„Ja nie som Charlie!“ Kto je na vine, že zomreli karikaturisti?

Paríž 13. januára 2015 (HSP/Foto: HSP)

 

Predvčerom v Paríži za účasti domácich politikov a vyše 40 štátnikov z mnohých krajín sveta sa uskutočnil pochod, cieľom ktorého bolo vyjadriť solidaritu Francúzsku v súvislosti so sériou nedávnych islamistických útokov

Na tomto pochode, podľa rôznych zdrojov, sa zúčastnilo 1,3 – 1,6 milióna ľudí. Podobné akcie sa konali aj v iných krajinách. Zdalo by sa, že celý svet má rovnaký postoj. Avšak mnohí ľudia majú na smutné udalosti v Paríži odlišný názor. Jedným z prvých to verejne vyhlásil zakladateľ francúzskej krajnej pravice Jean-Marie Le Pen, otec líderky Národného frontu Marine Le Penovej, ktorá mimochodom má podobné názory ako otec. Odmietol heslo „Je suis Charlie“ /Ja som Charlie/, ktorým teraz milióny ľudí vyjadrujú sympatie s časopisom Charlie Hebdo.

Na snímke satirický týždenník Charlie Hebdo

Zdôraznil, že síce smúti za obeťami útoku z redakcie tohto satirického týždenníka, diela jeho karikaturistov však kritizoval už aj predtým. „Dnes je to všade „My všetci sme Charlie, ja som Charlie“.  Nuž, ja ľutujem, ale ja nie som Charlie…“  zdôraznil Le Pen na videu zverejnenom na internete. Na Facebooku sa doteraz už vyše 20 tisíc obyvateľov Paríža podpísalo pod sloganom „Nie som Charlie“. Prečo majú iný názor?

Francúzska spisovateľka Maria Poumier sa pýta, kto vlastne zapríčinil túto tragickú situáciu? „Vinníkmi sú samotní novinári z Charlie Hebdo. V časopise sa objavovali zaujímavé články, ale obálka vždy bola diskriminačná a urážajúca. Títo novinári stratili nielen morálny kompas, ale aj väčšinu svojich čitateľov. Časopis sa ocitol pred bankrotom. V 70-tych rokoch podobná hrubosť vyzerala ako niečo nové, dokonca to bolo módne. Avšak v súčasnosti, keď sa pornografia stala takmer oficiálnym náboženstvom a cynizmus – meinstreamom, hlavným prúdom, verejnosť už nepotrebuje podobné provokácie,“ zdôraznila.   

Mnohí oponenti poukazujú na to, že sa vášne vyvolávajú umelo, že je to perfektne naplánované divadlo. Protesty proti terorizmu a zabíjaniu je to jedna vec, ale vyvolávanie podobnej celosvetovej hystérie – je to niečo úplne iné. Ak zahodíme za hlavu všetky emócie a zbytočné vášne, hneď pochopíme, že sa začalo nové dejstvo celosvetového divadla – niečo podobné, ktoré sa rozohralo po 11. septembri 2001. Je zaujímavé, že vtedy, keď zahynulo 3 tisíc ľudí, neboli žiadne miliónové demonštrácie – ani „na mieste činu“, ani po celom svete. To znamená, že autori tejto francúzskej hry zdokonalili svoje umenie a z oveľa menšej tragickej udalosti vytvorili väčší cirkus.

Na čo majú navádzať podobné masové demonštrácie, výzvy zverejňovať karikatúry Mohameda v piku moslimov? Keď pôsobia búrlivé emócie, mozog je obyčajne vypnutý. A už nikto nepátra po pravých príčinách tragických udalostí, nezaujíma sa, kto to všetko pripravil a prečo, kto sponzoroval toto hnusné zabíjanie. Nie je na to čas, ani vôľa. Svet sa rozdeľuje na moslimov a nemoslimov a vzniká nová celosvetová konfrontácia. 

„Tí, ktorí sa snažia vyvolať občiansku vojnu vo Francúzsku, chcú oslabiť našu krajinu. To sú tí, ktorí sa boja, že Francúzsko už nebude pokorným sluhom Spojených štátov a začne konať samostatne. To sú tí, ktorí chcú, aby Francúzsko, ktoré sa postavilo na obranu Palestíny, zatváralo oči na etnické čistky, ktoré vykonáva Izrael. Tento scenár mi presne pripomína udalosti na Majdane v Kyjeve – s nezvestnými snajpermi strieľajúcimi do davu, v následku čoho Ukrajinu vrhli do priepasti občianskej vojny. U nás, vo Francúzsku, provokatéri majú ten istý cieľ – vyvolať nenávisť medzi moslimami a nemoslimami, vyvolať nepokoje a oslabiť našu krajinu,“ tvrdí spisovateľka Maria Poumier.

Po teroristickom akte, ktorý bezpochyby treba odsúdiť – ako aj každé násilie, sa začali diať pomerne čudné veci. Začalo sa to samovraždou 45-ročného policajného komisára Helrica Fredoua, ktorý viedol vyšetrovanie teroristického aktu. Francúzske média vyšli s marazmatickými rozprávkami, že sa komisár zastrelil kvôli hlbokej depresii a v šoku po teroristickom čine… Žeby taký slaboch celý život robil na polícii a dostal sa tak vysoko? Prvý raz v živote zbadal krv a mŕtvoly? A prečo sa vlastne tak ponáhľal? Zastrelil sa hneď – v noci zo 7. na 8. januára, v budove polície.

Policajné experti tvrdia, že mediálne „básničky“ sú to somariny. Každý policajt pravidelne absolvuje zdravotnícke prehliadky a psychologické pohovory. Komisár Helric Fredou bol v úplnom poriadku. A z ničoho nič sa zastrelil a nezanechal ani list na rozlúčku, ani slovom nevysvetlil svoj čin. Prečo?

Viacerí policajní experti tvrdia, že séria teroristických aktov vo Francúzsku predsa nie je akciou jednej skupiny, ako sa to snažia vykresliť francúzski policajti a politici. Všetky tri akcie mali odlišný „rukopis“. Prvý krvavý čin – poprava novinárov – bola to špeciálna operácia, ktorú zrealizovali profesionáli. Vykonávatelia neurobili ani jedinú chybu – ozaj boli to profíci. Neboli to samovrahovia: neprišli zomierať za Alaha – prišli zabíjať. Preto „akože zabudli“ v aute svoje doklady. Zanechali „zadné dvierka“.

Dva nasledujúce prípady boli úplne odlišné: zajatie rukojemníkov, debaty s políciou, emócie, strach – všetko bolo z iného súdku. Ak by to boli takí istí teroristi, ako v prvom prípade, rukojemníkov by mohli postrieľať a jednoducho zmiznúť. Ale neurobili to – nechceli zabíjať. Neboli to profici, boli to obyčajní ľudia, ktorí nechceli zabíjať. Takže tieto tri teroristické činy nie sú spojené, nie je to „dielo“ jednej organizácie…

A čo polícia? Akosi sa priveľmi nesnažila zajať ich a dozvedieť sa, prečo konali tak, ako konali. Guľky, ktoré „divadelne presne“ vpálili do hláv fanatikom, svedčia o tom, že polícia sa vôbec nesnažila zaujať ich živými. Prečo ich nezajali, ale zabili? Asi nechceli… Niekto vydal rozkaz, že svedkov, ktorí mohli porozprávať o motívoch a organizátoroch teroristických aktov, nepotrebujú… Prečo?

Ďalšia pikantéria. Hneď po týchto krvavých činoch sa zdvihla obrovská vlna protestov – až prehnane obrovská. Teroristické činy sú, bohužiaľ, už takmer na dennom poriadku. Avšak ani teroristické činy v Londýne a Madride s obrovským počtom obetí, ba ani tragédia 11. septembra 2001 v USA nevyvolali ani trochu tak veľké protesty a demonštrácie. Zasa sa pýtame – prečo? A v Paríži predvčerom sa uskutočnila celá VIP – paráda významných politikov z celého sveta. Akurát neprišiel najväčší svetový demokrat Barack Obama. A to je ďalšia otázka – prečo chýbal práve on?… Prečo neprišiel Putin a čo bolo skutočnou príčinou teroristických činov vo Francúzsku si povieme v pokračovaní tohto článku – „Ja nie som Charlie 2“ – asi zajtra…

Čo sa týka novinárov Charlie Hebdo – je to téma osobitného rozhovoru. Ale aspoň krátko. Drvivá väčšina redakcie tohto časopisu sú starí marazmatici – všetci majú viac ako 70 rokov a zjavne rozum im prestal slúžiť. Stratili orientáciu v čase a priestore a trestuhodné si mýlia jablká a hrušky. Už zabudli na to, že žart, satira, irónia a výsmech, urážky a nadávky to sú kardinálne odlišné veci. Za to zaplatili životmi.

Prakticky celá redakcia Charlie Hebdo – je to svojrázna francúzska liberálna bohéma – „ustrice a šampanské.“ Dávno stratili pôdu pod nohami a neorientujú sa v súčasnom svete. Sú zvyknutí filozofovať, kritizovať a posmievať sa nad všetkými a všetkým vysedávajúc v krčmách. Už ich nik nepotreboval, ako staré nohavice. Ani si nevšimli, ako sa ocitli pred bankrotom. Začali sa chytať slamky, aby sa postavili na nohy a neskrachovali. Našli sa aj skúsení „poradcovia a sponzori“, ktorí im poradili, akým smerom sa má uberať časopis, aby zasa vzbudil záujem čitateľov. A začali sa – okrem iného – objavovať veľmi špecifické karikatúry. Cítili sa neohrozene. Zabudli, aký je ten svet malý, krehký a krutý…

Opakujeme, každé zabíjanie, každé násilie treba odsúdiť a bojovať proti terorizmu. Vražda novinárov určite bola krvavým zločineckým činom. Bohužiaľ, aj keď je to kruté, musíme priznať: zapríčinili si to sami. Viacerí politici, novinári a bežní smrteľníci si mýlia jablká a hrušky. Sloboda, demokracia, nezávislosť to v žiadnom prípade nie je to isté ako anarchia, bordel a že je dovolené úplne všetko. Sú predsa nejaké všeobecné pravidla hry.

Keby moslimovia začali zverejňovať karikatúry Ježiša Krista, miliónom kresťanom po celom svete a aj našim KDH-kom by sa to veľmi nepáčilo. Samozrejme, by nevzali do rúk samopaly a nepozabíjali by moslimov. Máme trochu inú mentalitu, tradície, inteligenciu, kultúru, povahu, výbušnosť. Niektorí moslimovia však sú tak trochu iní. Podobnú reakciu – zabíjanie v Paríži – sa dalo očakávať na 100 percent. Načo to potom nešťastní „Charlie“ robili?

Čo teraz robia niektorí naši kresťania? A bohužiaľ, sú ich milióny! Vyzývajú, aby sa v médiách objavovali karikatúry Mohameda! To je riešenie!! Vlastnými rukami pestujú nové Al Kaidy, ISILy a iné „mierumilovné spolky“. Väčší idiotizmus je ťažko vymyslieť. Málo máme islamistov, militantov a teroristov? Bude ich oveľa viac! Opakujem, moslimovia sú trochu iní ako my. Ideme nadávať na moslimov a zverejňovať karikatúry Mohameda?  Fajn! O pár mesiacov a rokov tých islamských teroristov bude desaťkrát viac! Naštveme bežných – NORMÁLNYCH moslimov, ich vieru a dušu. A oni sa potom zmenia – asi vieme ako. A budeme mať drvivú väčšinu moslimov – teroristov. Keďže si vezmeme do úvahy, že je moslimov v európskych štátoch požehnané, tak sa máme na čo tešiť…

Marazmatici politici a novinári asi nikdy nepochopia, že bojovať treba proti teroristom, nie proti celému ľudu, nie proti všetkým moslimom. Tak vlastnými rukami vyprodukujeme milióny ďalších teroristov. Urobíme presne to, čo desaťročia robia Spojené štáty: sami vytvárajú a podporujú teroristov a potom veselo s nimi bojujú a nútia, aby sa celý svet zapojil do tejto krvavej svadby… 
Preto tiež vyhlasujem: Ja nie som Charlie! Ja som z tej druhej strany. Ja som Srb v Belehrade počas leteckých náletov. Ja som žiak základnej školy v čečenskom Beslanu počas útoku teroristov. Ja som novinár v Dome tlače v Groznom. Ja som obyvateľ Odesy v horiacej budove Domu odborov. Ja som obyvateľ Donecku pod paľbou ukrajinských trestaneckých bataliónov. Ale nie som Charlie!

Jednoducho a stručne. V tomto špinavom, krvavom a skorumpovanom svete predsa zostali ešte nejaké veci, ktoré sú pre normálneho človeka sväté. Vlasť. Rodina. História, kultúra a tradície rodnej zeme. A náboženstvo. A to je jedno, či je človek veriaci alebo nie. Musí si vážiť city a ideály iných ľudí. Nemôže ich urážať, vysmievať a vyrezávať „iným“ hviezdy na prsiach. Nechceme, aby nám to robili moslimovia. A nerobme to im. Jednoducho – nebuďme Charlie!.. 

eu

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Uhrík: EÚ ide dávať vreckové a platiť hotely imigrantom v Grécku za stovky miliónov eur

Bratislava/Brusel 3. apríla 2020 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Slovenský europoslanec za stranu ĽSNS Milan Uhrík upozorňuje na konanie Európskej únie v súvislosti s migrantmi v Grécku. Uhrík poukazuje na to, že tieto informácie nie sú medializované. Uhrík uviedol niekoľko opatrení, ku ktorým Európska únia pristúpila Podľa týchto predstavených opatrení Európska komisia…

Rafaj: Ako „progresívna“ ideológia viedla ku katastrofe v Španielsku

Bratislava 3. apríla 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Manu Fernandez)    Rafael Rafaj z Inštitútu národnej politiky v príspevku na sociálnej sieti informoval o skupinovej žalobe, ktorá bola podaná v Španielsku 19.marca. Žaloba španielsku vládu obviňuje z vedomého ohrozenia verejnej bezpečnosti, keďže povzbudzovala verejnosť k účasti na viac ako 75 feministických pochodoch 8. marca pri príležitosti MDŽ,…

Zúfalé návrhy sú dôsledkom zúfalstva a bezradnosti

Bratislava 3. apríla 2020 (HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Ak je niečo z konania čerstvého predsedu vlády veľmi evidentné, tak je to zúfalstvo a bezradnosť. Dokazujú to niektoré zúfalé návrhy, ktoré vyšli z dielne novej vlády a bezradnosť. Nie sú schopní si uvedomiť a definovať skutočné hlavné ohrozenie Slovenska a jeho obyvateľov, svojich voličov. Zúfalé návrhy…

Podľa názoru odborníka máme špičku terajšej energetickej krízy ešte pred sebou

Moskva 3. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)   Svet v marci narazil na najväčšiu energetickú krízu v moderných dejinách, pritom svoju špičku dosiahne v druhom štvrťroku, povedal v rozhovore pre Sputnik riaditeľ skupiny pre prírodné zdroje a surovinový tovar agentúry Fitch Dmitrij Marinčenko Ropné trhy dostali v marci dvojitú ranu kvôli pandémii…

Parížsky súd poslal za mreže muža, ktorý na ulici predával respirátory a rúška

Paríž 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Mužovi predávajúcemu respirátory a ochranné rúška na ulici v Paríži udelil vo štvrtok súd ročný trest odňatia slobody a pokutu 10.000 eur za porušenie vládneho nariadenia, ktoré vyhradzuje používanie respirátorov a rúšok pre zdravotníckych pracovníkov Informovala o tom agentúra AFP. Polícia našla jeho…

Je rozhodnuté? Matovič trvá na pritvrdení v doterajšom „blackoute“: „Musíme pritvrdiť, prepáčte“

Bratislava 2. apríla 2020  (HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel)   Po tom, čo premiér Matovič avizoval, že Ústredný krízový štáb sa bude zaoberať veľkonočnými sviatkami a prísnejšou reguláciou pohybu občanov počas nich, premiér na sociálnej sieti opäť nasmeroval diskusiu smerom k blackoutu - tzv. vypnutí krajiny Matoviča zjavne namotivovala štatistika, ktorá hovorí,…

Minister vnútra sa oboznámil s aktuálnou situáciou v HaZZ

Bratislava 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Prezídium HaZZ)   Nový minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa na štvrtkovom stretnutí s vedením Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) oboznámil s aktuálnou situáciou i problémami zboru. Témou diskusie bola tiež spolupráca s dobrovoľnými hasičmi. Ministerstvo vnútra (MV) SR o tom informovalo na sociálnej sieti "Medzi…

NATO poverilo generála Woltera koordináciou aktivít v boji proti COVID-19

Brusel 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Ministri zahraničných vecí Severoatlantickej aliancie vo štvrtok prostredníctvom videokonferencie poverili najvyššieho vojenského veliteľa NATO posilnením boja Aliancie proti "neviditeľnému nepriateľovi", ktorým je pandémia koronavírusu Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii, prenášanej prostredníctvom videoprenosu, spresnil, že diplomati touto úlohou poverili amerického generála…

Nakoniec to Blahovi predsalen vyfúkol: Poslanci zvolili Dostála za predsedu ľudskoprávneho výboru

Bratislava 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel )   Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok zvolili Ondreja Dostála (SaS) za predsedu parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Dostál avizoval, že po sfunkčnení výboru sa funkcie vzdá Poslanci opätovne nezvolili predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VOS). Podľa…

Matovič avizuje, že pre Veľkú noc pravdepodobne prijme prísnejšie regulácie a obmedzenia v prípade pohybu občanov

Bratislava 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ústredný krízový štáb sa bude v piatok (3.4.) zaoberať opatreniami v súvislosti s veľkonočnými sviatkami. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) po štvrtkovom rokovaní vlády naznačil, že možno bude potrebné prijať na toto obdobie ešte prísnejšiu reguláciu a obmedzenia v prípade mobility obyvateľov…

Sulík: Nájomné zatvorených obchodných prevádzok znížime o 80 %, štát za to zaplatí 40 miliónov eur

Bratislava 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nájomcom obchodných prevádzok zatvorených štátom pre pandémiu ochorenia COVID-19 by malo nájomné počas obmedzení klesnúť o 80 %. Približne polovicu z tejto zľavy by mali znášať prenajímatelia, druhú polovicu štát. Presnejšie podmienky bude riešiť koaličná rada. Povedal to vo štvrtok po rokovaní vlády…

Raši: Ako už len môže opozičná strana sabotovať kroky vlády, ktorá má ústavnú väčšinu? Alebo sa Matovič už po týždni vládnutia obáva, že v parlamente väčšinu nemá?

Bratislava 2. apríla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bývalý podpredseda vlády a niekdajší minister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) sa na sociálnej sieti vyjadril k vystúpeniu premiéra Igora Matoviča v parlamente. Podľa Rašiho im Matovič v stredu 1.apríla v parlamente vynadal, čím zmierenie a konštruktívnu spoluprácu zhodil v okamihu zo stola Raši…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Trump verzus Putin, obaja sú na jednej vlnovej dlžke, čo sa týka svetovej oligarchie, nositeľov ZLA bez toho aby si to vzájomne povedali

Trump priznal, že žijeme len v ilúzii demokracie, ktorá je v skutočnosti kontrolovaná malú hŕstkou globálnych záujmových skupín, ktoré systém manipulujú, a systém je zmanipulovaný. Ale ústredná základňa svetovej politickej moci je tu v Amerike. A je to naša skorumpovaná politická garnitúra. Na sociálnej sieti sa objavilo video s

Minister Krajčí dajte si viac pozor na zákerných novinárov ako na anti-vaxxerov

Ministrom zdravotníctva je ešte len týždeň a už je prekrúcaný médiami, ktoré majú svoju agendu. Portál Aktuality urobil s ministrom Marekom Krajčím rozhovor o ochorení na koronavírus, ktorý zverejnil ako podcast s popisom rozhovoru. Ten bol síce o koronavíruse, no nažhavený redaktor Braňo Dobšinský z neho chcel vytiahnuť jediné -…

ZÁCHRANA OD KORONAVÍRUSU!? Je to až také jednoduché?

O tom, či je koronavírus umelého alebo prirodzeného pôvodu sa vedú spory. V roku 2015 sa objavil v prestížnom vedeckom časopise Nature článok o tom, že vedci vyvinuli smrteľný vírus, ktorý priamo infikuje človeka a spôsobuje smrť.  Skrížili bielkovinu SHC014 s vírusom SARS a dostali smrteľný hybrid. Článok je podpísaný 15 vedcami, z ktorých 13 spolupracujú s Univerzitou v…

Svetové prvenstvo: EÚ koronavírusovou hyperveľmocou, 46,5% všetkých infikovaných), 65,4% obetí. Aktualizované 1.4.

Toto kruté odhalenie ma vonkoncom neteší. Lebo sa týka takmer 28 870 rodín, ktoré stratili svojich blízkych. Zo 44 160 (platné 1.4. podvečer) celosvetových obetí údajne najvyspelejšie spoločenstvo tvorí stále viac ako 65%, čiže dve tretiny svetových obetí. Doslova za pár týždňov, z nich viac ako polovica boli týždne nekonania a bagatelizovania! S neuveriteľnou a neprestajne…

"Eto vaše delo!" Klub 500!

My nemáme slovenskú ekonomiku, ale ekonomiku na Slovensku. Počas 30 rokov sme sem pozvali a prispustili ku korytu stovky zahraničných investorov ťažiacich našu lacnú pracovnú silu, ale aj lacnú vodu, energie, „lacnú“ devastáciu životného prostredia. Oni ako správni prospektori mohli vyvážať bez zdanenia svoje zisky, optimalizovať svoje dane, na základe zákazu…

MIMORIADNA SPRÁVA: Matovič rezignoval na pozíciu premiéra!

Plačová agentúra Slovenskej republiky dnes doobeda vydala šokujúcu správu, že po čerstvého premiéra Igora Matoviča si k nemu domov prišiel prednosta psychiatrickej kliniky MUDr. Ludvík Nábělek s tímom a odviezol ho do Banskej Bystrice po tom, čo Matovič písomne oznámil svoju rezignáciu. Nemenovaný zdroj (V. R.) z blízkosti Matoviča, ktorý…

TopDesat

Rúškom tajomstva opradený kontinent Mu a jeho stratená civilizácia - 2. časť

0

V rámci prvej časti článku Rúškom tajomstva opradený kontinent Mu a jeho stratená civilizácia, sme sa pozreli na dobrodruha, ktorý roky zastával funkciu britského plukovníka menom James Churchward. Práve tento Brit postúpil cestu do Mongolska a na Sibír, aby prelúskal tabuľky z ílu, ktoré hovorili o bájnej civilizácii, z ktorej údajne pochádzal aj dnešný človek. Pokračujeme…

Divné veci, ktoré robia deti a dôvody, prečo ich robia

0

3Niekedy sa zdá, že deti sú v pokušení jesť najradšej pochúťky, ako sú špina na záhrade alebo soplík, ktorý sa im podarilo vykopať z nosa. Pre dospelých sa toto a veľa ďalších vecí, ktoré deti robia, môže zdať čudných a nevysvetliteľných. Napríklad by si sa mohol nechápavo pýtať, prečo si tvoje deti búchajú hlavu…

Zavádzajúce fotografie, ktoré ťa dokážu poriadne popliesť

0

Existuje obrovské množstvo zaujímavých fotografií. Medzi ne patria aj zavádzajúce fotografie, ktoré nás dokážu poriadne potrápiť. Práve dnes ti takéto zavádzajúce fotografie ukážeme. Musíš však dávať pozor, aby si sa nepoplietol, pretože nie je všetko také, ako na prvý pohľad vyzerá. A ver tomu, že tieto fotografie ti dajú poriadne…

Stratené galské mesto Alesia

0

Existencia galského mesta Alesia, spomínaná už v klasických dielach, okrem iných aj v spise Julia Caesara Zápisky vo vojne v Gálii, je v súčasnosti už nevyvratiteľná. Aktuálnou úlohou, ktorou sú podrobení historici, je úloha vymedziť geograficky jeho polohu. Odohrala sa tam jedna z najkrutejších vojenských bitiek rímskeho impéria. Spory historikov o Alesii súvisia so skutočnosťou, že…

Biblický príbeh z knihy Genezis: Rajská záhrada 1. časť

0

Podľa biblického príbehu z knihy Genezis naším prvým príbytkom bola rajská záhrada niekde na východe. Výskumníci a vzdelanci z celého sveta dodnes vedú neutíchajúce debaty o tom, či skutočne existovala a kde vlastne sa presne nachádzala. Vitajte pri prvej časti článku Rajská záhrada. Začneme krátkym úryvkom z Biblie. Potom Pán, Boh, vysadil na východe, v Edene, raj…

Vesmír a jeho čierne diery - 2. časť

0

Pokračujeme druhou časťou článku Vesmír a jeho čierne diery. Prvé fázy prerodu hviezdy na čiernu dieru sme si už uviedli, teraz pokračujeme ďalej. V polovici devätnásteho storočia, kedy sa Sirius dostal do fáze „bieleho trpaslíka“, ho Bessel spozoroval. Mal síce v porovnaní s dnešnou technikou vcelku obmedzené možnosti, napriek tomu však spozoroval, že sa…

Vo svete IT

Úplne nové chytré hodinky LEMFO LF26 – skvelé pokročilé funkcie za pár desiatok eur

0

Trh s inteligentnými hodinkami, ktoré naozaj stoja za to, je v dnešnej dobe naozaj presýtený a veľká časť z nás si nevie z obrovskej ponuky vybrať ten správny model. Ak ale pokukávaš po nových inteligentných hodinkách, ktoré by ti poslúžili na športové aktivity, ako aj na bežné denné nosenie, máme…

Hviezdy stredných hmotností môžu „umrieť“ skôr, a to vďaka jednému prvku

0

Astronómovia milujú štúdium životného cyklu hviezd a aj to, akými spôsobmi môžu hviezdy umrieť. Menej masívne hviezdy, ako napríklad Slnko, expandujú do priestoru, zhodia svoje vonkajšie vrstvy a nakoniec skončia ako biely trpaslíci. Oveľa väčšie hviezdy explodujú do supernovy a z ich jadra sa stane buď neutrónová hviezda, alebo čierna…

Telekom rozdáva ďalší balíček nekonečných dát! Takto si ho aktivujete behom niekoľkých sekúnd

0

Spoločnosť Slovak Telekom opäť rozdáva svojim zákazníkom neobmedzený balíček mobilných dát, ktorý si je možné už v týchto momentoch aktivovať prostredníctvom mobilnej aplikácie Telekom. Ak neviete ako na to, nižšie prikladáme krátky návod, podľa ktorého zvládne aktiváciu balíčka aj „počítačový antitalent“. Nekonečný balíček dát na vás čaká v Telekom aplikácii…

Posledné týždne sú siete poskytovateľov internetu vyťaženejšími. Poklesla Vám rýchlosť? Takto to skontrolujete

0

V priebehu minulého mesiaca sme mohli čítať viacero správ týkajúcich sa obmedzenia kvality streamovania videí prostredníctvom viacerých populárnych služieb. Napríklad Youtube, Netflix, ale aj Facebook vrátane Instagramu, znižovali kvalitu prehrávaných videí naprieč viacerými regiónmi sveta. Dôvodom tohto kroku bolo odľahčenie dátového toku operátorov a poskytovateľov internetu, ktorý bol spôsobený tým,…

Hackeri, vývojári, developeri, ale aj bežní ľudia, spájajú sily v boji proti koronakríze. Zapojte sa aj Vy!

0

Slovensko je krajina plná šikovných ľudí s dobrým srdcom. V posledných týždňoch sme mohli byť svedkami viacerých iniciatív, ktoré aktívne bojujú proti súčasnej koronakríze, a počas víkendu sa spoja ďalšie desiatky šikovných ľudí, ktorí budú chcieť priložiť ruku k dielu. O čom to je?  Globálna iniciatívu Hack the Crisis je…

Xiaomi prezrádza, koľko zarába na hardwari vrátane smartfónov. Je to podľa Vás veľa?

0

Výkonný riaditeľ spoločnosti Xiaomi International, v liste pre Xiaomi fanúšikov, ktorý zdieľal prostredníctvom sociálnej siete Twitter prezradil, koľko zarábajú na hardwari vrátane smartfónov. V liste, ktorý si môžete pozrieť nižšie píše, okrem iného píše, že celková investícia do výskumu a vývoja produktov spoločnosti v minulom roku presiahla objem 1-miliardy dolárov.…

TopSpeed

To ste ešte nevideli, prestavba BMW 5 E39 na pickup je na predaj

2

BMW E39 sa dnes už radí medzi klasické autá s veľkým potenciálom rastu ceny. Nájsť exemplár v stave nedotknutom nejakým amatérskym úpravcom je pomaly nadľudský výkon, v Rusku je však momentálne na predaj niečo ešte vzácnejšie. Konkrétne prestavba BMW 5 E39 na pickup. Vyzerá dosť profesionálne a pod kapotou má, ako…

Časy sa menia. Už aj Lamborghini vyrába rúška miesto superšportov

1

Koronavírus zúri v Európe už niekoľko týždňov. Počet nakazených a úmrtí stále pribúda, no množstvo ochranných pomôcok stále klesá a nie je ho dostatok. Ovplyvniť túto situáciu sa snažia aj rôzne automobilky, ktoré boli v dôsledku pandémie nútené svoje továrne zatvoriť. Namiesto produkcie áut tak viaceré automobilové továrne po novom vyrábajú…

Čínske elektrické SUV U5 už má homologizáciu EÚ. Od leta v predaji

5

Tak, a je to tu. Čínske fabriky idú na plný výkon, automobilky vyrábajú nové typy vozidiel a miestny trh s novými autami tam už zasa funguje. Bol by v tom čert, aby čínski producenti nevyužili príležitosť, keď väčšina automobilovej produkcie stojí. Najmä, ak ide o SUV. A nie hocijaké. Čínske elektrické…

Podiel SUV napriek prognózam stále rastie. Hatchbacky ustupujú

1

Napriek silným slovám automobiliek a zákonodarcov o príchode úsporných a ekologických modelov sa na trhu nedejú žiadne zmeny. Podiel SUV neustále narastá, naopak, tradičné segmenty strácajú a niektorým hrozí po vzore niekdajších MPV takmer zánik. Klesať už začal aj podiel hatchbackov. Zmení to až prísnejšia legislatíva EÚ? Či nebodaj nakoniec rozhodne oslabená…

SEAT začal miesto Leonu vyrábať pľúcny ventilátor

6

I keď sú v týchto dňoch prakticky všetky továrne na výrobu automobilov v Európe zavreté, neplatí to tak úplne. Napríklad španielsky Seat dokázal na podporu zdravotníkov v domácom Španielsku pretransformovať výrobnú linku nového Leonu tak, že na nej začal produkovať pľúcny ventilátor. Teda zdravotnícky prístroj, ktorý dokáže zachrániť pri ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 ľuďský život.

Zvuk kompresora musel Jaguar utlmiť, zákazníci sa sťažovali

3

I keď sa to zdá divné, je to tak. Jaguar musel zlepšiť akustickú ochranu motora, aby zvuk spod prednej kapoty nebol príliš obťažujúci pre posádku. Automobilka tak dala na námietky zákazníkov a prijala potrebné opatrenia. Zvuk kompresora Jaguar utlmil, ale bol to správny krok?

KAMzaKRÁSOU

Automat na rúška: Dr.Max mení lekárenský automat na „rúškomat“

0

Lekáreň Dr.Max prichádza s novinkou v podobe rúškomatu! Automat na rúška je bezpečným spôsobom, vďaka ktorému si môžete zaobstarať rúško do domácnosti!

Spojenie rodiča a dieťatka počas pandémie: Fotografia dokáže zázraky!

0

Spojenie rodiča a dieťatka, ktoré je predčasne narodené je veľmi dôležitá, pre jeho ďalší vývoj. Ale, ako to je v aktuálnej dobe koronavírusu a karantény?

TEST: Hydrogélové vankúšiky pod oči od Mary Kay

0

Hydrogélové vankúšiky pod oči od Mary Kay sľubujú hydratáciu očného okolia aj zmiernenie opuchov. My sme ich otestovali a naše hodnotenie nájdete v recenzii!

Recept na fit sušienky z ovsených vločiek a orechov: Najlepšia mňamka!

0

Zažeňte svoj hlad zdravo! Či už na desiatu alebo na olovrant, zdravé fit sušienky z ovsených vločiek s medom, orechmi a škoricou vás zasýtia!

Video Billie Eilish - Bad Guy: Celotelový workout s úžasnou choreografiou!

0

Len 3 minúty piesne Billie Eilish - Bad Guy a 7 cvikov vás delí od vyformovanej postavy! Ak sa chcete namotivovať a poriadne si zamakať, tak smelo do toho!

Máš chuť maškrtiť? Zachráni ťa recept na domáce donuty z kefíru!

0

Áno, maškrtiť sa dá aj zdravo. Dnes už nájdeme receptov na zdravé zákusky a koláče od výmyslu sveta, ktoré sú bez bielej múky či cukru, neobsahujú mlieko a naopak sú plné zdravých surovín. Možno nám však dáte za pravdu, keď povieme, že ak človek dostane chuť na niečo poriadne sladké a…

Svetlo sveta

Premeniť svoj kríž na lásku – kard. Comastri spomína na sv. Jána Pavla II.

0

Pri príležitosti 15. výročia smrti sv. Jána Pavla II. pápežský vikár pre mesto Vatikán kardinál Angelo Comastri pripomenul jeho duchovný odkaz osobným svedectvom. Pápež Ján Pavol II. zomrel 2. apríla 2005 po niekoľko rokov trvajúcom zápase s napredujúcou parkinsonovou chorobou. Svojím životom zanechal Cirkvi vzor svätosti duchovného pastiera, muža modlitby, aktívneho…

Tešiteľ Faustyn: Tento čas vníma ako krásne duchovné cvičenia

0

Katolícky kňaz a člen Kongregácie bratov Tešiteľov z Gethseman Faustyn Rafał Wesołowski vníma tento čas vníma ako krásne duchovné cvičenia, ktoré pre neho pripravil Boh. Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, na začiatku rozšírenia koronavírusu a zavádzaní opatrení proti nákaze, mu bolo ťažko zmieriť sa so situáciou. Teraz…

AKO SI VZBUDIŤ DOKONALÚ ĽÚTOSŤ

0

„Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa dokonalá (je to ľútosť z lásky; lat. caritatis contritio).“ KKC 1452 PRVÝ KROK – Poprosiť Ducha Svätého o pomoc pri konaní dokonalej ľútosti. Tu prosíme aj o zahnanie myšlienok na seba a sebecké motivácie, o zahnanie strachu pred večným…

Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

0

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských…

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Trnavský arcibiskup vyzýva k účasti na požehnaní Urbi et Orbi

0

Z láskavého poverenia Štátneho sekretariátu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých veriacich a kresťanov iných konfesií na území Trnavskej arcidiecézy, aby sa v piatok 27. marca duchovne spojili so Svätým Otcom Františkom na modlitbe, po ktorej udelí zúčastneným požehnanie Urbi et Orbi. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých…

Armádny Magazín

Vojaci pomôžu s testovaním na ochorenie COVID-19 v rómskych komunitách

0

Slovensko, 2.apríl 2020 ( AM, MO SR ) –Ministerstvo obrany SR pomôže už v najbližších dňoch v celkovo 33 rómskych osadách s testovaním na ochorenie COVID-19. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii ku Akčnému plánu pre marginalizované rómske komunity v súvislosti so šírením koronavírusu minister obrany SR J

Rostec vyvinul nový priebojný náboj pre tichú streľbu

0

  Rusko, 2.apríl 2020 ( AM ) - Nový priebojný náboj pre tichú streľbu v Rusku vyvinuli odborníci Centrálneho vedecko-technickeho ústavu presného strojárstva štátnej korporácie Rostec. Náboj

Ukrajinská armáda konečne dosiahla cenné bojové víťazstvo - sedem nových autobusov zničených

0

Donecká republika, 2. apríla 2020 ( AM ) - Po víkendovom útoku na novinárov ( písali sme o tom TU ) hrdinská Ukrajinská armáda aj túto noc opäť ukázala svoju silu a o jednej ráno zaútočila mínometnou a guľo

Živé vysielanie - V Central parku v New Yorku vyrastá poľná nemocnica

0

USA, 1.apríl 2020 ( AM ) - Včera začalo budovanie pohotovostnej poľnej nemocnice. Dočasná nemocnica budovaná v spolupráci medzi Samaritánmi a zdravotným systémom Mount Sinai bude mať 68 lôžok, dýchaciu jednotku a jednotku intenzívnej starostlivosti. Mesto New York je jedným z epicentier globálnej pandémie koronavírusu s viac ako 33 000 potvrdenými príp

"Clintonovci sú zločinci" - Trumpov utajovaný prejav. Video

0

USA, 1.apríl 2020 ( AM ) - Pozrite si málo prezentovaný prejav Donalda Trumpa. Nadčasová reč kde predpovedá historickú križovatku Ameriky, ktorá ju čaká, hovorí o obnove kontroly nad krajinou a o prežití amerického národa :  

Tvoja Svadba

Jedinečné svadobné oznámenia: Určite ťa očaria!

0

Jedinečné svadobné oznámenia sú neoddeliteľnou súčasťou celej svadby. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a vyberte si svoje originálne oznámenie.

Svadobné noviny: Novinka, ktorá poteší hostí, snúbencov aj rodičov!

0

Svadobné tlačoviny sú aktuálne veľkým trendom na svadbách. Svadobné noviny by mali vyrozprávať váš príbeh lásky, ale mali by byť aj poďakovaním. Pre koho?

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Skvelé nápady na svadbu, ktoré ju spravia nezabudnuteľnou

0

Skvelé nápady na svadbu, ktoré dokážu premeniť klasickú svadbu na výnimočnú udalosť, na ktorú budete nielen vy, ale i vaši hostia dlho spomínať. Inšpirujte sa!

Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

0

Zrušená svadba kvôli vírusu je v súčasnej dobe horúcou témou medzi mladými pármi, ktoré sa plánovali v najbližších mesiacoch vziať. Ako postupovať?

Žltá svadobná výzdoba: 31 inšpirácii, ktoré rozžiaria tvoj deň D!

0

Hľadáte jednu farbu, ktorá by bola ideálna na jarnú alebo letnú svadbu? Našli ste ju! Žltá svadobná výzdoba očarí každého hneď, ako vojde do sály!

Tvoje Zdravie

Osvedčené tipy výživových poradcov, ako schudnúť po štyridsiatke!

0

Mnohé ženy si myslia, že po štyridsiatke sa ich život takpovediac skončil, čo je však samozrejme úplný nezmysel. Pravdou však je, že čo sa metabolizmu týka, po štyridsiatke sa výrazne spomaľuje a kilá zvyknú skôr pribúdať ako ubúdať. Aj s tým sa však dá čosi robiť a podľa výživových poradcov…

Ktoré kvety sú jedlé? Skúste túto netradičnú a zdravú pochúťku i vy!

0

Ktoré kvety sú jedlé? Verte, že ich je viac než si myslíte. V článku vám niektoré predstavíme a možno vás inšpirujeme touto netradičnou a zdravou pochúťkou!

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špargľu: Toto ste o nej ani netušili!

0

Viete, prečo jesť špargľu? Práve sa začína jej sezóna, ktorá je skutočne krátka. Preto sa neoplatí čakať. Naservírujte si ju ešte dnes. Aké má účinky?

Ako pomáha eukalyptový olej zdraviu? Tu je 9 tipov na jeho použitie!

0

Esenciálny eukalyptový olej môže byť veľkým pomocníkom pre naše zdravie, najmä ak ho vieme správne používať. Preto vám prinášame hneď deväť tipov, ako na to!

Bojujete s hyperglykémiou? Tu sú TOP bylinky na zníženie cukru v krvi!

0

Ktoré bylinky na zníženie cukru v krvi sú najlepšími pomocníkmi pri cukrovke či problémoch s vysokým cukrom? Ak máte tieto ťažkosti i vy, musíte ich spoznať!

Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?

0

Ako si doplniť vitamín C prirodzene a prostredníctvom pestrej stravy? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré potraviny je dobré zaradiť do jedálnička!