Kaliňák: Rok 2014 bol mimoriadne dynamický

Bratislava 4. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Rok 2014 z pohľadu rezortu vnútra bol dynamický vo viacerých oblastiach. Priniesli najmä veľké zmeny v boji proti korupcii. V rozhovore pre TASR to okrem iného uviedol minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Aký bol rok 2014 z pohľadu ministra vnútra a hodnotenie jeho rezortu?

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák

Rok 2014 bol mimoriadne dynamický, mimoriadne dynamický v mnohých oblastiach. Ministerstvo vnútra má v podstate tie svoje sektory, v ktorých pôsobí, a malo aj niečo navyše. V zásade pre nás to znamenalo na jednej strane veľké kroky a veľké zmeny, ktoré sa dotýkali v zužovaní priestoru pre korupciu. To znamená, implementovali sme nové zákony o voľbách. Viete, že to bola vlastne jedna z najväčších diskusií popri zákone o verejnom obstarávaní. Táto diskusia bola niekoľkomesačná. Jej záverom bolo pozitívne najmä to, že úrad GRECO, čo je organizácia krajín Rady Európy v boji proti korupcii, vlastne vyradila Slovensko z monitoringu, čo je veľmi dobrá vizitka, pretože máme už kvalitnú a dostačujúcu legislatívu.

Okrem toho, prijali sa ďalšie opatrenia na boj proti korupcii?

Prijali sme nový zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, čo bolo veľmi významné a verím že v budúcnosti aj veľmi nápomocné v boji proti korupcii. Potom by sme mohli zaradiť spustenie elektronického trhoviska, ktoré je ďalším nástrojom v boji proti korupcii, teda zatiaľ v testovacej prevádzke, ale napriek tomu testovacia prevádzka už mnoho naznačuje a asi to rozoberieme širšie v ďalších otázkach.

Zo strany polície, ako hodnotíte boj proti korupčnému správaniu?

Keď prejdeme do polície, bol to rok úspešných zásahov proti daňovým podvodníkom, kde Daňová kobra, ktorá sa skladá z našich pracovníkov finančnej polície a finančného riaditeľstva, mala niekoľko zásadných úspechov.

Darilo sa v boji s organizovaným zločinom?

Objasnili sme niekoľko starých, by som povedal ešte vrážd z obdobia takéto toho mohutného organizovaného zločinu, ktorý v 90. rokoch na Slovensku prevládal. A postúpili sme rozhodne v znižovaní kriminality či násilnej, ale aj majetkovej, ale aj lúpeže v zásade nám poklesli, čo sú veľmi pozitívne čísla.

Občanov však trápi takzvaná “bežná každodenná kriminalita”. Ako s ňou bojujeme?

Vždy sme mali ten záujem, aby tá denná kriminalita, ktorá najviac obťažuje občanov, išla tou klesajúcou tendenciou, čo sa tento rok určite podarilo.

Na cestách v roku 2014 sme zaznamenali medziročný nárast počtu obetí pri dopravných nehodách. Ako to hodnotíte?

Je to horší rok, ako bol rok 2013 z pohľadu obetí, ale z pohľadu zranených, z pohľadu ťažko, ľahko zranených, ale aj z pohľadu počtu nehôd je rok 2014 lepší, čo vytvára dobrý priestor pre ďalšiu snahu do roku 2015. Napriek tomu, že číslo obetí nám narástlo, je to druhý najlepší výsledok v samostatnosti Slovenska.

Ako prebiehala v minulom roku reforma ESO?

Reforma ESO je najväčšia reforma tejto vlády a spolu s rozpočtom roku 2015 sme sa už dostali na číslo 696 miliónov eur. Teda vlastne sme už pri cieli a predpokladáme, že s ďalším rokom, kedy sa nám podarí možno výrazne zvýšiť aj speňaženie nepotrebného majetku, čo výrazne prispeje k lepšej efektivite spravovania štátneho majetku a ďalších úspor a ďalších zmien na niektorých rozpočtových organizáciách, tak máme možnosť aj vcelku výraznejšie prekročiť ten limit.

Čo sa nestihlo?

Myslím si, že mnohé inštitúcie v podstate trošku spomalili. Viete, že boli určité turbulentné diskusie aj v oblasti niektorých rozpočtových organizácií, ktoré sídlili v Bratislave, kedy sme sa im snažili vysvetľovať, že reforma ESO neznamená len zmenšovanie ich priestoru, ale naopak využitie tých peňazí, ktoré by mohli ušetriť na ich vlastnú činnosť. To je aj vec, ktorú sme predostreli Slovenskej akadémii vied, že ich štruktúra dnes je natoľko zastaraná, že umožňuje, aby 20 percent zdrojov, ktoré by mali používať na vedu, na vedu nepoužívajú a používajú ich vlastne na niektoré obslužné činnosti.

Vráťme sa k elektronickému trhovisku. Funguje od 1. júla, obchodovať sa začalo od októbra. Aké sú čísla?

Za prvé tri mesiace fungovania elektronického trhoviska bolo zazmluvnených 163 obchodov v hodnote 1,179 milióna eur a úspora z nich je až 276.000 eur. Momentálne je prihlásených 3300 dodávateľov.

Má teda svoj význam, opodstatnenie?

Pre mňa je elektronické trhovisko jedným z najväčších nástrojov, ako vylepšiť míňanie štátnych prostriedkov v rámci Slovenska. Prvé mesiace ukázali, že je tam veľký potenciál nielen v úsporách, ale aj v transparentnosti. Boli obchody, kde bolo dokonca 14 až 15 súťažiacich, ktoré výrazne znížili cenu, za ktorú doteraz obstarávali jednotliví objednávatelia. A čo je dôležité, že nás donútili alebo skôr presvedčili o tom, že myšlienka rozšírenia elektronického trhoviska aj na nadlimitné obchody je viac ako aktuálna. Niektoré prípady káuz, konkrétne predražené CT prístroje, naznačujú, že musíme mať odvahu ísť aj do týchto komplikovanejších obchodov, pretože viac súťažiacich má šancu priniesť oveľa nižšie ceny a oveľa väčšiu úsporu a popri transparentnosti podporu lokálnych dodávateľov. To má aj význam ekonomický, čo znamená, že môžeme nakúpiť viac alebo kvalitnejšie za lepšie ceny.

Teda čo do budúcnosti?

Chceme ísť výrazne ďalej a chceme presviedčať, že sa oplatí byť prihlásený do elektronického trhoviska, pretože nepotrebujem žiadneho známeho, nepotrebujem sa s nikým radiť. Jednoducho svoj produkt, ktorý vyrábam, dám do ponuky, a tak je automaticky v katalógu ponúkaných tovarov. A ak štátna inštitúcia chce niečo podobné nakupovať, systém podnikateľa vyzve, aby sa zapojil do elektronickej aukcie.

Dlhšie sa hovorí o prezbrojení polície. V pláne je nákup približne 23.000 pištolí. Aký je súčasný stav?

To je presne tá téma, ktorú momentálne intenzívne riešime, ako na to pôjdeme. Tých možností máme v zásade viac. Snažíme sa o to, aby sme sa vyhli rizikám určitých nie najkvalitnejších dodávateľov. A zároveň by sme chceli aj podporiť pracovné miesta na Slovensku. Čiže s týmto v tejto chvíli pracujeme a ja som presvedčený, že v najbližšom období tento tender budeme realizovať, spôsob budeme ešte vyberať.

Aká je predstava rezortu vnútra o cenách?

My sme jasne povedali, že chceme od dodávateľov určité garancie korektných cien. Mnohé z týchto zbraní sú niekde na úrovni 500, 520 – 530 eur na trhu. My by sme boli radi, keby sme sa dostali zhruba k cene okolo 300 eur, vtedy by sme to považovali za výhodné. A ak by sme takúto ponuku dostali, sme pripravení ísť aj napríklad cez medzivládnu dohodu, ktorú realizuje ministerstvo obrany. Ale chceme, aby boli tie ceny známe, aby boli jasné pravidlá, aby boli jasné dôvody, pre ktoré budeme realizovať ten obchod týmto spôsobom.

Kedy teda bude konečne známe, akou cestou sa Slovensko v prezbrojení polície uberie?

Myslím si, že v januári k tomu povieme definitívne všetky údaje, že ako to bude vlastne celé prebiehať.

Neverending story je vyriešenie zastaranej letky ministerstva vnútra. Aký je plán obnovy či nákupu, prenájmu nových lietadiel?

Ministerstvo vnútra eviduje minimálne štyri ponuky zo zahraničia na obnovu lietadiel. Mali by prísť aj ďalšie. Po ich zosumarizovaní sa chystám vystúpiť so zhrňujúcou správou pred poslancami parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Čakáme ešte nejaké dve z ďalších krajín, potom by sme to globálne predstavili výboru a pokúsili sa nájsť spoločne riešenie.

Konkrétne?

Taliansko dáva k dispozícii jeden Airbus s dlhým doletom a jeden menší Falcon. Airbus má približne 13 rokov a Falcon je o niečo starší. Rakúsky súkromný prepravca ponúka Slovensku dva Fokkery s tým, že by si s istým doplatkom zobral naše dva Jaky. Doplatok sa pohybuje niekde na úrovni 7 miliónov eur. S ďalšou ponukou prišli USA.

Ktorá sa javí zatiaľ ako optimálne riešenie?

Mne sa pozdáva ponuka zo Švajčiarska. Ide o Airbus A319 s flexibilným interiérom. Je to lietajúca nemocnica, dá sa použiť na prepravu vojakov do misií, ale aj na prepravu na dlhšie vzdialenosti na zaoceánske lety. Je to veľmi slušné lietadlo a má málo nalietané. Česká republika zaplatí za takéto lietadlo zhruba 95 miliónov s výbavou, Švajčiari predajú SR 1,5-ročný stroj približne za 27 miliónov eur.

Je teda možné, že sa tento dlhoročný problém vyrieši už v tomto roku?

Je to investícia, ktorá presahuje súčasné volebné obdobie. Predpokladám, že ak nedôjde k jednoznačnej dohode v rámci celého politického spektra, tak bude musieť tú tému riešiť nové vedenie ministerstva vnútra.

Ako je zabezpečená slovensko-ukrajinská hranica z pohľadu možného náporu utečencov v prípade rozšírenia pokračujúceho konfliktu?

Máme niekoľko výhod, v tomto prípade naša a maďarská hranica je geograficky tak trochu oddelená od bežných logistických trás v rámci Ukrajiny. To znamená, že aj v prípade rozšírenia konfliktu by utečenci hlavne smerovali na rumunskú hranicu, na bieloruskú hranicu a pochopiteľne na poľskú hranicu. Tam sú hlavne tie logistické toky, ktoré vlastne sú na Ukrajine vytvorené. Nehovoriac o tom, že samotná Ukrajina má obrovskú absorpčnú schopnosť v západnej časti svojej krajiny, teda od Dnepra doľava, kde vlastne by sa veľká časť potenciálne týchto utečencov mohla vlastne uchytiť a časť tých utečencov, ktorí sú v tej krízovej oblasti, by vlastne aj tak asi smerovala do Ruska. Čiže toto ohrozenie nepovažujeme za veľké. Napriek tomu Slovenská republika vykonala určité prípravné opatrenia, ktoré garantovali, aby sme boli schopní krátkodobo niekoľko tisíc utečencov v podstate u nás ubytovať. Ale potom by už vlastne nastupovala pri prekročení tejto hranice, dajme tomu tých 10.000, aj podpora Európskej únie, ktorá by distribuovala z týchto nárazových zón utečencov smerom do ďalších krajín.

Ako to doteraz Slovensko zvládalo?

Povedal by som, že zatiaľ z tých vecí, ktoré sa udiali na Ukrajine, naša hraničná polícia, osobitne riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach tú situáciu zvládlo na výbornú. A myslím, že zvládlo aj ten trošku agresívnejší nárast zo strany prevádzačov tak, aby tá situácia sa opäť upokojila.

Obráťme list a venujme sa politike. Prichádza predvolebný rok. Čo od neho čakáva SMER-SD?

Predovšetkým opozícia už má také bunečné delenie, že vlastne dnes, aj keby sme to tak spočítali, tak na strane opozičných strán v parlamente je približne 13 opozičných projektov. Z toho 11 je aj oficiálne oznámených a my už máme veľký problém s tým, že s kým vlastne sa máme baviť, keď hovoríme o tom, že máme rokovať s opozíciou, že kto dnes vlastne tá opozícia je.

Čo by ste odkázali bežným občanom – voličom?

Treba vždy uvažovať a hodnotiť aj mnohých politikov podľa samotných činov, akým spôsobom sa Slovensko proste uberá posledných 15 rokov, a preto my aj preferujeme komunikáciu so štandardnými politickými stranami. Nikto z tých, ktorí dnes majú vždy plné reči sľubov do všetkých vecí, ešte nepreukázali, že niečo vedia urobiť. A zatiaľ skúsenosť s experimentmi bola vždy negatívna. Preto sa snažíme poukazovať na skutky a činy, ktorými sa Slovensko posunulo, keď dobiehame našich susedov zo západných krajín. Niektoré krajiny v rámci V4 sme v mnohých oblastiach aj predbehli. Takisto stabilita, ktorá je dnes na Slovensku, garantuje určité ekonomické výhody.

Slovensko je teda na tom ekonomicky dobre?

Máme jeden z najväčších rastov v eurozóne, naše dlhy patria medzi tie menšie, medzi tie zodpovedné krajiny. Nedávno tu bol generálny tajomník OECD, ktorý povedal, že Slovensko v mnohých oblastiach je unikátne, pretože už je na lepších hodnotách ako pred krízou. Dokázalo sa spamätať z tejto krízy relatívne veľmi dobre a dodržali sme slovo, že sme tie krízové negatíva neprenášali na občanov, ale naopak, snažili sme sa tie veci posunúť. A sociálny balíček, ktorý sme predstavili v roku 2014, je vlastne výsledkom toho, že sme chceli, aby občania mali prospech z tej konsolidácie, ktorú Slovensko robí úspešne. A viete, že rozpočet na rok 2015 bol vyhodnotený Európskou komisiou ako jeden zo štyroch najlepších popri Holandsku, Nemecku, Luxembursku a Írsku. Tak sme naozaj v elitnej skupine.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Jaroslav Naď: Na boj s pandémiou sme v pondelok vyčlenili 561 profesionálnych vojakov

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na úlohy spojené s pandémiou vyčlenil rezort obrany v pondelok 561 profesionálnych vojakov. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) "Rezort obrany pomáha na všetky strany - v nemocniciach je dnes 356 vojakov, regionálnym úradom verejného zdravotníctva pomáha 181…

SIS v roku 2020 zaznamenala rozsiahle siete daňových podvodov aj podvody pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   V rámci problematiky daňových podvodov získavala v roku 2020 Slovenská informačná služba (SIS) informácie o rozsiahlych sieťach daňových subjektov zapojených do páchania ekonomickej trestnej činnosti poškodzujúcej štátny rozpočet SR. Vyplýva to zo správy činnosti SIS za minulý rok "Zaznamenané boli napríklad aktivity organizovanej…

Aktivisti napísali otvorený list prezidentke, upozornili na negatívnu výstavbu v Tatrách

0 icon

Poprad 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Občianska iniciatíva Milujem zelené Tatry adresovala otvorený list prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej k degradácii Tatier. Poukazujú v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách, pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov…

Zariadenia cestovného ruchu a gastra môžu žiadať o štátnu pomoc aj za mesiace september až november

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   Prevádzky v odvetví cestovného ruchu a gastra môžu žiadať štát o podporu na zmiernenie vplyvov pandémie koronavírusu aj za mesiace september až november tohto roka. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) aktuálne vyhlásenou jesennou schémou pokračuje v pomoci tomuto odvetviu.…

Zahraničné obchodné komory volajú po reformách školstva, zdravotníctva a justície

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene "Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za…

Minsk obvinil Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru

0 icon

Kyjev 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik/Stringer)   Bielorusko v nedeľu obvinilo Ukrajinu z narušenia svojho vzdušného priestoru. Podľa vyhlásenia bieloruského ministerstva obrany vrtuľník ukrajinskej armády v sobotu vletel asi kilometer do vnútra bieloruského územia. Ministerstvo uviedlo, že si predvolalo ukrajinského vojenského atašé, ktorému predložilo protestnú nótu. Obvinenie, ktoré zaznelo v čase…

Ekonomickí analytici považujú očkovacie poukazy za neefektívne riešenie. 500 eur je podľa nich “príliš veľa”

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Milan Kapusta)   Členovia Klubu ekonomických analytikov (KEA) považujú očkovacie poukazy za neefektívne riešenie nízkej zaočkovanosti na Slovensku, ako aj pomoci sektorom dotknutým pandémiou. Uviedli to v tlačovej správe. Suma 500 eur je podľa ich názoru príliš vysoká a bola stanovená bez potrebnej analýzy…

Generálna prokuratúra hľadá desiatky nových právnych čakateľov prokuratúry

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil začiatkom decembra výberové konanie na funkciu právnych čakateľov prokuratúry. Potrebné je obsadiť 35 voľných miest na okresných prokuratúrach po celej krajine. Generálna prokuratúra (GP) SR o tom informuje na svojej stránke Záujemcovia musia splniť viaceré požiadavky. Podmienkou je…

Ministerka pre informatizáciu k prokuratúre: Stalinský model dlho vyhovoval pochybným štruktúram

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Stalinský model prokuratúry dlho vyhovoval pochybným štruktúram a politikom, čo sa ukázalo aj pri rozsiahlom vyšetrovaní trestných činov najmä z čias vlád Smeru - sociálna demokracia. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepriemiérka Veronika Remišová s tým,…

Pred Špecializovaný trestný súd sa má postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš Ferus

0 icon

Banská Bystrica 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa má v stredu (8. 12.) v Banskej Bystrici postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš F. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní, pojednávať sa má aj vo štvrtok Hlavné pojednávanie s Ľubošom F. sa na ŠTS…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Jaroslav Naď: Na boj s pandémiou sme v pondelok vyčlenili 561 profesionálnych vojakov

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na úlohy spojené s pandémiou vyčlenil rezort obrany v pondelok 561 profesionálnych vojakov. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) "Rezort obrany pomáha na všetky strany - v nemocniciach je dnes 356 vojakov, regionálnym úradom verejného zdravotníctva pomáha 181…

SIS v roku 2020 zaznamenala rozsiahle siete daňových podvodov aj podvody pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   V rámci problematiky daňových podvodov získavala v roku 2020 Slovenská informačná služba (SIS) informácie o rozsiahlych sieťach daňových subjektov zapojených do páchania ekonomickej trestnej činnosti poškodzujúcej štátny rozpočet SR. Vyplýva to zo správy činnosti SIS za minulý rok "Zaznamenané boli napríklad aktivity organizovanej…

Aktivisti napísali otvorený list prezidentke, upozornili na negatívnu výstavbu v Tatrách

0 icon

Poprad 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Občianska iniciatíva Milujem zelené Tatry adresovala otvorený list prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej k degradácii Tatier. Poukazujú v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách, pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov…

Zariadenia cestovného ruchu a gastra môžu žiadať o štátnu pomoc aj za mesiace september až november

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   Prevádzky v odvetví cestovného ruchu a gastra môžu žiadať štát o podporu na zmiernenie vplyvov pandémie koronavírusu aj za mesiace september až november tohto roka. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) aktuálne vyhlásenou jesennou schémou pokračuje v pomoci tomuto odvetviu.…

Zahraničné obchodné komory volajú po reformách školstva, zdravotníctva a justície

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene "Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za…

Minsk obvinil Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru

0 icon

Kyjev 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik/Stringer)   Bielorusko v nedeľu obvinilo Ukrajinu z narušenia svojho vzdušného priestoru. Podľa vyhlásenia bieloruského ministerstva obrany vrtuľník ukrajinskej armády v sobotu vletel asi kilometer do vnútra bieloruského územia. Ministerstvo uviedlo, že si predvolalo ukrajinského vojenského atašé, ktorému predložilo protestnú nótu. Obvinenie, ktoré zaznelo v čase…

Ekonomickí analytici považujú očkovacie poukazy za neefektívne riešenie. 500 eur je podľa nich “príliš veľa”

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Milan Kapusta)   Členovia Klubu ekonomických analytikov (KEA) považujú očkovacie poukazy za neefektívne riešenie nízkej zaočkovanosti na Slovensku, ako aj pomoci sektorom dotknutým pandémiou. Uviedli to v tlačovej správe. Suma 500 eur je podľa ich názoru príliš vysoká a bola stanovená bez potrebnej analýzy…

Generálna prokuratúra hľadá desiatky nových právnych čakateľov prokuratúry

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil začiatkom decembra výberové konanie na funkciu právnych čakateľov prokuratúry. Potrebné je obsadiť 35 voľných miest na okresných prokuratúrach po celej krajine. Generálna prokuratúra (GP) SR o tom informuje na svojej stránke Záujemcovia musia splniť viaceré požiadavky. Podmienkou je…

Ministerka pre informatizáciu k prokuratúre: Stalinský model dlho vyhovoval pochybným štruktúram

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Stalinský model prokuratúry dlho vyhovoval pochybným štruktúram a politikom, čo sa ukázalo aj pri rozsiahlom vyšetrovaní trestných činov najmä z čias vlád Smeru - sociálna demokracia. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepriemiérka Veronika Remišová s tým,…

Pred Špecializovaný trestný súd sa má postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš Ferus

0 icon

Banská Bystrica 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa má v stredu (8. 12.) v Banskej Bystrici postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš F. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní, pojednávať sa má aj vo štvrtok Hlavné pojednávanie s Ľubošom F. sa na ŠTS…

Podkasty

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

TOP15 dôvodov, prečo sa jednoducho nedá nemilovať Slovensko

0 icon

Veríš v lásku na prvý pohľad? Ak áno, tak potom by si mal čítať ďalej. Možno sa to bude zdať neuveriteľne, no tieto fotografie boli nafotené na Slovensku, v samotnom srdci Európy. Naša krajina má skutočne čo ponúknuť, príroda odhaľuje krásu všade, kam sa pozrieme. Či už si spravíš výlet medzi majestátne…

Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v Anglicku, v ktorej sa oficiálne nachádzajú duchovia

0 icon

Malá a krásna dedinka s počtom obyvateľov približne 1000, ktorá sa nachádza v blízkosti Ashford v Kente. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to typická anglická dedinka podobná všetkým iným, nedaj sa oklamať. Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v celom Anglicku. Samotná obec je naozaj krásna a obklopená je…

Reálna podobizeň historických osobností: Tak vyzerali Bach či Nefertiti!

0 icon

V dobe, keď ešte neexistovali fotoaparáty, sa ľudia nechávali zvečniť maliarom na plátno. Nie každý maliar bol však natoľko talentovaný, aby dokázal človeka zobraziť do detailov presne. Alebo sa len ponáhľal alebo mal radšej abstraktné diela. Možno dostal príkazom obraz trocha vylepšiť. Doteraz sme podobizeň slávnych historických osobností mohli vidieť…

Čo ste nevedeli o jedle? Tepelná úprava jedál na 6 spôsobov

0 icon

Teplo vyvoláva v jedlách chemické a fyzikálne zmeny, vďaka ktorým sa stávajú mäkšími a stráviteľnejšími a zároveň sa z nich ľahšie uvoľňujú živiny. Pri tepelnej úprave potravín sa však niektoré živiny rozkladajú. Viete prečo a akým spôsobom sa jedlá tepelne upravujú? Pozrite sa na na prvý pohľad samozrejmé veci trošku…

Armádny Magazín

Rusko má odpoveď na tanky NATO. Je to Chryzantéma-S

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM, Sputnik) – Najnebezpečnejším tankovým smerom je pre Rusko ten západný. Na rast počtu tankov je logické reagovať vyzbrojením novými sys

Posledná vojna NATO

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Čím viac Západ vybičováva hystériu okolo údajne blížiacej sa ruskej invázie na Ukrajinu, tým intenzívnejšie sa sami západní politici začínajú vrtieť na svojich mäkkých stoličkách.   Ako informovali nórske noviny „Verdens Gang“, vláda kráľovstva sa zrazu postavila proti rozmiestneniu vojenských

Kto si je istý, že pozná históriu generálov Lukina, Vlasova, Jefremova?

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Rusi majú nielen maršalov a generálov víťazstva, ale aj ústupov. Kam by ste zaradili generálov Michaila Fjodoroviča Lukina, Andreja Andrejeviča Vlasova a Michaila Grigorieviča Jefremova? Ako by ste oceňovali ich bojové schopnosti? Lebo na Veľkú vl

Ukrajina presunula na Donbas už 125-tisíc vojakov. Všetci obyvatelia Donecka dostanú ruské pasy

0 icon

Doneck, 6.december 2021 (AM) – Prezident Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin povedal, že všetci obyvatelia separatistami kontrolovaných území Doneckej oblasti na Ukrajine dostanú ruské pasy. Podľa Pušilina, ktorý v nedeľu vystúpil v Moskve, už viac ako 350 000 obyvateľov „DĽR“ dostalo ruské občianstvo. "Každý ho dostane," povedal separatistický vodca o p

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali