“Je to maximálne závažné porušovanie základných práv, ktoré sa týka veľkého počtu ľudí. Polícia to používa ako bežnú rutinnú prax, to je v demokratickom a právnom štáte neprípustné,” povedala Dubovcová, ktorá navrhla prerokovať jej mimoriadnu správu na najbližšej schôdzi parlamentu. “Prioritne je potrebné zrušiť tieto priestory a zakázať takúto prax. V opačnom prípade to Slovensko vyčleňuje z priestoru európskych demokratických štátov,” podotkla. Ako tvrdí, využila všetky možné prostriedky na to, aby k zmene došlo, no doteraz sa tak nestalo.
V roku 2014 sa verejná ochrankyňa práv rozhodla venovať prieskumu podmienok v celách policajného zaistenia. V rámci tohto prieskumu bolo navštívených 19 policajných útvarov, kde sa zistilo, že polícia využíva takéto priestory. Dubovcová eviduje aj štyri podnety od dotknutých osôb a podľa nej je dôkazom nelegálnosti takýchto priestorov aj nedávny prípad dobitého muža na polícii v Lučenci. “Ten dôkaz tu máme, lebo ten človek bol dobitý skoro na smrť v týchto priestoroch. Bol tam bez akéhokoľvek dokladovania umiestnený viac ako 24 hodín, bez prístupu k WC a k vode. Bez možnosti zavolať si pomoc, čo je absolútne neprijateľný postup v demokratickom a právnom štáte,” skonštatovala Dubovcová.
Tomáš Čitbaj z Kancelárie verejného ochrancu práv upozornil, že v zákone je jasne uvedené, že jediný spôsob obmedzenia osobnej slobody na policajnej stanici je možný prostredníctvom cely policajného zaistenia. “Žiadny iný spôsob polícia použiť nemôže. To vyplýva z Ústavy SR, ktorá hovorí, že nikoho nemožno stíhať ani pozbaviť slobody inak ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon. Je otázka, prečo polícia koná, ako koná, keď je stanovený zákonný limit,” poznamenal.