Ján Čarnogurský st.: Sme v Strede, nie na Západe

Ján Čarnogurský st.: Sme v Strede, nie na Západe

Bratislava 18. októbra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok predniesol v septembri v Národnej rade prejav o základných otázkach nášho medzinárodného postavenia a našej zahraničnej politiky. Zdôraznil, že sme súčasťou Západu, prihlásil sa k EÚ, NATO, USA a vyhranil sa voči Číne a Rusku

mapa európy
Ilustračné foto

Nuž, k tomu je potrebné niečo dodať. Geopolitickú polohu naozaj netvorí len zemepisná poloha, ale aj historické tradície a skúsenosti, kultúrna príslušnosť a záujmy v širokom zmysle. Aké sú naše odpovede na tieto parametre? Fakt je, že tisíc rokov sme patrili do Uhorského kráľovstva a z našej strany nezaznel až do konca 19. storočia jasný signál, že chceme preč. Potom prišiel a do Československa sme si pomohli najmä sami a navzájom s Čechmi.

Reklama

Pomohli nám aj západné štáty predovšetkým preto, že Československo potrebovali ako spojenca proti budúcemu Nemecku. Keď už by spojenectvo proti Nemecku vyžadovalo od nich príliš veľké obete, nechali nás tak, dokonca išli proti nám – na Mníchovskej konferencii. To isté trochu neskôr proti Poľsku. Á propos Nemecko. V Nemecku prebiehala ešte začiatkom 20. storočia diskusia medzi intelektuálmi, či Nemecko patrí na Východ alebo na Západ. Nemecko sa ju pokúšalo dvakrát vyriešiť v prospech Východu – prostredníctvom svetových vojen. Obe prehralo. Konrád Adenauer potom zaradil Nemecko na Západ a doteraz je tam.

Naše zaradenie do Európskej únie zodpovedá našim dejinám a našim záujmom. Uhorsko patrilo skôr na Západ, kultúra a právo Uhorska boli skôr západné, rovnako náboženstvo. Naše členstvo v EÚ má dva pozitívne dôsledky pre nás aj pre Rusko. Ruská kultúra je prevažne európska a môžeme byť spojivom medzi Ruskom a Európou a Európska únia je vojensky bezmocná, nemôže vojensky ohroziť Rusko. Na druhej strane, aký záujem môže mať 150-miliónové Rusko na vojenskom ohrození pol miliardovej Európy? Skončilo by to ako s Varšavskou zmluvou. Čína je od Európy ďaleko a najbližších sto rokov bude mať svoje starosti.

Reklama

Kto nás však tlačí do napätia, až vojenského, s Ruskom? Spojené štáty. Dôvody môžu mať opäť dva. Zatiaľ sú Spojené štáty svetovým hegemónom a vojensky ich ohrozuje len Rusko. Záujem na likvidácii vojenskej moci Ruska dáva Amerika až príliš najavo. Ale čo s tým máme my? Náš záujem je skôr na strane Ruska. Máme sa hrnúť do ďalšej Mníchovskej dohody?

Druhý dôvod je rýdzo lupičský. Rusko je najbohatším štátom na svete na prírodné bohatstvo. Madelaine Albrightovej sa prisudzuje výrok, aké je nespravodlivé, že Rusko má celú Sibír. Spojeným štátom by stačilo, keby sa Rusko podriadilo tzv. svetovým ekonomickým pravidlám, dovolilo privatizovať veľké štátne podniky, hospodáriace s prírodnými zdrojmi. O pár rokov by ich vlastníkmi boli veľké západné firmy. Nedarí sa im to, pokiaľ vládne Putin. Prevodnou pákou na dosiahnutie oboch cieľov je NATO. Žiaľ, Slovensko je členom NATO a hrozí nám, že budeme bojovať za americké ciele až do posledného Slováka.

Neostýchajme sa priznať k zrejmej skutočnosti, že sme Slovania. Kultúra a mentalita Slovanov má svoje osobitné črty, ktoré nás spájajú s inými slovanskými národmi. S niektorými viac, s inými menej. Najväčší slovanský národ sú Rusi. Ak nás niekto (Američania) ženie do vojny s Ruskom, máme sa proti tomu postaviť. Ale nebojme sa konštatovať ani druhú stránku. Naše dejiny prebiehali viac ovplyvnené Západom než Východom (Ruskom). Naši ľudia chodia dnes pracovať do krajín Európskej únie, cestujú po krajinách EÚ a nepociťujú problémy. Do Ruska si zatiaľ na to nezvykli, ani by to nevedeli. Jednoducho k Východu tiež nepatríme.

Sme v Strede. Nielen, že sa naša časť Európy volá Stredná Európa. Naša kultúra nie je ani východná ani západná. Zobrazuje kultúru ľudí okolo Karpát, na poľských rovinách, ponad Alpy. Kultúru, ktorú obyvatelia západnej Európy akoby ani nemali veľmi radi. Analýza volebného správania pri brexite ukázala, že veľkej skupine obyvateľov Veľkej Británie prekážalo, že do Británia majú cez EÚ voľný vstup Poliaci, ale Briti nerozoznajú Poliakov od Slovákov, Čechov a možno ani Maďarov. Viac sme im vadili než moslimovia z bývalých britských kolónií. Preto hlasovali za brexit. A čo povedať na zabitie Slováka belgickou políciou v roku 2018 na letisku Charleroi?

Ale aj pozitívne. Nie je náhoda, že proti kvótovému systému rozdeľovania migrantov do členských štátov sa postavili práve štáty V4 a najnovšie aj Rakúsko.  Ak je naše postavenie v Strede, vyplýva z toho pre nás právo aj povinnosť. Chceme mať dobré vzťahy smerom na Východ aj na Západ, či to niekto nazve mostom alebo nie a nechceme byť frontovou líniou proti Východu. Keďže sme členmi západných organizácií EÚ a NATO, smerom na Západ to nie je problém, ale smerom na Východ sa musíme takej premene brániť. Železnú oponu a míny na hraniciach sme už zažili. Ako sa premene budeme brániť, nech ponechajú na nás.

Reklama

Ivan Korčok mal v jednom pravdu. Neexistujú na výzvy izolované národné odpovede. Spomenul som kvótový systém prideľovania migrantov. Ako-tak zatiaľ odolávame len preto, že sme štyri či päť štátov. Aj naďalej sa musíme spájať so štátmi rovnakého zamerania. Aj keď rovnaké zameranie bude v niektorej oblasti a v inej nie.

Pokiaľ ide o prijímanie migrantov, rovnaký názor máme celá V4 plus Rakúsko. V politike voči Rusku alebo v organizácii vlastného súdnictva zrejme nie. Minister zahraničných vecí musí posúdiť vyvažovanie protikladných cieľov. Ale nie bez výhrad prijímať, čo príde z Bruselu.

Ján Čarnogurský st.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

06:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu uviedol, že zvažuje možné odstúpenie v reakcii na oznámenie súdu, ktorý začal vyšetrovanie premiérovej manželky na základe podozrení z korupcie.

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali