Ku pandémii koronavírusu Kamenický uviedol, že aj vďaka včasných opatreniam bývalej vlády a aj napriek viacerým chaotickým a nekompetentným rozhodnutiam Igora Matoviča, sa dá vo všeobecnosti povedať, že prvú vlnu koronakrízy Slovensko po epidemiologickej stránke zvládlo veľmi dobre. “Počet nakazených ľudí a obetí koronakrízy na Slovensku je doteraz veľmi nízky, čo je dobre.”
“Je pravdou, že vzhľadom na otvorenosť slovenskej ekonomiky sme boli koronakrízou postihnutí viac ako iné krajiny, ale dovolím si povedať, že ekonomickú situáciu sme dobre nezvládli. Je to z viacerých dôvodov:”
Exminister Kamenický hovorí o “najmenšej” vládnej pomoci v rámci Európskej únie. “Rakúsko🇦🇹 poskytlo priamu pomoc vyše 10 mld. eur a Slovensko cca 300 mil. eur, čo je oveľa menej ako sa sľubovalo. Jeden príklad z praxe – firma s 10 zamestnancami dostala pomoc len ca 2.500 eur, čo je len 250 eur na zamestnanca…”
Dodal, že rýchlosť poskytovania pomoci na udržanie zamestnanosti bola rozhodujúca. “To vláda proste nezvládla. Kompenzácia nájomného, po ktorej volali mnohé firmy už dávno, prichádza až teraz. Európska komisia schvaľuje žiadosti o štátnu pomoc veľmi promptne. My sme aj v tomto zaspali dobu a doposiaľ nám boli schválené len 3 výnimky zo štátnej pomoci, pričom iným krajinám to bolo aj viac ako 10. Priemer EÚ je cca 7 výnimiek na jednu členskú krajinu.”
Kamenický tiež podotkol, že podľa prieskumu Ekonomického krízového štábu (EKŠ) a Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) až 47% podnikateľov nevyužíva žiadne opatrenie vlády, aj keď až 2/3 z nich by chcelo. “Dôvod? 63% z nich tvrdí, že štát nezvládol procesy, 68% z nich nespĺňa podmienky a 66% z nich hovorí, že je pomoc tak malá, že sa im o ňu neoplatilo žiadať.”
“Odporúčania, že aspoň na začiatku krízy mala byť pomoc plošná, aby sa zabránilo prepúšťaniu ľudí z práce, vláda odignorovala. Vzhľadom na spomínané neistoty ohľadne vládnej pomoci a jej nepredvídateľnosti, mnohí podnikatelia zamestnancov radšej prepustili, a to nie je dobrá vizitka tejto vlády,” myslí si poslanec za Smer-SD.
Výsledkom je podľa neho, že oproti roku 2019, kedy bola celková nezamestnanosť 5,8%, podľa poslednej prognózy MF, v roku 2020 nezamestnanosť stúpne na 8,2% a počet nezamestnaných stúpne o 76 000 ľudí. “Len pre informáciu v apríli 2020 stratilo prácu 33 000 ľudí a v máji ďalších 17 000, t. z. celkovo 50 000 ľudí. Odhad nezamestnanosti MF sa mi vzhľadom na tento vývoj zdá veľmi optimistický. Bodaj by som sa mýlil.”
“Zatiaľ som nevidel žiadny dôveryhodný plán tejto vlády na obnovu ekonomiky, dúfam, že sa ho niekedy dočkáme. Vysvedčením, ktoré vystavia ľudia tejto vláde, bude výška nezamestnanosti. Doteraz je to žiaľ známka – nedostatočná!”
“V duchu hesla p. Remišovej „Zbavme sa smerákov aj za cenu zmeny zákona“, je jasne vidieť, že túto vládu toľko proklamovaná odbornosť vôbec nezaujíma. Vyhadzujú odborníkov, z ktorých niektorí poctivo robia svoju robotu aj viac ako 20 rokov a veľakrát to potom spôsobuje chaos na úradoch. O politických čistkách na okresných úradoch, kde si OĽaNO dosadzuje svoje spriaznené duše, výmene 12 riaditeľov nemocníc, šéfov dôležitých úradov a ich nahradzovanie ľuďmi, ktorí s týmito inštitúciami nemali nič spoločné, nepotrebuje ďalší komentár. Kde sú transparentné výberové konania, kde sú tie stovky odborníkov, o ktorých pred voľbami členovia dnešnej koalície hovorili? Nie sú a ani nebudú. Oklamali svojich voličov.”
Ladislav Kamenický kritizuje aj sľuby vlády v boji s finančnými skupinami. “Igor Matovič vraj vyhral voľby aj vďaka tomu, že spolu s terajším ministrom zdravotníctva Krajčim a ministrom financií Hegerom demonštrovali proti PENTE na Cypre. Za zvrhlé považujem to, že tento svoj boj proti PENTE zavŕšil Igor Matovič tým, že jeho vláda vymenovala za šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne človeka, ktorý pracoval v poisťovní Dôvera, patriacej PENTE. VŠZP spravuje väčšinu z viac ako 5 mld. eur, ktoré si všetci odvádzame na zdravotné poistenie. Opäť klamstvo voči ich voličom.”
Smer-SD ako jedno z prvých vládnych opatrení skritizoval aj tzv. “špicľovací zákon”. “Tým, že bol špicľovací zákon prijatý touto vládou vôbec ako prvý, ktorý prešiel v Národnej rade a takisto nami kritizovaná zmena zákona ohľadne voľby generálneho prokurátora, ma utvrdzuje v tom, že je potrebné byť veľmi bdelý, či sa nebude na Slovensku lámať demokracia cez koleno. Strana SMER- SD napadla tento zákon na Ústavnom súde a boli sme úspešní. Nevidím dôvod na to, aby vláda Igora Matoviča neopodstatnene sledovala občanov Slovenskej republiky.”
“Napriek sľubom, ktoré dali niektoré koaličné strany pred voľbami, že sa zachovajú už prijaté sociálna opatrenie, sa deje presný opak. Vidíme tu snahy vlády Igora Matoviča o zrušenie 13. dôchodkov, zmrazenie minimálnej mzdy, zrušenie zastropovania dôchodkov a v Programovom vyhlásení vlády sa hovorí o flexibilnom Zákonníku práce, čo bude znamenať ľahšie prepúšťanie ľudí zo zamestnania. Jednoducho opäť podvod na voličoch.”
Kamenický na záver uviedol, že podľa neho ešte žiadna vláda neoklamala svojich voličov toľkokrát a za tak krátke obdobie ako je 100 dní, ako súčasná Matovičova vláda. “Toto určite nie je na udeľovania Oskara za vládnutie,” podotkol.