“V posledných troch dňoch zaplavili Slovensko letáky, ktoré sú súčasťou dlhodobej antikampane proti mojej kandidatúre na prezidenta,” uviedol vo svojom vyhlásení Kiska. Správy o letákoch dostal od priaznivcov z viacerých miest z celého Slovenska.
Niet podľa neho pochýb, že letáky boli vyrobené profesionálne a boli distribuované v obrovskom náklade celoplošne do schránok. “Ide teda o dobre pripravenú a veľmi nákladnú aktivitu v cene rádovo niekoľko desiatok tisíc eur. Toto už nie sú sociálne siete, nie je predstaviteľné, že ide o nejakú spontánnu občiansku aktivitu,” zdôraznil Kiska. Vzhľadom na obsah letákov podal dnes trestné oznámenie.
“Pretože zároveň disponujem informáciou, zatiaľ oficiálne nepotvrdenou, o jednej distribučnej spoločnosti, ktorá tieto letáky rozširuje, očakávam, že pre orgány činné v trestnom konaní nebude problém identifikovať aj zadávateľa,” doplnil Kiska.
Záujemca o Prezidentský palác pripomenul, že kandiduje ako nezávislý bez podpory politických strán a svoju kampaň si platí sám. “Na neúplné informácie o financovaní kampaní niektorých iných kandidátov som nikdy nepoukazoval,” poznamenal. Zároveň sa obracia na svojich priaznivcov, aby sa antikampaňou nedali odradiť. “A orgány štátu vyzývam, aby si plnili svoje povinnosti, pretože verejnosť má právo vedieť, kto objednáva a platí rozsiahlu neoficiálnu celoslovenskú antikampaň proti mojej kandidatúre,” uzavrel Kiska.
Kiska je v ČR spolumajiteľom nebankovky, ktorú pokutovala inšpekcia
Prezidentský kandidát Andrej Kiska je v Česku spolumajiteľom spoločnosti, ktorá poskytuje nebankové úvery. Informuje o tom v dnešnom vydaní denník Pravda s tým, že táto firma požičiava ľuďom za podmienok, ktoré slovenské súdy označili za protizákonné a Česká obchodná inšpekcia jej udelila už niekoľko pokút.
Česká nebanková spoločnosť TGI Money, ktorej je Kiska tretinovým spoluvlastníkom, zarába na poskytovaní úverov na kúpu bytov či domov. Kým banky v Česku pri financovaní nového bývania na úver dávajú ročný úrok od 3 percent, TGI Money požaduje úrok od 13 percent. Česi teda v TGI Money oproti bankám úrok preplácajú viac ako 4-násobne, upozorňuje Pravda. Pripomína pritom súdny verdikt, podľa ktorého na Slovensku je už dvojnásobné preplatenie úroku v rozpore s dobrými mravmi.
Za to, že spoločnosť opakovane neuvádzala celkové splátky spotrebiteľa, jej udelila česká inšpekcia sankcie v sume 30.000 českých korún (1098 eur). “Česká obchodná inšpekcia uskutočnila najmä v rokoch 2010 a 2011 niekoľko kontrol v danej spoločnosti a dospela k rôznym porušeniam predpisov, za čo bola spoločnosť pokutovaná,” uviedol pre Pravdu hovorca inšpekcie Jan Rotbauer.
Kiska v tomto podnikaní problémy nevidí. “Andrej Kiska nič nezamlčal. Nikdy sa netajil tým, že časť výnosu z predaja spoločností venoval na charitatívne projekty a časť naďalej zhodnocuje a z týchto investícií má príjmy. Informácie o obchodných spoločnostiach a ich orgánoch sú na Slovensku a v Českej republike verejne dostupné v internetových obchodných registroch už mnoho rokov,” reagoval pre denník volebný štáb prezidentského kandidáta.
jf