaden úmyselný trestný čin. Ženu odsúdili za prečin krádeže. Omilostenú v minulosti týral partner, vtedy boli deti v detskom domove, kde ich navštevovala. Ak by jej prezident neudelil milosť, deti by šli do domova opäť. Žene sa však časom podarilo rodinnú situáciu zlepšiť a o deti sa riadne starala.

Prezident omilostil aj 79-ročného muža, ktorý trpel nevyliečiteľným onkologickým ochorením. Milosť mu udelil 29. novembra 2018. Prezident odpustil odsúdenému dva nepodmienečné tresty odňatia slobody v trvaní 10 a 16 mesiacov. Tie mu uložil súd za opakované spáchanie prečinu krádeže – neoprávnené odbery elektrickej energie. Podľa správy bol život odsúdeného v bezprostrednom ohrození a nebol predpoklad na zlepšenie zdravotného stavu.

Poslednú milosť Kiska udelil 4. apríla tohto roka. Dostala ju 31-ročná žena, ktorej deväťročný syn trpel nevyliečiteľným onkologickým ochorením. Zdravotný stav syna sa zhoršoval, jeho pokožku museli napríklad úplne chrániť pred slnkom. Žena má ďalšie tri deti. Prezident žene odpustil tri roky väzenia. Žena sa v roku 2008 pod tlakom závislého bývalého manžela dopustila trestného činu úverového podvodu vo výške zhruba 6 700 eur, okrem toho bola v roku 2008 dvakrát právoplatne odsúdená. Od spáchania skutkov uplynulo viac ako desať rokov a žena odvtedy viedla bezúhonný život.

Prezident SR má právo odpustiť alebo zmierniť právoplatne uložený trest alebo zahladiť odsúdenie, a to prostredníctvom udelenia individuálnej milosti alebo amnestie. Na základe žiadosti o milosť a ďalších podkladov, ktoré pre hlavu štátu zabezpečuje minister spravodlivosti Slovenskej republiky, môže prezident rozhodnúť o udelení milosti osobe právoplatne odsúdenej za trestný čin. Počas konania o žiadosti o milosť môže nariadiť odloženie alebo prerušenie výkonu trestu.

Trest alebo jeho časť môže odpustiť aj podmienečne. Použitie inštitútu amnestie umožňuje prezidentovi hromadné odpustenie trestov za určité trestné činy, pričom na jej platnosť sa vyžaduje aj podpis predsedu vlády alebo ním povereného ministra. Národná rada SR má právo zrušiť rozhodnutie prezidenta o udelení amnestie alebo individuálnej milosti, ak odporuje princípom demokratického a právneho štátu. O súlade uznesenia Národnej rady SR o zrušení amnestie alebo individuálnej milosti s ústavou rozhoduje Ústavný súd SR.

Reklama

Prezident Andrej Kiska je vo funkcii od roku 2014. Nahradí ho Zuzana Čaputová, jej inaugurácia bude v sobotu 15. júna.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali