Kamenický na začiatok pripomenul, že vďaka automatu na zvyšovanie minimálnej mzdy prijatého ešte za bývalej vlády, by sa mala minimálna mzda zvýšiť od januára budúceho roku približne na úroveň 653 eur. Súčasná vláda však uvažuje o jej zmrazení na hodnotu 580 eur o čom rozhodnú odbory a zamestnávatelia.
Podľa exministra by sa prípadné zmrazenie minimálnej mzdy dotklo viac ako 100 000 zamestnancov. “To si fakt niekto myslí, že človek, ktorý sa narobil a celý mesiac strávil v práci, vie z tejto sumy normálne žiť? Toto sa bude týkať približne 130 000 ľudí, ktorí poberajú minimálnu mzdu. “
Kamenický dodáva, že vníma, že koronakríza zasiahla všetkých a má veľké ekonomické dopady. Prípadné riešenie v podobe siahnutia na peniaze tým, ktorí majú najmenej, by bolo podľa neho ale len potvrdením antisociálneho nastavenia vlády premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).
Vyššie spomínanej ankety, ktorú uskutočnilo ministerstvo financií a zúčastnilo sa jej takmer 9 tisíc ľudí ukázala, že 75% hlasujúcich je proti zmrazovaniu minimálnej mzdy. Kamenický v tejto súvislosti dodal, že uvidíme, či sa vláda týmto aj bude riadiť.
Ministerstvo však pod anketou upozorňuje, že sa na minimálnej mzde majú dohodnúť predovšetkým odbory a zamestnávatelia a ak sa im to nepodarí, minimálnu mzdu určí zákon.
Tatiana Stará