Kaliňák: Rok 2014 bol mimoriadne dynamický

Bratislava 4. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Rok 2014 z pohľadu rezortu vnútra bol dynamický vo viacerých oblastiach. Priniesli najmä veľké zmeny v boji proti korupcii. V rozhovore pre TASR to okrem iného uviedol minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Aký bol rok 2014 z pohľadu ministra vnútra a hodnotenie jeho rezortu?

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák

Rok 2014 bol mimoriadne dynamický, mimoriadne dynamický v mnohých oblastiach. Ministerstvo vnútra má v podstate tie svoje sektory, v ktorých pôsobí, a malo aj niečo navyše. V zásade pre nás to znamenalo na jednej strane veľké kroky a veľké zmeny, ktoré sa dotýkali v zužovaní priestoru pre korupciu. To znamená, implementovali sme nové zákony o voľbách. Viete, že to bola vlastne jedna z najväčších diskusií popri zákone o verejnom obstarávaní. Táto diskusia bola niekoľkomesačná. Jej záverom bolo pozitívne najmä to, že úrad GRECO, čo je organizácia krajín Rady Európy v boji proti korupcii, vlastne vyradila Slovensko z monitoringu, čo je veľmi dobrá vizitka, pretože máme už kvalitnú a dostačujúcu legislatívu.

Okrem toho, prijali sa ďalšie opatrenia na boj proti korupcii?

Prijali sme nový zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, čo bolo veľmi významné a verím že v budúcnosti aj veľmi nápomocné v boji proti korupcii. Potom by sme mohli zaradiť spustenie elektronického trhoviska, ktoré je ďalším nástrojom v boji proti korupcii, teda zatiaľ v testovacej prevádzke, ale napriek tomu testovacia prevádzka už mnoho naznačuje a asi to rozoberieme širšie v ďalších otázkach.

Zo strany polície, ako hodnotíte boj proti korupčnému správaniu?

Keď prejdeme do polície, bol to rok úspešných zásahov proti daňovým podvodníkom, kde Daňová kobra, ktorá sa skladá z našich pracovníkov finančnej polície a finančného riaditeľstva, mala niekoľko zásadných úspechov.

Darilo sa v boji s organizovaným zločinom?

Objasnili sme niekoľko starých, by som povedal ešte vrážd z obdobia takéto toho mohutného organizovaného zločinu, ktorý v 90. rokoch na Slovensku prevládal. A postúpili sme rozhodne v znižovaní kriminality či násilnej, ale aj majetkovej, ale aj lúpeže v zásade nám poklesli, čo sú veľmi pozitívne čísla.

Občanov však trápi takzvaná „bežná každodenná kriminalita“. Ako s ňou bojujeme?

Vždy sme mali ten záujem, aby tá denná kriminalita, ktorá najviac obťažuje občanov, išla tou klesajúcou tendenciou, čo sa tento rok určite podarilo.

Na cestách v roku 2014 sme zaznamenali medziročný nárast počtu obetí pri dopravných nehodách. Ako to hodnotíte?

Je to horší rok, ako bol rok 2013 z pohľadu obetí, ale z pohľadu zranených, z pohľadu ťažko, ľahko zranených, ale aj z pohľadu počtu nehôd je rok 2014 lepší, čo vytvára dobrý priestor pre ďalšiu snahu do roku 2015. Napriek tomu, že číslo obetí nám narástlo, je to druhý najlepší výsledok v samostatnosti Slovenska.

Ako prebiehala v minulom roku reforma ESO?

Reforma ESO je najväčšia reforma tejto vlády a spolu s rozpočtom roku 2015 sme sa už dostali na číslo 696 miliónov eur. Teda vlastne sme už pri cieli a predpokladáme, že s ďalším rokom, kedy sa nám podarí možno výrazne zvýšiť aj speňaženie nepotrebného majetku, čo výrazne prispeje k lepšej efektivite spravovania štátneho majetku a ďalších úspor a ďalších zmien na niektorých rozpočtových organizáciách, tak máme možnosť aj vcelku výraznejšie prekročiť ten limit.

Čo sa nestihlo?

Myslím si, že mnohé inštitúcie v podstate trošku spomalili. Viete, že boli určité turbulentné diskusie aj v oblasti niektorých rozpočtových organizácií, ktoré sídlili v Bratislave, kedy sme sa im snažili vysvetľovať, že reforma ESO neznamená len zmenšovanie ich priestoru, ale naopak využitie tých peňazí, ktoré by mohli ušetriť na ich vlastnú činnosť. To je aj vec, ktorú sme predostreli Slovenskej akadémii vied, že ich štruktúra dnes je natoľko zastaraná, že umožňuje, aby 20 percent zdrojov, ktoré by mali používať na vedu, na vedu nepoužívajú a používajú ich vlastne na niektoré obslužné činnosti.

Vráťme sa k elektronickému trhovisku. Funguje od 1. júla, obchodovať sa začalo od októbra. Aké sú čísla?

Za prvé tri mesiace fungovania elektronického trhoviska bolo zazmluvnených 163 obchodov v hodnote 1,179 milióna eur a úspora z nich je až 276.000 eur. Momentálne je prihlásených 3300 dodávateľov.

Má teda svoj význam, opodstatnenie?

Pre mňa je elektronické trhovisko jedným z najväčších nástrojov, ako vylepšiť míňanie štátnych prostriedkov v rámci Slovenska. Prvé mesiace ukázali, že je tam veľký potenciál nielen v úsporách, ale aj v transparentnosti. Boli obchody, kde bolo dokonca 14 až 15 súťažiacich, ktoré výrazne znížili cenu, za ktorú doteraz obstarávali jednotliví objednávatelia. A čo je dôležité, že nás donútili alebo skôr presvedčili o tom, že myšlienka rozšírenia elektronického trhoviska aj na nadlimitné obchody je viac ako aktuálna. Niektoré prípady káuz, konkrétne predražené CT prístroje, naznačujú, že musíme mať odvahu ísť aj do týchto komplikovanejších obchodov, pretože viac súťažiacich má šancu priniesť oveľa nižšie ceny a oveľa väčšiu úsporu a popri transparentnosti podporu lokálnych dodávateľov. To má aj význam ekonomický, čo znamená, že môžeme nakúpiť viac alebo kvalitnejšie za lepšie ceny.

Teda čo do budúcnosti?

Chceme ísť výrazne ďalej a chceme presviedčať, že sa oplatí byť prihlásený do elektronického trhoviska, pretože nepotrebujem žiadneho známeho, nepotrebujem sa s nikým radiť. Jednoducho svoj produkt, ktorý vyrábam, dám do ponuky, a tak je automaticky v katalógu ponúkaných tovarov. A ak štátna inštitúcia chce niečo podobné nakupovať, systém podnikateľa vyzve, aby sa zapojil do elektronickej aukcie.

Dlhšie sa hovorí o prezbrojení polície. V pláne je nákup približne 23.000 pištolí. Aký je súčasný stav?

To je presne tá téma, ktorú momentálne intenzívne riešime, ako na to pôjdeme. Tých možností máme v zásade viac. Snažíme sa o to, aby sme sa vyhli rizikám určitých nie najkvalitnejších dodávateľov. A zároveň by sme chceli aj podporiť pracovné miesta na Slovensku. Čiže s týmto v tejto chvíli pracujeme a ja som presvedčený, že v najbližšom období tento tender budeme realizovať, spôsob budeme ešte vyberať.

Aká je predstava rezortu vnútra o cenách?

My sme jasne povedali, že chceme od dodávateľov určité garancie korektných cien. Mnohé z týchto zbraní sú niekde na úrovni 500, 520 – 530 eur na trhu. My by sme boli radi, keby sme sa dostali zhruba k cene okolo 300 eur, vtedy by sme to považovali za výhodné. A ak by sme takúto ponuku dostali, sme pripravení ísť aj napríklad cez medzivládnu dohodu, ktorú realizuje ministerstvo obrany. Ale chceme, aby boli tie ceny známe, aby boli jasné pravidlá, aby boli jasné dôvody, pre ktoré budeme realizovať ten obchod týmto spôsobom.

Kedy teda bude konečne známe, akou cestou sa Slovensko v prezbrojení polície uberie?

Myslím si, že v januári k tomu povieme definitívne všetky údaje, že ako to bude vlastne celé prebiehať.

Neverending story je vyriešenie zastaranej letky ministerstva vnútra. Aký je plán obnovy či nákupu, prenájmu nových lietadiel?

Ministerstvo vnútra eviduje minimálne štyri ponuky zo zahraničia na obnovu lietadiel. Mali by prísť aj ďalšie. Po ich zosumarizovaní sa chystám vystúpiť so zhrňujúcou správou pred poslancami parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Čakáme ešte nejaké dve z ďalších krajín, potom by sme to globálne predstavili výboru a pokúsili sa nájsť spoločne riešenie.

Konkrétne?

Taliansko dáva k dispozícii jeden Airbus s dlhým doletom a jeden menší Falcon. Airbus má približne 13 rokov a Falcon je o niečo starší. Rakúsky súkromný prepravca ponúka Slovensku dva Fokkery s tým, že by si s istým doplatkom zobral naše dva Jaky. Doplatok sa pohybuje niekde na úrovni 7 miliónov eur. S ďalšou ponukou prišli USA.

Ktorá sa javí zatiaľ ako optimálne riešenie?

Mne sa pozdáva ponuka zo Švajčiarska. Ide o Airbus A319 s flexibilným interiérom. Je to lietajúca nemocnica, dá sa použiť na prepravu vojakov do misií, ale aj na prepravu na dlhšie vzdialenosti na zaoceánske lety. Je to veľmi slušné lietadlo a má málo nalietané. Česká republika zaplatí za takéto lietadlo zhruba 95 miliónov s výbavou, Švajčiari predajú SR 1,5-ročný stroj približne za 27 miliónov eur.

Je teda možné, že sa tento dlhoročný problém vyrieši už v tomto roku?

Je to investícia, ktorá presahuje súčasné volebné obdobie. Predpokladám, že ak nedôjde k jednoznačnej dohode v rámci celého politického spektra, tak bude musieť tú tému riešiť nové vedenie ministerstva vnútra.

Ako je zabezpečená slovensko-ukrajinská hranica z pohľadu možného náporu utečencov v prípade rozšírenia pokračujúceho konfliktu?

Máme niekoľko výhod, v tomto prípade naša a maďarská hranica je geograficky tak trochu oddelená od bežných logistických trás v rámci Ukrajiny. To znamená, že aj v prípade rozšírenia konfliktu by utečenci hlavne smerovali na rumunskú hranicu, na bieloruskú hranicu a pochopiteľne na poľskú hranicu. Tam sú hlavne tie logistické toky, ktoré vlastne sú na Ukrajine vytvorené. Nehovoriac o tom, že samotná Ukrajina má obrovskú absorpčnú schopnosť v západnej časti svojej krajiny, teda od Dnepra doľava, kde vlastne by sa veľká časť potenciálne týchto utečencov mohla vlastne uchytiť a časť tých utečencov, ktorí sú v tej krízovej oblasti, by vlastne aj tak asi smerovala do Ruska. Čiže toto ohrozenie nepovažujeme za veľké. Napriek tomu Slovenská republika vykonala určité prípravné opatrenia, ktoré garantovali, aby sme boli schopní krátkodobo niekoľko tisíc utečencov v podstate u nás ubytovať. Ale potom by už vlastne nastupovala pri prekročení tejto hranice, dajme tomu tých 10.000, aj podpora Európskej únie, ktorá by distribuovala z týchto nárazových zón utečencov smerom do ďalších krajín.

Ako to doteraz Slovensko zvládalo?

Povedal by som, že zatiaľ z tých vecí, ktoré sa udiali na Ukrajine, naša hraničná polícia, osobitne riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach tú situáciu zvládlo na výbornú. A myslím, že zvládlo aj ten trošku agresívnejší nárast zo strany prevádzačov tak, aby tá situácia sa opäť upokojila.

Obráťme list a venujme sa politike. Prichádza predvolebný rok. Čo od neho čakáva SMER-SD?

Predovšetkým opozícia už má také bunečné delenie, že vlastne dnes, aj keby sme to tak spočítali, tak na strane opozičných strán v parlamente je približne 13 opozičných projektov. Z toho 11 je aj oficiálne oznámených a my už máme veľký problém s tým, že s kým vlastne sa máme baviť, keď hovoríme o tom, že máme rokovať s opozíciou, že kto dnes vlastne tá opozícia je.

Čo by ste odkázali bežným občanom – voličom?

Treba vždy uvažovať a hodnotiť aj mnohých politikov podľa samotných činov, akým spôsobom sa Slovensko proste uberá posledných 15 rokov, a preto my aj preferujeme komunikáciu so štandardnými politickými stranami. Nikto z tých, ktorí dnes majú vždy plné reči sľubov do všetkých vecí, ešte nepreukázali, že niečo vedia urobiť. A zatiaľ skúsenosť s experimentmi bola vždy negatívna. Preto sa snažíme poukazovať na skutky a činy, ktorými sa Slovensko posunulo, keď dobiehame našich susedov zo západných krajín. Niektoré krajiny v rámci V4 sme v mnohých oblastiach aj predbehli. Takisto stabilita, ktorá je dnes na Slovensku, garantuje určité ekonomické výhody.

Slovensko je teda na tom ekonomicky dobre?

Máme jeden z najväčších rastov v eurozóne, naše dlhy patria medzi tie menšie, medzi tie zodpovedné krajiny. Nedávno tu bol generálny tajomník OECD, ktorý povedal, že Slovensko v mnohých oblastiach je unikátne, pretože už je na lepších hodnotách ako pred krízou. Dokázalo sa spamätať z tejto krízy relatívne veľmi dobre a dodržali sme slovo, že sme tie krízové negatíva neprenášali na občanov, ale naopak, snažili sme sa tie veci posunúť. A sociálny balíček, ktorý sme predstavili v roku 2014, je vlastne výsledkom toho, že sme chceli, aby občania mali prospech z tej konsolidácie, ktorú Slovensko robí úspešne. A viete, že rozpočet na rok 2015 bol vyhodnotený Európskou komisiou ako jeden zo štyroch najlepších popri Holandsku, Nemecku, Luxembursku a Írsku. Tak sme naozaj v elitnej skupine.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Počet nových prípadov nákazy v Česku mierne klesol

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   V Českej republike v piatok pribudlo 13 074 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. Išlo o mierny pokles, a to aj oproti predošlému dňu, kedy sa potvrdilo 14 620 nových ochorení, aj oproti minulému piatku, kedy testy odhalili 14 768 prípadov. Informuje o…

Pakistanský premiér prežil v parlamente hlasovanie o dôvere

0 icon

Islamabad 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-B.K. Bangash)   Pakistanský parlament v sobotu vyslovil dôveru premiérovi Imranovi Chánovi, keď ho v 342-člennom Národnom zhromaždení pri hlasovaní podporilo 178 zákonodarcov. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá dodala, že hlasovanie bojkotovalo všetkých 160 opozičných poslancov Agentúra Reuters uviedla, že v čase hlasovania poslancov sa…

Po prekonaní COVID-19 sa môžu objaviť aj kardiovaskulárne komplikácie

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Koronavírusová infekcia zanecháva dlhodobé následky u mnohých pacientov aj v prípade, keď nešlo o ťažko chorých, ktorí by sa museli liečiť v nemocnici. Po prekonaní COVID-19 sa u pacienta môžu objaviť kardiovaskulárne komplikácie. Upozornila na to kardiologička Anna Vachulová Pri infekcii COVID-19 môže…

PCR testy ukázali 2 522 nových prípadov, pribudlo ďalších 74 úmrtí

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa via AP)   V piatok pribudlo na Slovensku 2 522 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 15 721 PCR testov. Pribudlo ďalších 74 úmrtí. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 56. Zaočkovaných proti ochoreniu…

Korčok: Do Nemecka letecky prevezú v sobotu slovenských pacientov

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko prijme do svojich nemocníc slovenských pacientov s novým koronavírusom. Ambulantné lietadlo má pristáť v sobotu v Dortmunde. Na sociálnej sieti o tom informuje minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) "Slovensko ďakuje Nemecku a spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko…

Pellegrini naskočil na rusofóbnu vlnu? Dva milióny vakcín z Ruska je príliš veľa. Bol to asi niekoho zámer. Premiér možno ani netuší do akej hry je zamotaný

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook,Sputnik-Andrea Costa,TASR/AP-Jessica Hill)   Aj keď opozičný líder Peter Pellegrini (Hlas) podľa vlastných slov nemá nič proti nákupu ruskej vakcíny Sputnik V, zdá sa mu, že dohodnutých 2 miliónov vakcín z Ruska je príliš veľa. Bol by radšej, aby to bola len doplnková vakcína k tým…

Radičová sa ohradila proti tvrdeniam, ktoré verejnosti podsúvajú Grendel a Naď a označila ich za manipulatívne. Obaja politici reagujú

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian, Dano Veselský)   Expremiérka Iveta Radičová sa ohradila proti tvrdeniam, ktoré verejnosti mali podsúvať poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Podľa nej sú nepravdivé Na obranu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý povedal, že „zomrel novinár, lebo si niekto povedal, že…

Chmelár o prozápadných fake news: „Celá argumentácia politikov, vraj zlé Rusko náročky nechce dať zaregistrovať svoju vakcínu v Európskej liekovej agentúre a klame svetu, že požiadalo o registráciu, je založená na dezinformácii“

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Známy politológ doc. Mgr. Eduard Chmelár PhD. upozorňuje na "dezinformácie, lži a propagandistický amok", ktorý sa podľa neho šíri v súvislosti s dovozom a požívaním ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik-V na Slovensku. Eduard Chmelár pripomenul, že informačná vojna sa neprejavuje len v ruskej propagande, ale…

Piják k štúdii, ktorá má dokazovať, že Ivermectin nie je výrazne účinný proti Covid-19: „Je to vyslovený šmejd.“ Štúdia má podľa lekára hneď niekoľko nedostatkov

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:Archív HSP)   Na sociálnych siatiach sa začala šíriť štúdia, ktorá má dokazovať, že Ivermectin nie je výrazne účinný proti ochoreniu Covid-19. Svoj komentár k štúdii zverejnil odborník na chronické vírusové hepatitídy, či autoimunitné choroby pečene, MUDr. Michal Piják Piják uvádza, že pravdepodobne budú touto štúdiou…

SaS odmieta špekulácie o budúcej spolupráci so stranou Hlas-SD

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta akékoľvek špekulácie o budúcej spolupráci s Hlasom, ktorý je len prezlečený Smer. Otvorenie diskusie o rekonštrukcii vlády v žiadnom prípade neznamená, že chceme predčasné voľby „Náš cieľ je jasný- musíme postupovať spoločne so všetkými koaličnými partnermi a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Kolaps Kalifornie , alebo čo nás čaká ako americkú kolóniu 2. Medzinárodná výstraha pred ochorením COVID-19. Medzinárodné vyhlásenie zdravotníckych pracovníkov, lekárov a vedcov zaslané vládam 30 krajín

0icon

1. Kalifornia teraz začala napĺňať víziu nočnej mory Fjodora Dostojevského vo svojom prorockom majstrovskom diele „Diablom posadnutí“ .Ak sa chce ,,vrátiť do normálu",  musí nevyhnutne urobiť  neobmedzený liberalizmus - zastaviť sa vo svojom postupe a vrátiť  sa späť. Tam, kam smeruje Kalifornia dnes, sa zvyšok Spojených štátov a veľká časť…

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 15. prednáška

0icon

Prinášam 15. prednášku zo seriálu, v ktorom kanadský profesor Jordan Peterson vykladá biblické príbehy moderným jazykom psychológie. Ide o poslednú prednášku, v ktorej sa Peterson venuje knihe Genezis, zároveň je to však aj posledná verejná prednáška o Biblii ako takej, pretože potom už mal Peterson povinnosti v súvislosti s cestovaním…

Ivan Holek

Situácia je hrozná! Ale jej skutočné riešenie sa ignoruje!

0icon

Katastrofický duchovný stav ľudstva privodil katastrofu v podobe pandémie, ktorú v súčasnosti prežívame. A preto by sme mali popri všetkých opatreniach proti šíreniu vírusu myslieť aj na duchovné opatrenia, pretože len nimi môžeme eliminovať skutočné, vnútorné podhubie tejto epidémie. A len na základe toho potom začnú nevyhnutne poľavovať aj jej…

Marek Brna

Ivermectin má byť ľahko dostupný

0icon

Ak je Ivermectin najviac účinný v ranom štádiu ochorenia covid 19, tak je nezmyselné, ak sa momentálne u nás používa len v nemocniciach, kam sa zvážajú prakticky len pacienti v pokročilom štádiu ochorenia. Akékoľvek blokovanie tohto sľubného lieku vytvára podozrenie, že súčasný stav niekomu vyhovuje a nie je záujem, aby…

Erik Majercak

Znárodnenia, vyvlastnenia, či iné zmeny nakladania s výrobnými prostriedkami ako výsledok vojny medzi miliardármi a tými ešte mocnejšími - priebežný stav

0icon

Rozpad unipolárneho sveta na rôzne zóny a sféry vplyvu Rôzne skupiny ľudí založili v USA nezvratné deštrukčné ekonomické procesy, ktoré spolu s coronou majú devastačné účinky na ekonomiku USA. Keďže Trump nakoniec neprevzal úlohu vodcu likvidácie USA ešte počas, či na konci svojho prezidentovania je jasné, že ideme do druhého - krvavejšieho scenára…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

0 icon

Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

Jeseň a zima na jednej fotke: Aj takto vyzerá nádherná Transylvánia

0 icon

Transylvánia. Slávna časť Rumunska, ktorú preslávil najmä spisovateľ Abraham Stoker so svojim dielom o upírovi grófovi Draculovi. Tento príspevok ale nemá s upírmi nič spoločné. Transylvánia totiž ponúka omnoho viac krásy, ako si myslíme. :) "Som profesionálny a viacnásobne ocenený fotograf z Rumunska, aby som bol presnejší z "krajiny zámkov"," hovorí o…

Najroztomilejšie fotografie zvieracích kamarátov PRED a PO

0 icon

Fotografie pred a po sú veľmi zábavné a obľúbené na internete. Rodičia často fotografujú svoje deti v detstve a tie sa potom rozhodnú urobiť si rovnakú fotografiu aj v dospelosti. Tieto fotografie sú však trochu iný prípad. Ide o zvieratká, ktoré spolu vyrastali a sú najlepšími kamarátmi od malička až dodnes. Spolu…

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

Vo svete IT

Príchod Xiaomi Mi 11 Ultra je na spadnutie. Prechádza potrebnými certifikáciami

0 icon

Spoločnosť Xiaomi ešte koncom minulého roka stihla predstaviť svoj prvý model z novej vlajkovej série Xiaomi Mi 11. Prvým predstaviteľom z tohto modelového radu bol práve samotný základný model Mi 11, ktorý ešte stále čaká na predstavenie svojich „súrodencov“. Široká technologická verejnosť už v napätí očakáva príchod ďalších modelov ako…

Pozrite si výber platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete zadarmo. Čo si vyberiete?

0 icon

Víkend máme v plnom prúde a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelnú nádielku plateného softwaru z Google Play, ktorý aktuálne stiahnete zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 24 aplikácií, z ktorých vám extra dávame do pozornosti Access Dot, či Audio Recorder. V prvom prípade ide o aplikáciu, ktorá vás…

Prehliadač Microsoft Edge prichádza s ďalšiou skvelou funkciou, ktorú nesmieš prehliadnuť

0 icon

Internetový prehliadač Microsoft Edge od prechodu na jadro Chromium, ktoré je základom aj najpopulárnejšieho internetového prehliadača Google Chrome, prešlo viacerými zásadnými zmenami. Veľká časť používateľov si po príchode nového prehliadača Edge zvykla na funkcie, ktoré dovtedy nachádzali iba v prehliadači Chrome. Vývojári spoločnosti Microsoft však očividne z prehliadača Edge nechcú…

Nečakaný objav v jadre našej planéty by mohol prepísať učebnice

0 icon

Jedným zo základných poznatkov geológie je, že naša Zem má štyri vrstvy: Zemskú kôru, plášť a vonkajšiu a vnútornú časť jadra, píše portál salon.com. Nová štúdia však tvrdí, že tento model nemusí byť až tak úplne správny. Vedci z Australian National University tvrdia, že vnútorná časť zemského jadra môže mať dve odlišné vrstvy.…

Windows 10 Pro už od 13€, či Office za pár drobných? Využitie túto akciovú ponuku a nepremeškajte to!

0 icon

Len niekoľko dní dozadu spoločnosť AdDuplex zverejnila aktuálne štatistiky týkajúce sa distribúcie jednotlivých verzií Windowsu 10. Dáta spoločnosti odhalili, že len 20% používateľov ma vo svojom počítaču najnovší software. Čo je však zaujímavejšie číslo je, že dáta z úvodu roku odhalili, že rovnaký počet aktívnych zariadení má starší, už nepodporovaný…

Armádny Magazín

Tajná zbraň ruských stíhačiek Su-57

0 icon

Rusko, 6.marec 2021 (AM) – Analytici časopisu The National Interest ocenili silu palubného kanónu GŠ-30-1 ruskej stíhačky piatej generácie Su-57. Už skôr sa na internete objavilo video s pozemnými testami kanónu GŠ-30-1 stíhačky Su-57, na ktorom vidíme streľbu na cieľ .  

Poľský generál o obrane Baltiku: „Rusi si pôjdu, kam budú chcieť“

0 icon

Poľsko, 6.marec 2021 (AM) – V sovietskych časoch boli sily dislokované v Kaliningradskej oblasti určené na vylodenie vojsk na Jutskom polostrove, blokádu dánskych prielivov pre flotilu NATO, ako aj na pokrytie a podporu vykládok. V moderných realitách sú však smerované „do srdca Európy“.   "Kaliningradská opevnená oblasť vždy hrala kľúčovú úlo

Zacharovová: Nakoniec sa USA rozhodli správne

0 icon

Rusko, 6.marec 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia sa domnieva, že Washington urobil správne rozhodnutie. "USA prijali správne rozhodnutie vyhlásením, že odmietajú násilne zavádzať demokraciu do zahraničia." Uviedla to v stredu oficiálna z

Holandsko bolo pristihnuté pri skrývaní dôležitých dokumentov z havárie lietadla MH17

0 icon

Holandsko, 6.marec 2021 (AM) – Holandské úrady odmietajú poskytnúť niekoľko dokumentov, ktoré by mohli objasniť príbeh havárie malajzijského boeingu na juhovýchode Ukrajiny. Píše o tom tlačová agentúra RTL News.   Nie je to tak dávno, čo holandskí novinári zaslali oficiálnu žiadosť holandskému ministerstvu spravodlivosti, aby im

Profesor z Harvardu: Čo môže vyvolať vojnu medzi USA a Čínou

0 icon

USA, 6.marec 2021 (AM ) – Thucydides vysvetlil vojnu, ktorá roztrieštila starogrécky svet, z dvoch dôvodov: vzostupu aténskej moci a strachu, ktorý to vyvolalo u vládnucej moci, Sparty. Aby sa zabránilo ďalšej „studenej“ alebo „horúcej“ vojne, musia sa USA a Čína vyhnúť prehnaným obavám a mylným predstavám o zmene r

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali