Ako prví začali hlasovať zamestnanci izraelského veľvyslanectva v hlavnom meste Nového Zélandu Wellington, napísal vo štvrtok denník The Times of Israel.
Hlasovanie sa skončí o 30 hodín neskôr v San Franciscu v štáte Kalifornia na západnom pobreží USA.
Podľa izraelského volebného zákona môžu Izraelčania voliť len na území Izraela. Diplomati, ako aj emisári viacerých nadnárodných židovských organizácií majú však výnimku a môžu voliť na veľvyslanectvách a konzulátoch, kde sú na to vytvorené volebné “minikomisie”.
Voličmi upravené a zapečatené hlasovacie lístky potom dopravia do Jeruzalema, kde ich priradia k hlasom odovzdaným v deň volieb. Overovateľmi hlasovania v zahraničí sú poslanci izraelského parlamentu, ktorí údaje o voličoch v zahraničí porovnávajú so zoznamami voličov, aby sa takto zabránilo volebnému podvodu alebo opakovanému hlasovaniu jednej osoby.
Izrael v priebehu tohto roka zažije už druhé parlamentné voľby. Druhé hlasovanie bolo vyhlásené po tom, ako premiér Benjamin Netanjahu po aprílových voľbách nedokázal vytvoriť funkčnú koalíciu.
Snahy o vytvorenie vlády však zmaril bývalý minister obrany Avigdor Lieberman zo sekulárnej pravicovej strany Izrael náš domov (Jisrael bejtejnu), keď odmietol požiadavky ultraortodoxných židovských strán a trval na schválení nového zákona, ktorý počíta s vojenskými odvodmi ultraortodoxných mužov. V dôsledku toho Netanjahu radšej presadzoval nové voľby, ako by mal nechať na prezidenta Reuvena Rivlina, aby si vybral na premiérsky post niekoho iného.