Ministri a štátni tajomníci sa v rámci prvého panela venovali prioritám, ktoré si stanovilo maltské predsedníctvo na nasledujúcich šesť mesiacov. Malta sa chce zamerať najmä na riešenie migrácie, posilňovanie jednotného trhu a bezpečnosti, ale aj na sociálne otázky, práva menšín a na námornú politiku.
“Vítam, že naši maltskí kolegovia vo viacerých oblastiach nadväzujú na výsledky slovenského predsedníctva, čím sa zachováva výrazná miera kontinuity v predsedníctve Rady EÚ,” uviedol splnomocnenec vlády SR Korčok. Zdôraznil tiež, že hlavnou úlohou EÚ v nasledujúcom polroku je pracovať na prehlbovaní konsenzu medzi členskými štátmi v otázke migrácie a prinášať výsledky pre občanov v oblasti jednotného trhu – napríklad aj definitívnym zrušením roamingu alebo geoblockingu.
Ministri a štátni tajomníci v druhom paneli neformálneho zasadnutia diskutovali o budúcnosti Európskej únie v kontexte pripravovaných summitov lídrov EÚ vo Vallette (3. 2.) a v Ríme. V diskusii prevládla zhoda, že napriek nie vždy rovnakým názorom na riešenie aktuálnych problémov, je aj naďalej potrebné pracovať na konsenze a hľadaní spoločných riešení. “Súčasné výzvy naznačujú, že bude potrebné vyjsť zo začarovaného kruhu, nabrať sebadôveru a mobilizovať naše úsilie – a to nielen vo vnútorných európskych politikách, kde sa aj vďaka bratislavskému samitu podarilo priniesť konkrétne výsledky,” konštatoval štátny tajomník Korčok.
TASR o tom dnes informovali z tlačového odboru MZVaEZ SR.