Afgánske bezpečnostné sily zatiaľ zvládajú úlohy za NATO
Zodpovednosť za bezpečnosť v krajine v súčasnosti preberajú od koaličných vojakov afganské bezpečnostné sily. Podľa Kubiša proces prebieha podľa plánu a zatiaľ sa neprejavil na zhoršení bezpečnostnej situácie. “Neznamená to, že by sa bezpečnostná situácia nejako radikálne zlepšila, ale toto ani nebolo očakávanie,” vysvetlil. Zlepšenie bezpečnostnej situácie podľa neho môže začať až po naštartovaní mierového procesu, čo sa zatiaľ nestalo. Jednou z úloh predstaviteľa OSN je tento dlhodobý proces naštartovať. “Už dnes je jasné, že ide o proces, ktorý musí byť v rukách Afgancov z rôznych politických síl, súčasnej vlády, legálnej opozície, ale aj tých protivládnych síl, ktoré dnes bojujú, ale zároveň vysielajú signály, že budú pripravené v určitej dobe hľadať nejaké spoločné riešenia,” povedal. OSN im podľa neho bude pomáhať, aby spolu komunikovali a hovorili o budúcnosti krajiny po roku 2014.
NATO ešte nesťahuje chvost medzi nohy
NATO dnes poprelo správy v médiách, že plánuje skorší odchod vojakov z Afganistanu. V reakcii na správu britských novín Guardian uviedlo, že denník citoval slová generálneho tajomníka OSN Andersa Fogha Rasmussena vytrhnuté z kontextu.
“K žiadnej zmene stratégie alebo termínu nedošlo,” napísala na Twitteri hovorkyňa NATO Oana Lungescová.
O článku britského Guardianu nazvanom “Odchod NATO z Afganistanu by sa mohol urýchliť, hovorí Rasmussen” informovali obsiahlo ďalšie médiá. Článok cituje Rasmussena, ktorý povedal, že “odteraz do konca roka 2014 budete môcť vidieť zmeny našej prítomnosti”. “Naše jednotky by mohli byť presunuté, prevziať ďalšie úlohy alebo dokonca sa stiahnuť, alebo môžeme zredukovať počet zahraničných vojakov (v Afganistane,” povedal pre Guardian.
“Ak to umožní bezpečnostná situácia, nevylučujem možnosť, že v niektorých oblastiach by to mohlo proces (sťahovania) urýchliť,” dodal Rasmussen s tým, že vedenie NATO v súčasnosti zvažuje rozličné možnosti a jasno bude mať do troch mesiacov.
Hovorkyňa aliancie argumentovala, že Rasmussen hovoril o “postupnom znižovaní” počtov vojakov NATO, ktoré je dlho plánované, keďže nie je možné stiahnuť ich všetkých naraz na konci roka 2014. “Rýchlosť, rozsah v niektorých provinciách závisí na situácii v teréne,” uviedla.
Lungescová odmietla tiež vyjadrenie denníka, že existuje spojitosť medzi sťahovaním vojakov NATO a nárastom útokov na nich zo strany Afgancov v uniforme, ktorý nedávno viedol alianciu k rozhodnutiu dočasne obmedziť spoločné operácie.
NATO tento rok opakovane zdôrazňovalo, že konečný termín odchodu z Afganistanu sa nezmenil, pretože vyjadrenia čelných amerických a austrálskych predstaviteľov boli chápané, akoby naznačovali skoršie ukončenie bojových operácií.