Bratislava 16. januára (TASR) – Aj keď motiváciou našej práce nie je zbieranie ocenení, táto cena je pre nás satisfakciou za viac ako desaťročné úsilie v oblasti ochrany ľudských práv. Zástupkyňa mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva (PĽOP) Vanda Durbáková to uviedla na dnešnom predstavení ceny Francúzskej republiky pre ľudské práva – Bratstvo-Rovnosť-Sloboda. Slovenská organizácia ju získala za obhajobu práv rómskych žien, ktoré boli sterilizované bez ich jasného súhlasu.
Cenu Bratstvo-Rovnosť-Sloboda udeľuje Francúzska republika už 25 rokov organizáciám, ktoré výraznou mierou prispeli k efektívnej ochrane a presadzovaniu ľudských práv. Poradňa pre občianske a ľudské práva so sídlom v Košiciach je prvou slovenskou inštitúciou, ktorá túto cenu získala.
Aktivita PĽOP prispela aj k rozhodnutiam Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý odsúdil Slovensko za násilnú sterilizáciu rómskych žien. "Tieto rozhodnutia európskeho súdu sú pre nás a aj pre ženy postihnuté touto praxou povzbudením, že slovenská vláda bude konečne tejto problematike venovať veľkú pozornosť," uviedla Durbáková.
Poradňa bola jednou z piatich laureátov ceny za rok 2012. "Francúzska republika ju ocenila za pozoruhodnú prácu v boji proti bezpráviu, čo bola jedna z prioritných tém v minuloročnej ankete," uviedol veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Jean-Marie Bruno. "Činnosť Poradne je znakom životaschopnosti slovenskej občianskej spoločnosti," dodal ambasádor.
Na otázku, ako vníma toto ocenenie v kontexte samotného problému sterilizácie rómskych žien, ktoré slovenská verejnosť jednoznačne neodsudzuje, s poukazovaním na zneužívanie sociálnych dávok členmi rómskeho etnika, veľvyslanec odpovedal, že Francúzska republika neposudzuje relativitu problému sterilizácie rómskych žien. "V tomto prípade ide vyslovene o občianske a ľudské práva jednotlivca rozhodovať sám za seba a právo jednotlivca vedieť, aký lekársky zákrok má podstúpiť. Preto bola ocenená obhajoba a poukazovanie na porušovanie tohto práva," uviedol Jean-Marie Bruno.
Ocenenie Francúzskej republiky získalo slovenské občianske združenie pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv, 10. decembra 2012.
Poradňa pre ľudské a občianske práva v Košiciach vznikla v roku 2001. Zameriava sa na ochranu ľudských práv v SR s dôrazom na práva menšín a ochranu pred diskrimináciou. Venuje sa ochrane reprodukčných práv, špecificky téme násilných a vynútených sterilizácii rómskych žien.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam
em ed