Národná koalícia je presvedčená, že v krajinách Európskej únie je demokracia, ktorá má zabezpečiť otvorenú a slobodnú verejnú diskusiu. „Snaha EK však vedie opačným smerom – v mene boja proti dezinformáciám chce obmedzovať slobodu slova a názoru. Európa nepotrebuje bojovať s dezinformáciami. Sloboda slova buď je, alebo nie je. Tým, že umlčíme európske protestné hlasy a ‚vypneme ich‘, demokraciu a svetlé zajtrajšky nevybudujeme. Rušičky tu boli aj pred tridsiatimi rokmi a nepomohlo,“ zdôrazňuje Peter Sokol, prvý podpredseda Národnej koalície.
Národná koalícia v pozadí plánu EK vidí snahu súčasných byrokratov v Bruseli zostať pri moci, keďže majú obavu zo straty vplyvu po nadchádzajúcich eurovoľbách. Prieskumy verejnej mienky v mnohých štátoch totiž predpovedajú úspechy protestných, antiliberálnych a protimigračných strán. „Rozumiem tomu, že globalistov v EÚ pri pohľade na možné výsledky eurovolieb chytá panika. Majú sa čoho báť. Ich doba sa totiž kráti. To ich však na čele s Federicou Mogherini z EK, ktorá je podľa nás prototypom komunistického normalizačnéno nomenklatúrneho kádra, neoprávňuje, aby nám ukradli slobodu slova a názoru! Takýchto ľudí sme mali možnosť zažiť v stredoeurópskom priestore počas vlády komunistov na tisíce. Preto ma neprekvapuje, že práve Mogherini uvádza do života tzv. akčný plán EÚ na boj proti dezinformáciám,“ dodáva Peter Sokol. Jeho strana vyzýva slovenské strany, ktoré majú zastúpenie v Európskom parlamente, aby odmietli diktátorské a nedemokratické praktiky predstaviteľov EK.
Podľa Mogherini „je našou povinnosťou chrániť tento priestor a nikomu nedovoliť, aby šíril dezinformácie, ktoré podnecujú nenávisť, nezhody a nedôveru v demokraciu. Ako Európska únia sme sa rozhodli konať spoločne a posilniť našu odpoveď, presadzovať naše zásady a zvyšovať odolnosť našich spoločností tak v rámci našich hraníc, ako aj v našom susedstve. To je európsky spôsob reagovania na jednu z hlavných výziev našich čias.“ Na margo týchto viet Peter Sokol poznamenáva: „Keďže už mám nejaké tie šediny, tak som zažil malé deja vu. Zrazu som mal pred očami Jana Fojtíka z KSČ, ideológa Komunistickej strany Československa. Aj on vymýšľal ‚akčné plány‘ na boj s dezinformáciami v roku 1973, keď naplno odštartovala normalizácia.“