Kiska v utorkovom blogu uviedol, ako mu ľudia pri jeho cestách po Slovensku hovoria o tom, ako ich deti alebo vnuci odišli do zahraničia. “Za štúdiom alebo prácou, opúšťajú svoje rodné mestá a dediny s len malou šancou, že sa vrátia späť. ‘Pán prezident, moja dcéra má 24 rokov a odišla do zahraničia a už sa nechce vrátiť domov do Revúcej, Rimavskej Soboty, Michaloviec, Spišskej Novej Vsi, Tisovca… čo s tým urobíme?’.”
Podľa bývalého prezidenta Kisku ide o smutné rozprávanie. “Každý, kto je rodič, vie, o čom hovorím. Akokoľvek chceme pre svoje deti len to najlepšie, v kútiku srdca dúfame, že ich budeme mať nablízku. Chceme, aby sme sa s nimi mohli tešiť z ich života, rodiny, vnúčeniec. Namiesto toho ich však odprevádzame ‘do sveta’. Aby nedošlo k žiadnemu nepochopeniu, je vždy veľmi dobré, ak mladý človek cestuje, zbiera skúsenosti, spoznáva iné krajiny. Veď koniec koncov, presne o tom je mladosť, túžba spoznať a objaviť svet.”
Rovnako dobré je však podľa Kisku, ak sa mladí ľudia chcú vrátiť domov na Slovensko, aby tu pracovali, vychovávali deti a doopatrovali svojich rodičov. “Toto je to, čo by malo byť prioritou štátu – Slovensko ako krajina, kde chcú ľudia prežiť svoj život a vychovávať svoje deti.”
“Žiaľ, sledujúc posledné politické vyhlásenia niektorých politikov, opak je pravdou. Namiesto motivácie zostať žiť na Slovensku ich vyháňajú študovať a pracovať do sveta. Po príklad netreba chodiť ďaleko. Populistický návrh, aby študenti medicíny museli po doštudovaní pracovať 10 rokov v slovenských nemocniciach alebo platiť tisíce eur, si nezaslúži širší komentár ako slovo ‘nezmysel’.”
Kiska dodáva, že v praxi by to znamenalo, že by sa vyprázdnili naše lekárske fakulty a mladí ľudia by študovali v Českej republike a tam by aj zostali pracovať. “Mladí lekári sa predsa majú motivovať inak, a nie vydieraním. Lepšie pracovné prostriedky, dobré pracovné prostredie, sociálne benefity, podpora, aby si založili rodinu. Tak môže byť spokojnejší aj lekár a na konci dňa najmä pacient.”
Uviedol tiež, že občan nikdy nesmie byť rukojemník štátu alebo politiky. “Taká politika posilňuje extrémizmus a vyháňa ľudí do zahraničia. Chcem však povedať ešte jednu vec, akokoľvek ťažká je naša momentálna situácia, nič nie je stratené. Práve naopak, už o pár dní máme šancu vziať Slovensko naspäť do vlastných rúk.”
Jaroslav Zajac