Bratislava 20. novembra (TASR) – Reálna situácia medzi pásmom Gazy a Izraelom sa veľmi odlišuje od toho, o čom sú mnohí ľudia presvedčení, uviedol izraelský veľvyslanec Alexander Ben-Zvi.
"Súčasný konflikt sa nezačal spustením izraelskej vojenskej operácie v stredu (14.novembra), ale protitankovými raketami, ktoré vystrelil Hamas minulú sobotu. Bezprostredne potom nasledovali rakety zamerané na civilné obyvateľstvo na juhu Izraela," vysvetlil izraelský veľvyslanec v pondelkovom stanovisku.
Pred začiatkom izraelskej operácie Oblačný stĺp bolo z pásma Gazy vystrelených vyše 600 rakiet. Za posledný mesiac išlo už o tretie vystupňovanie konfliktu, poznamenal Ben-Zvi.
Ako ďalej pripomenul diplomat židovského štátu, všetko sa však začalo oveľa skôr – stiahnutím sa izraelských vojakov z pásma Gazy ešte v roku 2005.
"Izraelčania ustúpili z pásma Gazy v nádeji, že odstránenie vojenských základní bude viesť spoločnosť k lepšej budúcnosti pre civilné obyvateľstvo Gazy i Izraela. Namiesto toho prevzal kontrolu nad týmto územím Hamas a útoky sa zintenzívnili," konštatoval Ben-Zvi a dodal, že Izrael preukázal veľkú zdržanlivosť a trpezlivosť.
Nakoniec však už Izrael nemohol ďalej znášať túto situáciu a musel využiť svoje právo na sebaobranu, uviedol diplomat. Podľa jeho slov by žiadny štát nevystavil svojich obyvateľov neustálemu ohrozovaniu raketami.
Na juhu Izraela je teraz ohrozený až milión obyvateľov. Školy sú zavreté v okruhu 40 kilometrov od hraníc s Gazou a rodiny sú nútené utekať do krytov po každej siréne. Každá raketa ohrozuje civilistov a nikto na juhu Izraela nie je v bezpečí, priblížil situáciu Ben-Zvi.
"Vláda má právo a povinnosť chrániť občanov pre teroristami," povedal izraelský diplomat. Dodal, že operáciu Pilier obrany – izraelská odpoveď na terorizmus Gazy – začali na obranu obyvateľstva pred strategickým ohrozovaním.
Ben-Zvi objasnil, že izraelská armáda zakročila proti Hamasu a jeho raketám krátkeho a dlhého dostrelu, aby zamedzila schopnosti militantov ostreľovať Tel Aviv.
Izraelské obranné sily (IDF) cielene zasiahli proti Ahmadovi Džabarímu, vojenskému veliteľovi Hamasu, ktorý bol zodpovedný za všetky teroristické aktivity z pásma Gazy za poslednú dekádu a podieľal sa aj na únose vojaka Gilada Šalita, pripomína sa v stanovisku.