Bratislava 19. januára 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TASR/Vladimír Benko)
Piatok 22. januára 2021 uplynie 100 rokov od narodenia Antona Neuwirtha. „Pozývame vás pri tejto príležitosti na online panelovú diskusiu, v ktorej budú výsledok životného experimentu Antona Neuwirtha reflektovať Anton Neuwirth ml., František Mikloško a rektor Kolégia – Martin Luterán. Zaregistrovať sa môžete TU. Na Facebooku môžete svojich známych pozývať zdieľaním tejto udalosti,“ informovala Lucia Froncová z Kolégia Antona Neuwirtha. Diskusia bude v piatok 22. januára 2021 o 20:00

Anton Neuwirth sa formoval v katolíckom spoločenstve Rodina pod vedením prof. Kolakoviča, pôsobil na Ústave pre lekársku chémiu, počas komunistického režimu bol odsúdený na dvanásť rokov väzenia. Po páde režimu sa angažoval za konštituovanie kresťanskej a demokratickej politiky na Slovensku. Stal sa poslancom Národnej rady SR a v rokoch 1994 – 1998 bol veľvyslancom SR pri Svätej Stolici v Ríme a pri Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov. Tu svojou aktívnou prácou i mimoriadnym renomé položil moderné základy tejto našej najstaršej historickej, kultúrnej, duchovnej i diplomatickej relácie. Pán si ho povolal k sebe nečakane 21. septembra 2004 doma v Bojniciach.
V piatok 22. januára si spoločne s Pápežským slovenským kolégiom a ústavom sv. Cyrila a Metoda v Ríme a s krajanskou komunitou pripomenú v Ríme nedožité 100. výročie narodenia MUDr. Antona Neuwirtha, prvého slovenského veľvyslanca pri Svätej stolici a pri Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. Spomienkovej slávnosti v kaplnke ústavu bude predsedať kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, informovalo na Facebooku Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici.
Dr. Neuwirth bol za svoje celoživotné pôsobenie ocenený viacerými vyznameniami
Veľvyslanec Dr. Anton Neuwirth bol lekárom, politikom, výnimočným intelektuálom, humanistom a diplomatom, ktorý bol za svoje celoživotné pôsobenie a angažovanie ocenený viacerými vyznamenaniami, vrátane pápežského Veľkokríža Rytierskeho rádu Pia IX., Veľkokríža Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov a Pribinovho kríža I. triedy. Počas komunistického režimu sa angažoval v katolíckom spoločenstve Rodina a za tieto aktivity bol v roku 1953 odsúdený na 12 rokov väzenia za „velezradu a špionáž“. Vo väzeniach v Ilave a Leopoldove strávil celkovo takmer sedem rokov.
Po Nežnej revolúcii sa aktívne zapojil do spoločenského života a formovania kresťanskej a demokratickej politiky na Slovensku. Dlhé roky pôsobil aj ako publicista, prednášal na témy z oblasti etiky, medicíny, politiky i duchovnej kultúry.
V roku 2003 bol zvolený za predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska. MUDr. Anton Neuwirth zomrel 21. septembra 2004 v Bojniciach vo veku 83 rokov. Veľvyslanec Dr. Anton Neuwirth tak zostáva mimoriadnou osobnosťou v histórii slovenskej diplomacie XX. storočia.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.