Informácie, ktoré zverejnilo NCZI, svedčia o tom, že ženy sú už uvedomelejšie a čoraz viac z nich vie, že potratom neodchádza z jej tela len nejaký nadbytočný zhluk buniek ale zabíja sa ľudský život – trhaním a mliaždením, či vysatím konkrétnych jeho končatín. Svedčí o tom fakt, že počet potratov na Slovensku vlani sa medziročne znížil o 655, čo zodpovedá štyrom percentám. V roku 2018 NCZI zaznamenalo v zdravotníckych zariadeniach 15 274 potratov. Z toho 1 350 sa týkalo žien bez trvalého pobytu v SR, z ktorých 98 % tvorili UPT.
“Najväčší pokles sme pritom zaznamenali pri spontánnych potratoch, ktorých bolo o 550 menej, čiže o 10 percent,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Počet UPT klesol o dve percentá, u žien bez trvalého bydliska v SR z 1 394 na 1 326 (o 5 %) a u žien s trvalým bydliskom v SR z 6 102 na 6 024 (o 1,3 %).
Najvyšší podiel zo všetkých potratov tvorili UPT (48 %), po nich nasledovali spontánne potraty (32 %), ostatné potraty (17 %) a mimomaternicové tehotenstvá (3 %). “Zatiaľ čo trend spontánnych potratov v období sledovaných posledných 22 rokov má kolísavý charakter, počet UPT výraznejšie klesá,“ dodal Blaškovitš.
Hoci sa Borovský nevyhol odporúčaniu antikoncepcii slovami: “Pokladám za potrebné zabezpečiť lepší prístup k plánovanému rodičovstvu aj ekonomicky znevýhodneným ženám ako sú študentky, ekonomicky oslabené ženy,” predsa len je potrebné oceniť tento obrovský posun v zmýšľaní a otvorený kritický postoj voči potratom zo strany človeka, ktorý zrejme potraty sám vykonával. Antikoncepčné zmýšľanie však nesie v sebe rovnakú mentalitu, akú majú propagátori potratov a navyše, samotná antikoncepcia v prípade “zlyhania” (teda žene sa aj tak vylúči vajíčko, ktoré je následne oplodnené) pôsobí abortívne tým, že vytvára nehostinné prostredie v maternici pre embryo.
Podľa Borovského však tiež je nutné informovať o rizikách sexuality.