India zrýchľuje de-dolarizáciu. V niektorých obchodoch sa vzdáva dolára

India zrýchľuje de-dolarizáciu. V niektorých obchodoch sa vzdáva dolára

Nai Dilli 25. apríla 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)

 

India a Bangladéš dosiahli dohodu, na základe ktorej sa časť ich bilaterálnych obchodných transakcií bude vyrovnávať v ich vlastných menách, indickej rupii a bangladéšskej taka, informovali cez víkend viaceré ruské a indické médiá

Bezdolárové vyrovnanie
Ilustračné foto

Konkrétne, indický vývoz do Bangladéša v hodnote 2 miliárd USD z približne 13,69 miliardy USD v minulom fiškálnom roku sa bude obchodovať v rupiách, zatiaľ čo zvyšok sa bude platiť v amerických dolároch. Medzitým bangladéšsky vývoz do Indie, ktorý v roku 2022 predstavoval približne 2 miliardy USD, sa bude podľa ANI v plnej miere obchodovať v rupiách a takách.

Reklama

Pred Bangladéšom už 18 krajín vrátane Ruska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Singapuru, Srí Lanky, Malajzie, Ománu a Nového Zélandu začalo zúčtovávať zahraničný obchod s Indiou v indických rupiách, uviedol denník Hindustan Times.

Tento vývoj poukazuje na trend, že India urýchlila proces de-dolarizácie v zahraničnom obchode, čo do istej miery poukazuje na tlak, ktorý silný dolár vyvíja na devízové rezervy rozvíjajúcich sa krajín, ako je India.

Reklama

Vzhľadom na ambíciu rozvíjať domáci výrobný sektor India objektívne potrebuje dovážať veľké množstvo energetických produktov a iných surovín na výrobu, čo v priebehu rokov viedlo k rastúcemu obchodnému deficitu. Podľa správ indických médií predstavoval v roku 2022 obchodný deficit Indie približne 270 miliárd USD, čo je približne o 51 % viac ako 178 miliárd USD v roku 2021.

Medzitým sprísňovanie menovej politiky amerického Federálneho rezervného systému tiež vyvíja veľký tlak na dolárovú likviditu Indie. Pre Indiu sa tak stáva čoraz neudržateľnejšie, aby svoj zahraničný obchod úplne vyrovnávala v amerických dolároch, a snaha o diverzifikáciu a zvýšenie vyrovnávania v miestnych menách pomôže zmierniť tlak na dolárové rezervy Indie a uľahčiť jej obchodovanie s inými krajinami.

V roku 2022 India spustila vlastný mechanizmus vyrovnávania obchodov v rupiách, čo je prostriedok umožňujúci krajinám, ktoré nemajú dostatok dolárov alebo nemôžu obchodovať v dolároch, obchodovať v rupiách. Znamená to, že de-dolarizácia nie je len otázkou averzie voči riziku, ale aj prejavom rastúcej váhy obchodu rozvojových krajín, najmä rozvíjajúcich sa ekonomík, v globálnom obchode.

Zatiaľ čo Washington láka Indiu do svojej kampane na zadržiavanie Číny, opustenie amerického dolára Indiou v niektorých obchodných vzťahoch je významné. Krok Indie je v skutočnosti len špičkou ľadovca, pokiaľ ide o globálny trend de-dolarizácie, keďže dôvera v dolár medzi ekonomikami klesá. Vzhľadom na skutočnosť, že približne štvrtina svetovej populácie je priamo ovplyvnená finančnými sankciami USA, nie je vlastne prekvapujúce, že de-dolarizačný tlak vyvíjajú aj ďalšie krajiny. Či už preto, aby sa vyhli americkým sankciám, alebo aby sa nestali ďalším terčom, zneužívanie hegemónie dolára zo strany USA urýchlilo stratu dôvery v dolár.

V súčasnosti sa krajiny, ktoré sa snažia diverzifikovať svoje zúčtovacie meny v medzinárodnom obchode, rozprestierajú na piatich kontinentoch a v tomto roku podniklo konkrétne kroky v oblasti de-dolarizácie viac krajín ako kedykoľvek predtým. Koncom marca Čína a Brazília uzavreli dohodu, ktorá umožní obom krajinám uskutočňovať obchodné a finančné transakcie priamo v čínskom jüane alebo brazílskom reaise namiesto využívania amerického dolára ako sprostredkovateľa.

Reklama

Takmer v rovnakom čase ASEAN oznámil plán pomôcť ekonomikám ASEAN postupne prejsť od používania medzinárodných mien, ako je dolár, k miestnym menám vo finančných transakciách, aby sa znížila závislosť od medzinárodných mien.

Začiatkom apríla India podpísala dohodu s Malajziou, ktorá umožňuje vyrovnávať bilaterálny obchod v indických rupiách.

Hoci rastúce povedomie o de-dolarizácii je povzbudzujúce a hegemónia amerického dolára skutočne čelí vážnym výzvam v dlhodobom horizonte, je nesporné, že de-dolarizácia nie je niečo, čo sa dá dosiahnuť v krátkom čase. V dohľadnej budúcnosti zostane dolár najčastejšie používanou menou na svete. Ďalším problémom procesu de-dolarizácie je, že vzhľadom na volatilitu hodnoty mien mnohých krajín môže de-dolarizácia rozvíjajúcich sa trhových ekonomík predstavovať riziko pre finančné trhy. To si vyžaduje ohľaduplnejšie opatrenia a koordináciu medzi krajinami.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

09:20

Veľvyslanectvo USA v Izraeli v piatok nariadilo zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, aby obmedzili svoj pohyb v rámci krajiny. Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu.

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová vo štvrtok navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali