Izraelský bezpečnostný expert a bývalá hlava bezpečnostnej izraelskej služby Nativ tvrdí, že Američania napriek obrovskému vojenskému rozpočtu zaostávajú za Ruskom vo vývoji kľúčových strategických zbraní.
Ani približne 11-krát väčší americký vojenský rozpočet nedokáže zmeniť situáciu. Američania nesprávne definovali svoje možnosti a nesprávne ohodnotili možnosti Ruska. Americký vojensko-priemyselný komplex sa stáva nekontrolovateľným Molochom, ktorý sa síce snaží vyvíjať nové zbrane, tie však stoja astronomické sumy a americké zbrane trpia množstvom technických problémov.
Ruskí konštruktéri dokážu vyvíjať smrtonosné zbrane pri podstatne nižšom rozpočte a podstatne pragmatickejšie.
Moskva úspešne pokračuje vo vývoji nových zbraní, ktorými takmer o dve generácie predbehla Američanov. Tí dnes nemajú napríklad v oblasti rakiet čo proti Rusom postaviť.
Dokonca aj po americkom jednostrannom odstúpení od Zmluvy o raketách stredného a krátkeho doletu a napriek zvyšovaniu vojenského rozpočtu sa Američanom nedarí dostať situáciu pod kontrolu.
Američania podobne ako ZSSR v posledných rokoch svojej existencie majú síce obrovskú armádu, tá však enormne vyčerpáva štátne zdroje a nie je schopná plnohodnotného nasadenia. Do bojov môžu Američania nasadzovať už len obmedzené skupiny špeciálne vycvičených vojakov (Navy Seals, Green Berets, výsadkári, žoldnieri – bývalí príslušníci týchto elitných jednotiek) a letectvo, príslušníci bežných jednotiek by vojenské úlohy v Sýrii, Iraku či Afganistane plniť nemohli.
Kedmiho pobavilo aj vyhlásenie amerického generála Josepha Dunforda, ktorý tvrdí, že Moskva nezaútočila proti EÚ kvúli strachu z vojenskej moci USA a NATO. Kedmi uviedol, že Rusko evidentne útočiť na nikoho v Európe nechce a dôkazom toho, že si z americkej armády alebo NATO ťažkú hlavu nerobí, sú ruské aktivity v Sýrii či Venezuele.