V rozsiahlom 42-stranovom rozhodnutí sudca Thad Balkman rozhodol, že spoločnosť nesie veľkú zodpovednosť za pomoc pri vytváraní najhoršej epidémie drog v histórii USA.
Sudca uviedol, že nielenže agresívne pretláčali nepravdivé tvrdenia o bezpečnosti a účinnosti svojich vlastných liekov, ale taktiež ohrozili lekársku prax „klamlivými“ tvrdeniami, ktorých cieľom bolo znížiť opatrnosť lekárov pri predpisovaní opioidov. Pripomenul tiež, že koncern nesie zodpovednosť aj za nárast výskytu závislosti od opiátov u novorodencov.
Balkman preto nariadil spoločnosti zaplatiť kompenzáciu vo výške 572 miliónov dolárov s dodatočnými platbami na pokrytie liečby, prevencie predávkovania a ďalších nákladov na zmiernenie epidémie v Oklahome v nasledujúcich rokoch. Štát požiadal o odškodné vo výške 17 miliárd dolárov.
Sudca tiež uviedol, že kľúčovým prvkom marketingovej stratégie spoločnosti Johnson & Johnson, na prekonanie prekážok pri predpisovaní opioidov, bolo presadzovanie koncepcie, že chronická bolesť je nedostatočne liečená (spôsobuje problém) a riešením je zvýšenie predpisovania opioidov.
Rozsudok Guardian označil ako ranu pre množstvo ďalších výrobcov opioidov, distribútorov a reťazcov lekární, ktorí čelia viac ako 2 000 ďalším súdnym sporov zo strany komunít v celej krajine, pretože to podkopáva ich pokusy pripísať vinu za epidémiu, ktorá si vyžiadala už viac ako 400 000 životov za posledné dve desaťročia, lekárom, ktorí predpisovali opioidy alebo ich užívateľom.
Generálny prokurátor Oklahomy Mike Hunter uviedol, že rozhodnutie potvrdilo jeho tvrdenie, že „spoločnosť Johnson & Johnson zlomyseľne a diabolsky vytvorila opiátovú epidémiu v našom štáte“ a že od roku 2000 prispela k viac ako 6 000 úmrtiam len v Oklahome.
“Dnes je to veľké víťazstvo štátu Oklahoma, národa a každého, kto stratil milovaného kvôli predávkovaniu opioidmi,” uviedol.
Sabrina Strong, členka právnického tímu spoločnosti Johnson & Johnson, uviedla, že rozhodnutie bolo chybné. Spoločnosť aj naďalej trvá na tom, že lieky, ktoré predáva, boli schválené federálnymi regulátormi a že aj preto nemôžu byť priamo spojené s epidémiou v Oklahome.
Ako uvádza ďalej Guardian, značnú časť viny na tejto “drogovej epidémii” nesú aj ďalšie spoločnosti a to Purdue Pharma, rodiny Sacklerových a izraelská Teva Pharmaceutical. Hoci tieto firmy od 90. rokov nútili lekárov, aby predpisovali v masívnom meradle lieky proti bolesti za pomoci lží, že ich opioidy sú “bezpečné a efektívne pre každodenné bolesť” a vytvárali ilúziu, že ich lieky nie sú návykové, neskončili pred súdom. Dohodli sa totiž mimosúdne.
Predávkovanie bežne predpísanými drogami si v rokoch 1999 až 2017 vyžiadalo viac ako 400 tisíc obetí, teda viac, než syntetické opiáty a heroín. V roku 2017 zomrelo na predávkovanie 70 200 ľudí a v 68 percentách sa zistilo, že sú za to zodpovedné aj lieky na predpis.
Oklahoma pritom trpela najviac. Podľa štátneho zástupcu Mikea Huntera bolo medzi rokmi 2015 až 2018 vydaných na území štátu, kde žije 3,9 milióna ľudí, 18 miliónov predpisov na opiáty.