Hovorca povstalcov pre denník povedal, že rehoľníčky sú v bezpečí, ale na slobodu ich prepustia až po splnení série požiadaviek. Za najdôležitejšiu z nich označil prepustenie 1000 žien z väzníc sýrskeho režimu.
Nemenovaný predstaviteľ patriarchátu gréckej pravoslávnej cirkvi v Damasku potvrdil, že mníšky sú v bezpečí, ale nechcel sa vyjadriť k skupine, ktorá ich zadržiava.
Islamskí povstalci, ktorí v pondelok po ťažkých bojoch s vládnou armádou obsadili väčšinovo kresťanskú dedinu Malúlá ležiacu severne od Damasku, presunuli mníšky z tamojšieho pravoslávneho kláštora sv. Tekly do neďalekého mesta Jabrúd. Uviedol to vatikánsky veľvyslanec pre Sýriu Mario Zenari.
Presný počet unesených mníšok nie je známy
Podľa prvých správ sa incident mal týkať 12 mníšok, Vatikán v stredu ich počet znížil na päť. Panarabský denník odvolávajúci sa na hovorcu islamistov opäť uvádza, že ich je 12.
Kresťanské spoločenstvo v Sýrii, ktoré sa obáva nástupu islamistov v krajine, zostalo z veľkej časti v ústraní, keď sa v roku 2001, po desaťročiach vlády klanu Asadovcov, začali v krajine pokojné protesty.
V občianskej vojne, ktorá v Sýrii vypukla pred vyše dvoma rokmi, bojuje len niekoľko desiatok kresťanov. Režim v konflikte podporuje sekta alavitov, ku ktorej patrí aj prezident Bašár Asad; na strane opozície bojujú väčšinou sunniti.
Časť kresťanov vždy bola a aj stále je v opozícii voči režimu Asadovcov, ale mnohí sa napriek tomu obávajú, že za vlády islamistov dôjde k represáliám voči kresťanskej menšine. Asadovský režim, ktorý je pri moci od 60. rokov minulého storočia, sa vždy opieral o zložité spojenectvo alavitov, vodcov kresťanských a sunnitských komunít i vplyvných solventných sunnitských obchodníkov z Damasku a Aleppa.
Boje v okolí lokality Malúlá sú súčasťou snáh o získanie kontroly nad strategicky dôležitou spojnicou medzi mestami Damask a Homs v strednej časti Sýrie. Spomedzi povstaleckých jednotiek sa na tomto fronte najviac angažujú bojovníci teroristickej organizácie an-Nusra, napojenej na teroristickú sieť al-Káida.
zf