“Kandidáti by mali sľúbiť, že sa budú pri riešení ekonomických otázok sústrediť skôr na národný potenciál a domáce kapacity než na spoluprácu so zahraničím,” uviedol Chameneí na utorkovom stretnutí s veľvyslancami moslimských krajín v Teheráne. Západné štáty “bojujú proti Iránskej islamskej republike, pretože islam blokuje ich záujmy,” dodal.
Chameneího spojenci, ktorí zastávajú tvrdú nábožensko-politickú líniu, dúfajú, že sa im podarí opätovne obsadiť prezidentský úrad obviňovaním pragmatického Rúháního z pomalého napredovania obnovy ekonomiky. Prezident je vystavovaný ich kritike aj napriek tomu, že v poslednom čase dochádza k uvoľňovaniu väčšiny západných sankcií na základe prelomovej jadrovej dohody, o podpísanie ktorej sa Rúhání pričinil.
Rúháního najväčším rivalom vo voľbách naplánovaných na 19. mája bude konzervatívny duchovný Ebráhím Raísí, ktorý má blízko k ajatolláhovi a je takisto zástancom tvrdého politického razenia.
Rada strážcov ústavy, ktorá posudzuje prezidentských uchádzačov z hľadiska duchovného i politického, vylúčila zo súboja o post novej hlavy štátu bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.
Úrady zaregistrovali celkovo 1636 uchádzačov o funkciu prezidenta – z toho 137 žien, ktorým Rada strážcov ústavy v minulosti neumožňovala kandidovať. Tradične je na finálny zoznam uchádzačov vybraných zhruba šesť kandidátov.