Kaliňák: Rok 2014 bol mimoriadne dynamický

Kaliňák: Rok 2014 bol mimoriadne dynamický

Bratislava 4. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Rok 2014 z pohľadu rezortu vnútra bol dynamický vo viacerých oblastiach. Priniesli najmä veľké zmeny v boji proti korupcii. V rozhovore pre TASR to okrem iného uviedol minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Aký bol rok 2014 z pohľadu ministra vnútra a hodnotenie jeho rezortu?

Reklama
Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák

Rok 2014 bol mimoriadne dynamický, mimoriadne dynamický v mnohých oblastiach. Ministerstvo vnútra má v podstate tie svoje sektory, v ktorých pôsobí, a malo aj niečo navyše. V zásade pre nás to znamenalo na jednej strane veľké kroky a veľké zmeny, ktoré sa dotýkali v zužovaní priestoru pre korupciu. To znamená, implementovali sme nové zákony o voľbách. Viete, že to bola vlastne jedna z najväčších diskusií popri zákone o verejnom obstarávaní. Táto diskusia bola niekoľkomesačná. Jej záverom bolo pozitívne najmä to, že úrad GRECO, čo je organizácia krajín Rady Európy v boji proti korupcii, vlastne vyradila Slovensko z monitoringu, čo je veľmi dobrá vizitka, pretože máme už kvalitnú a dostačujúcu legislatívu.

Okrem toho, prijali sa ďalšie opatrenia na boj proti korupcii?

Reklama

Prijali sme nový zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, čo bolo veľmi významné a verím že v budúcnosti aj veľmi nápomocné v boji proti korupcii. Potom by sme mohli zaradiť spustenie elektronického trhoviska, ktoré je ďalším nástrojom v boji proti korupcii, teda zatiaľ v testovacej prevádzke, ale napriek tomu testovacia prevádzka už mnoho naznačuje a asi to rozoberieme širšie v ďalších otázkach.

Zo strany polície, ako hodnotíte boj proti korupčnému správaniu?

Keď prejdeme do polície, bol to rok úspešných zásahov proti daňovým podvodníkom, kde Daňová kobra, ktorá sa skladá z našich pracovníkov finančnej polície a finančného riaditeľstva, mala niekoľko zásadných úspechov.

Darilo sa v boji s organizovaným zločinom?

Objasnili sme niekoľko starých, by som povedal ešte vrážd z obdobia takéto toho mohutného organizovaného zločinu, ktorý v 90. rokoch na Slovensku prevládal. A postúpili sme rozhodne v znižovaní kriminality či násilnej, ale aj majetkovej, ale aj lúpeže v zásade nám poklesli, čo sú veľmi pozitívne čísla.

Reklama

Občanov však trápi takzvaná “bežná každodenná kriminalita”. Ako s ňou bojujeme?

Vždy sme mali ten záujem, aby tá denná kriminalita, ktorá najviac obťažuje občanov, išla tou klesajúcou tendenciou, čo sa tento rok určite podarilo.

Na cestách v roku 2014 sme zaznamenali medziročný nárast počtu obetí pri dopravných nehodách. Ako to hodnotíte?

Je to horší rok, ako bol rok 2013 z pohľadu obetí, ale z pohľadu zranených, z pohľadu ťažko, ľahko zranených, ale aj z pohľadu počtu nehôd je rok 2014 lepší, čo vytvára dobrý priestor pre ďalšiu snahu do roku 2015. Napriek tomu, že číslo obetí nám narástlo, je to druhý najlepší výsledok v samostatnosti Slovenska.

Ako prebiehala v minulom roku reforma ESO?

Reklama

Reforma ESO je najväčšia reforma tejto vlády a spolu s rozpočtom roku 2015 sme sa už dostali na číslo 696 miliónov eur. Teda vlastne sme už pri cieli a predpokladáme, že s ďalším rokom, kedy sa nám podarí možno výrazne zvýšiť aj speňaženie nepotrebného majetku, čo výrazne prispeje k lepšej efektivite spravovania štátneho majetku a ďalších úspor a ďalších zmien na niektorých rozpočtových organizáciách, tak máme možnosť aj vcelku výraznejšie prekročiť ten limit.

Čo sa nestihlo?

Myslím si, že mnohé inštitúcie v podstate trošku spomalili. Viete, že boli určité turbulentné diskusie aj v oblasti niektorých rozpočtových organizácií, ktoré sídlili v Bratislave, kedy sme sa im snažili vysvetľovať, že reforma ESO neznamená len zmenšovanie ich priestoru, ale naopak využitie tých peňazí, ktoré by mohli ušetriť na ich vlastnú činnosť. To je aj vec, ktorú sme predostreli Slovenskej akadémii vied, že ich štruktúra dnes je natoľko zastaraná, že umožňuje, aby 20 percent zdrojov, ktoré by mali používať na vedu, na vedu nepoužívajú a používajú ich vlastne na niektoré obslužné činnosti.

Vráťme sa k elektronickému trhovisku. Funguje od 1. júla, obchodovať sa začalo od októbra. Aké sú čísla?

Za prvé tri mesiace fungovania elektronického trhoviska bolo zazmluvnených 163 obchodov v hodnote 1,179 milióna eur a úspora z nich je až 276.000 eur. Momentálne je prihlásených 3300 dodávateľov.

Má teda svoj význam, opodstatnenie?

Pre mňa je elektronické trhovisko jedným z najväčších nástrojov, ako vylepšiť míňanie štátnych prostriedkov v rámci Slovenska. Prvé mesiace ukázali, že je tam veľký potenciál nielen v úsporách, ale aj v transparentnosti. Boli obchody, kde bolo dokonca 14 až 15 súťažiacich, ktoré výrazne znížili cenu, za ktorú doteraz obstarávali jednotliví objednávatelia. A čo je dôležité, že nás donútili alebo skôr presvedčili o tom, že myšlienka rozšírenia elektronického trhoviska aj na nadlimitné obchody je viac ako aktuálna. Niektoré prípady káuz, konkrétne predražené CT prístroje, naznačujú, že musíme mať odvahu ísť aj do týchto komplikovanejších obchodov, pretože viac súťažiacich má šancu priniesť oveľa nižšie ceny a oveľa väčšiu úsporu a popri transparentnosti podporu lokálnych dodávateľov. To má aj význam ekonomický, čo znamená, že môžeme nakúpiť viac alebo kvalitnejšie za lepšie ceny.

Teda čo do budúcnosti?

Chceme ísť výrazne ďalej a chceme presviedčať, že sa oplatí byť prihlásený do elektronického trhoviska, pretože nepotrebujem žiadneho známeho, nepotrebujem sa s nikým radiť. Jednoducho svoj produkt, ktorý vyrábam, dám do ponuky, a tak je automaticky v katalógu ponúkaných tovarov. A ak štátna inštitúcia chce niečo podobné nakupovať, systém podnikateľa vyzve, aby sa zapojil do elektronickej aukcie.

Dlhšie sa hovorí o prezbrojení polície. V pláne je nákup približne 23.000 pištolí. Aký je súčasný stav?

Reklama

To je presne tá téma, ktorú momentálne intenzívne riešime, ako na to pôjdeme. Tých možností máme v zásade viac. Snažíme sa o to, aby sme sa vyhli rizikám určitých nie najkvalitnejších dodávateľov. A zároveň by sme chceli aj podporiť pracovné miesta na Slovensku. Čiže s týmto v tejto chvíli pracujeme a ja som presvedčený, že v najbližšom období tento tender budeme realizovať, spôsob budeme ešte vyberať.

Aká je predstava rezortu vnútra o cenách?

My sme jasne povedali, že chceme od dodávateľov určité garancie korektných cien. Mnohé z týchto zbraní sú niekde na úrovni 500, 520 – 530 eur na trhu. My by sme boli radi, keby sme sa dostali zhruba k cene okolo 300 eur, vtedy by sme to považovali za výhodné. A ak by sme takúto ponuku dostali, sme pripravení ísť aj napríklad cez medzivládnu dohodu, ktorú realizuje ministerstvo obrany. Ale chceme, aby boli tie ceny známe, aby boli jasné pravidlá, aby boli jasné dôvody, pre ktoré budeme realizovať ten obchod týmto spôsobom.

Kedy teda bude konečne známe, akou cestou sa Slovensko v prezbrojení polície uberie?

Myslím si, že v januári k tomu povieme definitívne všetky údaje, že ako to bude vlastne celé prebiehať.

Reklama

Neverending story je vyriešenie zastaranej letky ministerstva vnútra. Aký je plán obnovy či nákupu, prenájmu nových lietadiel?

Ministerstvo vnútra eviduje minimálne štyri ponuky zo zahraničia na obnovu lietadiel. Mali by prísť aj ďalšie. Po ich zosumarizovaní sa chystám vystúpiť so zhrňujúcou správou pred poslancami parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Čakáme ešte nejaké dve z ďalších krajín, potom by sme to globálne predstavili výboru a pokúsili sa nájsť spoločne riešenie.

Konkrétne?

Taliansko dáva k dispozícii jeden Airbus s dlhým doletom a jeden menší Falcon. Airbus má približne 13 rokov a Falcon je o niečo starší. Rakúsky súkromný prepravca ponúka Slovensku dva Fokkery s tým, že by si s istým doplatkom zobral naše dva Jaky. Doplatok sa pohybuje niekde na úrovni 7 miliónov eur. S ďalšou ponukou prišli USA.

Ktorá sa javí zatiaľ ako optimálne riešenie?

Reklama

Mne sa pozdáva ponuka zo Švajčiarska. Ide o Airbus A319 s flexibilným interiérom. Je to lietajúca nemocnica, dá sa použiť na prepravu vojakov do misií, ale aj na prepravu na dlhšie vzdialenosti na zaoceánske lety. Je to veľmi slušné lietadlo a má málo nalietané. Česká republika zaplatí za takéto lietadlo zhruba 95 miliónov s výbavou, Švajčiari predajú SR 1,5-ročný stroj približne za 27 miliónov eur.

Je teda možné, že sa tento dlhoročný problém vyrieši už v tomto roku?

Je to investícia, ktorá presahuje súčasné volebné obdobie. Predpokladám, že ak nedôjde k jednoznačnej dohode v rámci celého politického spektra, tak bude musieť tú tému riešiť nové vedenie ministerstva vnútra.

Ako je zabezpečená slovensko-ukrajinská hranica z pohľadu možného náporu utečencov v prípade rozšírenia pokračujúceho konfliktu?

Máme niekoľko výhod, v tomto prípade naša a maďarská hranica je geograficky tak trochu oddelená od bežných logistických trás v rámci Ukrajiny. To znamená, že aj v prípade rozšírenia konfliktu by utečenci hlavne smerovali na rumunskú hranicu, na bieloruskú hranicu a pochopiteľne na poľskú hranicu. Tam sú hlavne tie logistické toky, ktoré vlastne sú na Ukrajine vytvorené. Nehovoriac o tom, že samotná Ukrajina má obrovskú absorpčnú schopnosť v západnej časti svojej krajiny, teda od Dnepra doľava, kde vlastne by sa veľká časť potenciálne týchto utečencov mohla vlastne uchytiť a časť tých utečencov, ktorí sú v tej krízovej oblasti, by vlastne aj tak asi smerovala do Ruska. Čiže toto ohrozenie nepovažujeme za veľké. Napriek tomu Slovenská republika vykonala určité prípravné opatrenia, ktoré garantovali, aby sme boli schopní krátkodobo niekoľko tisíc utečencov v podstate u nás ubytovať. Ale potom by už vlastne nastupovala pri prekročení tejto hranice, dajme tomu tých 10.000, aj podpora Európskej únie, ktorá by distribuovala z týchto nárazových zón utečencov smerom do ďalších krajín.

Ako to doteraz Slovensko zvládalo?

Povedal by som, že zatiaľ z tých vecí, ktoré sa udiali na Ukrajine, naša hraničná polícia, osobitne riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach tú situáciu zvládlo na výbornú. A myslím, že zvládlo aj ten trošku agresívnejší nárast zo strany prevádzačov tak, aby tá situácia sa opäť upokojila.

Reklama

Obráťme list a venujme sa politike. Prichádza predvolebný rok. Čo od neho čakáva SMER-SD?

Predovšetkým opozícia už má také bunečné delenie, že vlastne dnes, aj keby sme to tak spočítali, tak na strane opozičných strán v parlamente je približne 13 opozičných projektov. Z toho 11 je aj oficiálne oznámených a my už máme veľký problém s tým, že s kým vlastne sa máme baviť, keď hovoríme o tom, že máme rokovať s opozíciou, že kto dnes vlastne tá opozícia je.

Čo by ste odkázali bežným občanom – voličom?

Treba vždy uvažovať a hodnotiť aj mnohých politikov podľa samotných činov, akým spôsobom sa Slovensko proste uberá posledných 15 rokov, a preto my aj preferujeme komunikáciu so štandardnými politickými stranami. Nikto z tých, ktorí dnes majú vždy plné reči sľubov do všetkých vecí, ešte nepreukázali, že niečo vedia urobiť. A zatiaľ skúsenosť s experimentmi bola vždy negatívna. Preto sa snažíme poukazovať na skutky a činy, ktorými sa Slovensko posunulo, keď dobiehame našich susedov zo západných krajín. Niektoré krajiny v rámci V4 sme v mnohých oblastiach aj predbehli. Takisto stabilita, ktorá je dnes na Slovensku, garantuje určité ekonomické výhody.

Slovensko je teda na tom ekonomicky dobre?

Máme jeden z najväčších rastov v eurozóne, naše dlhy patria medzi tie menšie, medzi tie zodpovedné krajiny. Nedávno tu bol generálny tajomník OECD, ktorý povedal, že Slovensko v mnohých oblastiach je unikátne, pretože už je na lepších hodnotách ako pred krízou. Dokázalo sa spamätať z tejto krízy relatívne veľmi dobre a dodržali sme slovo, že sme tie krízové negatíva neprenášali na občanov, ale naopak, snažili sme sa tie veci posunúť. A sociálny balíček, ktorý sme predstavili v roku 2014, je vlastne výsledkom toho, že sme chceli, aby občania mali prospech z tej konsolidácie, ktorú Slovensko robí úspešne. A viete, že rozpočet na rok 2015 bol vyhodnotený Európskou komisiou ako jeden zo štyroch najlepších popri Holandsku, Nemecku, Luxembursku a Írsku. Tak sme naozaj v elitnej skupine.

ml

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali