Bratislava 16. apríla (TASR) – Ak má Slovensko ambíciu v najbližších 10 rokoch viditeľne ukrojiť z armády 300.000 dlhodobo nezamestnaných, súčasné nástroje politiky trhu práce sú podľa Inštitútu zamestnanosti (IZ) nedostatočné. Riaditeľ IZ Michal Páleník dnes v Bratislave predstavil niekoľko návrhov, ktoré by podľa neho mohli pomôcť pri riešení nezamestnanosti.
Na zníženie počtu dlhodobo nezamestnaných navrhuje vytvoriť takzvaný inkluzívny trh, v ktorom by fungovali inkluzívne podniky. "Tieto podniky by sa zaviazali zamestnávať dlhodobo nezamestnaných," opísal Páleník. Systém by fungoval na základe spolupráce celého verejného sektora. A to tak, že by mali verejné inštitúcie vyčlenenú časť rozpočtu výlučne na inkluzívne činnosti. Z týchto peňazí by si objednávali len služby, ktoré by spadali do kategórie inkluzívnych a vykonávali by ich takéto podniky. Bola by to napríklad úprava zelene, zametanie ciest či rôzne rekonštrukcie a opravy.
"Očakávame desaťtisíce malých verejných obstarávaní ročne s celkovým objemom 700 miliónov eur," doplnil Páleník. Dokázalo by sa tým podľa neho zamestnať 50.000 dlhodobo nezamestnaných a k tomu by v týchto podnikoch pracovalo ďalších približne 15.000 stálych zamestnancov. Zavedenie takéhoto trhu by si vyžiadalo zásah do zákona o službách zamestnanosti a do zákona o verejnom obstarávaní.
Pokles počtu ľudí medzi krátkodobo nezamestnanými vidí Páleník v nastavení systému troch bonusov. Prvým by bol bonus pri zamestnaní prvého zamestnanca. Zamestnanie prvého zamestnanca je totiž náročné najmä pre vysokú administratívnu náročnosť. Druhým by bol bonus pri zamestnaní absolventa a tretím pri vytvorení zdieľaného pracovného miesta. Bola by to podľa IZ podpora vytvárania čiastkových pracovných úväzkov, ktoré by umožnili prepojenie rodinného a pracovného života.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukového záznamu.