NAŽIVO

Európska únia chce zvýšiť nákup amerického tovaru o 50 miliárd eur (56,5 miliardy dolárov) v záujme zmiernenia vzájomného obchodného napätia.

07:32

Čína uviedla, že „v súčasnosti vyhodnocuje“ ponuku Spojených štátov na rokovania o clách a že Washington „prevzal iniciatívu“v snahe o začatie rokovaní.

07:31

V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd. Sedemdesiatosemročný Jordan sa tak stal najdlhšie čakajúcim väzňom čakajúcim v cele smrti v histórii tohto amerického štátu. Popravia ho 25. júna

07:19

Mexická polícia zadržala dvoch mužov podozrivých zo zavraždenia matky a jej syna, ktorí zomreli počas pátrania po jej druhom nezvestnom synovi, uviedla tamojšia prokuratúra.

07:11

Ukrajina zamedzila pokusu o zavraždenie prominentného aktivistu, právnika a videoblogera Serhija Sternenka, uviedla ukrajinská bezpečnostná služba SBU s tým, že zadržala jednu podozrivú osobu ženského pohlavia.

06:44

Dvoch ťažko zranených si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v nemeckej metropole Berlín.

06:44

Americký prezident USA Donald Trump vymenoval novú najvyššie postavenú diplomatickú predstaviteľku Spojených štátov na veľvyslanectve v Kyjeve. Stala sa ňou rusky hovoriaca kariérna diplomatka Julie Davisová.

06:43

Spojené štáty odsúdili násilie páchané na drúzskej komunite v Sýrii a vyzvali tamojšie dočasné vládne orgány, aby boli jeho páchatelia braní na zodpovednosť.

06:42

Ruský dronový útok, ku ktorému došlo, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny. Zranenia utrpelo najmenej 14 ľudí, uviedol gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov.

06:41

Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi. Povedal vo svojom pravidelnom príhovore.

06:39

Trump uštedril nový úder iránskemu exportu uprostred zablokovaných rokovaní o novej jadrovej dohode s Teheránom.

“Všetky nákupy iránskej ropy alebo petrochemických výrobkov sa musia okamžite zastaviť! Každá krajina alebo osoba, ktorá nakúpi akékoľvek množstvo ropy alebo petrochemických výrobkov z Iránu, bude okamžite predmetom sekundárnych sankcií. Nebude im dovolené obchodovať s USA v žiadnej forme, podobe ani forme,” napísal prezident na svojej sociálnej sieti Truth.

06:38

Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot. Ruského prezidenta Vladimira Putina zároveň označil za „jedinú prekážku pre mier“ na Ukrajine.

06:31

Trump vyhlásil 8. máj za „Deň víťazstva v druhej svetovej vojne“ v USA.

Uviedol pritom, že USA urobili pre víťazstvo vo vojne „oveľa viac ako ktorákoľvek iná krajina“.

“Mnohí naši spojenci a priatelia oslavujú 8. máj ako Deň víťazstva, ale sme to my, kto urobil pre víťazstvo v druhej svetovej vojne viac než ktorákoľvek iná krajina – neporovnateľne viac. Dnes vyhlasujem 8. máj za Deň víťazstva v druhej svetovej vojne a 11. november za Deň víťazstva v prvej svetovej vojne. Vyhrali sme obe vojny, nikto sa nám ani len nepriblížil v sile, odvahe a vojenskej zdatnosti, ale nič iné neoslavujeme – pretože už nemáme vodcov, ktorí by to vedeli! Je načase opäť začať oslavovať naše víťazstvá!”, – vyhlásil Trump.

06:22

Šesť mesiacov po zrútení prístrešku železničnej stanice v Novom Sade sa predstavitelia piatich odborových zväzov v Srbsku pripojili k protivládnym protestom, ktoré toto nešťastie vyvolalo.

Včera 19:28

Snemovňa reprezentantov odhlasovala zákaz prelomového plánu štátu Kalifornia na ukončenie predaja vozidiel s výhradne benzínovým pohonom do roku 2035.

Včera 19:14

Srbský prezident Vučič opäť prisľúbil, že 9. mája príde do Moskvy, a to napriek hrozbám zo strany vedenia EÚ o vyhliadkach Srbska na európsku integráciu.

Jeho slová citoval televízny kanál K1.

„Len jedna otázka, aký trest postihne Vučiča a Srbsko? Hovoria, že ma potrestajú, že ma uvrhnú do reťazí. Srbsko je na európskej ceste, ale ja osobne som pripravený na všetky druhy trestov. Svoje slovo dodržím, povedal som prezidentovi Putinovi, že prídem a pôjdem. Oni nemajú žiadnu inú tému. Svet je v plameňoch, nevedia, čo robiť s Ukrajinou, výpadky elektriny. Predstavte si, že by v Srbsku bol 24-hodinový výpadok elektriny. Viseli by sme hore nohami. Ale hlavný a jediný problém je moja cesta do Moskvy,“ povedal Vučič.

Pripomeňme, že Európska únia predtým nariadila krajinám západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ, aby sa nezúčastnili na prehliadke v Moskve 9. mája.

Včera 19:00

Ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Busajdí oznámil, že rokovanie o iránskom jadrovom programe medzi Washingtonom a Teheránom, ktoré sa malo uskutočniť v sobotu 3. mája v Ríme, bolo z „logistických dôvodov“ odložené na neskorší dátum. Nové termíny budú oznámené po tom, ako sa na nich obe strany dohodnú.

Včera 18:05
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kupónová privatizácia: Ako ju po rokoch hodnotia zainteresované osoby?

Ucelenú predstavu a obhajobu obrovskej majetkovej zmeny po Novembri ’89 mala iba skupina ekonómov, ktorá sa grupovala v okolí vtedajšieho ministra financií Václava Klausa. Pre TASR to pri príležitosti 25. výročia spustenia kupónovej privatizácie povedal poslanec vtedajšieho Federálneho zhromaždenia (FZ) Michal Horský

❚❚
.

“Títo politicko-ekonomickí realisti po plenárnych zasadnutiach v priestoroch FZ usporadúvali prednášky a panelové diskusie s cieľom vysvetliť poslancom, prečo sa musí čo najskôr uskutočniť kupónka. Semináre ignorovali iba komunistickí poslanci. Ale pokiaľ sa dobre pamätám, v parlamentných diskusiách nebolo počuť hlasy vážnejších kritikov,” spomínal Horský. Podľa jeho slov aj slovenskí poslanci FZ, neskoršie piliere HZDS, ktoré po nasledujúcich voľbách na Slovensku kupónku zrušilo, nevystúpili s inou koncepciou.

“Iba v hlbokých kuloároch sa šepkalo, že Pražský hrad, okolie prezidenta Václava Havla, hovorí čosi o morálke, ktorú ale s pohŕdavým úsmevom komentovali mladí poslanci Občianskeho fóra, neskorší zakladatelia Klausovej ODS,” povedal Horský.

.

Na otázku, či s odstupom času považuje kupónovú privatizáciu za správnu a úspešnú, politológ odvetil, že po bitke môže byť každý vojak generálom. “Presuny a straty obrovských majetkov sa v tom čase neudiali iba v našej republike, ale vo väčšine krajín bývalého sovietskeho bloku. V Rusku, Bielorusku či Uzbekistane, ale napríklad aj v Slovinsku, sa neuskutočnili. Pre ako-tak spravodlivú odpoveď, aké boli v tom čase možnosti, sa treba pozrieť do NDR. Západonemecký kapitál tam takým brutálnym spôsobom sprivatizoval štátne podniky, že takmer všetky najskôr ľahli popolom, aby ich už vo vlastných rukách postupne oživovali,” uviedol Horský s tým, že nie náhodou tam dodnes, podobne ako v Čechách, politicky prežila silná marxistická ľavica. “Pričom obe strany boli a dodnes sú proti privatizácii,” zdôraznil.

V súvislosti s rozhodnutím vlády Vladimíra Mečiara zmeniť na Slovensku druhú vlnu kupónovej privatizácie a dať obyvateľom dlhopisy Fondu národného majetku, Horský poznamenal, že málokto si už dnes spomenie, že klausovská či mečiarovská tzv. veľká privatizácia sa nevedela rozhýbať. “Nový štátny aparát rozpadávajúceho sa štátu nebol spočiatku dostatočne spôsobilý mobilizovať verejný záujem o kupónku či dlhopisy. Až do momentu, keď celú vládnu, málo prezieravú politiku prehliadli dovtedy na malej privatizácii sa priživujúce kriminálne elementy, formujúce sa mafiánske elity v oboch rodiacich sa republikách. Bol to istý pán Viktor Kožený, tzv. bezúhonný podnikateľ, ktorého mediálne povzbudzovali aj otcovia privatizácie. Neskôr však zločinec, ktorého Česká republika a Interpol naháňajú dodnes,” pripomenul.

Miliardy vykradnutých Harvardských fondov sa podľa Horského stali symbolom neúspešnej privatizácie, “čo je však tiež iba jednostranný pohľad”. “Treba tiež dodať, že slovenskí spolupracovníci Koženého Harvardských fondov ostali na Slovensku a požívajú povesť bezúhonných podnikateľov a miliardárov,” uzavrel.

 

HOŠEK: Najväčším omylom kupónky bolo, že nevznikla dvojstupňová evidencia

Zle nastavená legislatíva umožnila po kupónovej privatizácii špekulantom rozkrádať investičné privatizačné fondy a podniky. Napriek tomu sa samotná privatizácia podarila. Myslí si to člen Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov (OSMA) Milan Hošek.

.

Za najzásadnejšiu chybu kupónky považuje to, že existovala len jednostupňová evidencia akcionárov. “Najväčším omylom bolo, že nevznikla dvojstupňová evidencia hneď na začiatku. Nikto si to vtedy neuvedomil. Keby bola dvojstupňová evidencia, tak by jednoducho tzv. skupovačky akcií nikdy nenastali,” skonštatoval Hošek. Podľa neho ak by niekto došiel vykupovať akcie a hovoril by, že stoja 20 korún, ale v skutočnosti sa na burze obchodovali za desaťnásobok, tak by sa takýto obchod okamžite neuskutočnil. “Člen depozitára, banka či obchodník by mal zmluvu s občanom. Musel by na akcie dávať pozor, minimálne by klienta upozornil, že cena na burze je iná. Člen depozitára chráni akcionára pred zlodejmi, skupovačmi. U nás ochranca nebol,” vysvetlil Hošek.

Jednostupňová evidencia podľa neho umožnila to, že špekulantom stačilo zohnať zoznam akcionárov. “Existoval zaužívaný model. Sieť ľudí, ktorí na tom zarábali. Dostali zoznam s menami a bolo im povedané: Tu máš sto ľudí od Skalice. Za každú akciu, ktorú donesieš, dostaneš 100 korún. Koľko im dáš, je jedno. Tu máš zmluvy, rob. Prišli k akcionárovi a zaklamali, že napríklad Senická mliekareň krachuje. Sľúbili 20 korún za akciu, stačilo podpísať len zmluvu. Nevedomí akcionári neboli ničím chránení. Veľa ľudí takto podpísalo,” opísal Hošek.

Slabú legislatívu podľa neho pritom nevyužívali len špekulanti na trhu, ale neraz aj majoritní akcionári. “Napríklad riaditeľ mal zoznam malých akcionárov, ktorý dal synovi. Ten skúpil akcie. Oni už vedeli, že o podnik sa zaujíma niekto zo zahraničia. Obratom s obrovským ziskom lacno kúpené akcie predali. Pritom išlo o zneužitie neverejných informácií. Nič sa však nedialo, trestné oznámenia skončili v koši. Vtedy to bolo úplne bežné. V zahraničí by možno práve teraz po 20 rokoch vychádzali z väzení,” priblížil Hošek.

Dôvodom, prečo sa ľudia dali takto oklamať, však bola zlá finančná gramotnosť aj slabá informovanosť. “Nebol problém akcie predať alebo kúpiť. Burza a najmä mimoburzový RM-Systém boli v každom okresnom meste. Ľudia neboli vzdelaní, často sa nevedeli dopátrať, koľko reálne akcia stojí. Aj keď boli v novinách tabuľky, nie všetci ich sledovali. Informácie nemali všetci. Informovanosť nebola ako dnes, že si človek otvorí noviny, internet a dozvie sa všetko,” podotkol Hošek.

Za ďalší veľký problém považuje slabú reguláciu investičných fondov. “Fondy samotné neboli problém, ten vznikol tým, že sa dali ovládnuť. Práve na bývalých investičných fondoch vzniklo veľa investičných skupín. Mali vznikať vo forme podielových fondov bez hlasovacích práv vlastníkov a so silnými kvalitnými správcami. Vtedy si mohol fond založiť ktokoľvek. To bolo eldorádo. A potom stačilo kúpiť pár percent fondu a mali ste ho celý pod kontrolou,” tvrdí Hošek.

.

Hneď na začiatku kupónovej privatizácie bolo preto podľa neho potrebné nastaviť prísne pravidlá. “Trh napríklad nepoznal povinné ponuky. Minoritných akcionárov ochraňoval viac-menej len Obchodný zákonník a slabé súdy. Štandardne všade vo svete funguje, že keď niekto ovládne firmu, musí dať ostatným, ktorí vo firme ostali, ponuku na odkup akcií. U nás takýto zákon vznikol snáď až 10 rokov po kupónke, keď už boli karty rozdané,” dodal Hošek.

 

PALKO: Kupónová privatizácia ciele splnila, negatívom nezvládnutá legislatíva

Kupónová privatizácia priniesla v Čechách aj na Slovensku za krátke obdobie zmenu vlastníckej štruktúry zo štátnej na súkromnú, čo bol jeden z jej strategických cieľov. Akákoľvek iná metóda, ktorá by bola použitá, by bola zdĺhavá, reformy by sa oddialili a ekonomika by sa rozvíjala omnoho pomalšie. Myslí si to bývalý štátny tajomník ministerstva financií František Palko, ktorý v 90. rokoch pracoval aj v Centre kupónovej privatizácie SR.

“Negatívum je nezvládnuté legislatívne prostredie a z toho prameniaca neschopnosť štátneho dozoru nad investičnými spoločnosťami. Bývalý majetok štátu sa sústredil v rukách niekoľkých právnických osôb – investičných fondov, na konci ktorých stáli samozrejme konkrétne osoby, ktoré dnes hýbu Slovenskom,” priblížil Palko pre TASR pri príležitosti 25. výročia začiatku kupónovej privatizácie.

Pripomína, že strategickým cieľom tejto metódy bolo zmeniť vlastnícku štruktúru ekonomiky tak, aby sa firmy dostali zo štátnej do privátnej sféry a vytvorili sa predpoklady pre konkurenciu, ktorá prináša efekt spotrebiteľovi. Zámerom tiež bolo uskutočniť to čo najrýchlejšie a aby sa na tom mohol podieľať každý dospelý občan, ktorý má záujem. Ciele z hľadiska zmeny štruktúry vlastníctva aj rýchlosti jej dosiahnutia sa naplnili, zaostávajúce legislatívne prostredie a slabá vymáhateľnosť práva však boli negatívnym sprievodným znakom tohto procesu, upozornil Palko.

“Investičné kupóny sa sústredili v rukách investičných fondov, ktoré spravovali investičné spoločnosti a tie aby sa vymanili spod kontroly štátneho dozoru, transformovali sa na obyčajné obchodné spoločnosti s obrovským majetkom získaným z kupónovej privatizácie. Ľudia potom dostali prakticky omrvinky a slovenská ekonomika získala zrazu pár miliardárov,” vysvetlil.

Títo podľa neho mali šťastie práve v tom, že štát zaostával s prijatím adekvátnej legislatívy a štátny dozor bol bezzubý. Okrem slabej legislatíve aj preto, že s takouto činnosťou dovtedy neboli skúsenosti. “Títo zbohatlíci iba využili situáciu, najväčšiu vinu za negatívne dôsledky kupónky nesie samozrejme štát,” myslí si Palko.

Čo sa týka neskoršej zmeny druhej vlny privatizácie na Slovensku, teda výmeny kupónov za štátne dlhopisy, výhodou tejto metódy podľa neho bolo, že sa nedala negatívne využiť takým spôsobom ako v prvom prípade. “Avšak tú metódu vnímam iba ako doplnok, sama o sebe by nesplnila cieľ, ktorý splnila prvá vlna kupónovej privatizácie, teda výmena investičných kupónov za akcie či podielové listy investičných spoločností,” dodal Palko.

 

MIKLOŠ: Kupónová privatizácia zabránila rozkradnutiu podnikov

Kupónová privatizácia bola kontroverzný projekt, ktorý mal svoje pozitívne aj svoje negatívne stránky. Pozitívom bolo, že zabránila spontánnej privatizácii, teda rozkradnutiu podnikov rôznymi skupinami. Pre TASR to pri príležitosti 25. výročia spustenia tohto projektu povedal niekoľkonásobný bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý v rokoch 1991 – 1992 pôsobil ako minister privatizácie.

.

“Pozitívnou bolo rýchle a transparentné rozdelenie akcií ľuďom a fondom a zabránenie spontánnej privatizácii. Negatívom bola nedostatočná ochrana práv minoritných akcionárov, to, že sa štátnym bankám dala možnosť vytvárať investičné fondy a tolerovanie predátorského správania investičných fondov. Problémom bolo aj to, že kupónka nepriniesla (najmä veľkým a významným podnikom) silných strategických investorov so skúsenosťami z riadenia takýchto podnikov, s prístupom na trh a s novými investíciami,” zhodnotil pre TASR Mikloš.

V súvislosti s rizikom korupcie počas kupónovej privatizácie Mikloš uviedol, že v priebehu samotného rozdelenia akcií cez aukcie, čo boli privatizačné kolá, korupcia neexistovala. “Pretože nikto nevedel dopredu, aký bude záujem o jednotlivé podniky (ich akcie) a cena akcií sa určovala na základe dopytu a ponuky cez viacero privatizačných kôl,” vysvetlil. Poukázal, že investičné skupiny nevznikli kvôli nedostatočnej legislatíve. “Legislatíva umožňovala vznik a fungovanie investičných fondov,” poznamenal.

Problémom bola “nedostatočná ochrana práv minoritných akcionárov, (aj kvôli neexistujúcej legislatíve v tejto oblasti), ako aj všeobecne nízka vymožiteľnosť práva, absencia bankrotovej legislatívy, legislatívy a pravidiel riadenia podnikov (corporate governance) a podobne”. Absencia týchto pravidiel by však podľa Mikloša spôsobila korupciu aj pri iných spôsoboch privatizácie.

“A určite najväčšie problémy by narobila, ak by k žiadnej privatizácii nedošlo. To ukázali skúsenosti z krajín, ktoré privatizáciu odďaľovali – namiesto riadenej privatizácie došlo potom k tzv. spontánnej privatizácii, teda k rozkradnutiu podnikov rôznymi skupinami, najčastejšie v úzkej spolupráci s manažmentom týchto štátnych podnikov,” zdôraznil Mikloš.

Podľa exministra je ilúziou myslieť si, že sa dalo úplne vyhnúť spomínaným negatívnym javom. “Napríklad, ak by sme aj mali schválený zákon o ochrane minoritných akcionárov, situácia by asi nebola zásadne odlišná, pretože jedna vec je existencia zákona, druhá jeho implementácia a efektívne vynucovanie. Tu je problém dodnes a v čase tesne po páde komunizmu to bol problém ešte rádovo väčší,” vysvetlil.

.

Ak by sa vrátil čas a opäť by sa rozhodovalo, či kupónku uskutočniť, bol by za, ale podľa estónskeho modelu. Pri veľkých podnikoch by najskôr hľadal prostredníctvom medzinárodných tendrov strategických investorov. “Myslím si, že najrozumnejšie urobilo privatizáciu Estónsko. Pri veľkých podnikoch najskôr našli cez medzinárodné tendre čo najrýchlejšie strategických investorov (najmä zahraničných), ktorým predali majoritné balíky akcií, a potom rozdelili v kupónke medzi ľudí minoritné podiely akcií,” opísal Mikloš.

 

KOPÁL: Väčšiu šancu zarobiť mali tí, ktorí investovali priamo do firiem

Hoci občania nespomínajú na kupónovú privatizáciu v dobrom, našli sa akcie, ktoré sa oplatilo vlastniť. “Keď sa robili štatistiky úspešnosti, tak paradoxne nevyšlo, že najlepší výnos z kupónovej privatizácie dosiahol ten, kto investoval v prvom kole. Paradoxne vyšlo, že najlepšia investícia bola do SES Tlmače, ktoré sa dali kúpiť až v treťom kole,” priblížil riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál, ktorá má aj osobnú skúsenosť s investovaním počas kupónovej privatizácie.

“Spravili sme v rodine diverzifikáciu, teda jeden člen rodiny investoval do fondov, druhý čisto do domácich akcií a jeden do českých spoločností, a nakoniec sa ukázalo, že investícia do fondov bola stratová, lebo to bol PSIPS v Banskej Bystrici, ktorý bol vytunelovaný. A naopak, investícia do akcií priniesla zhodnotenie, najlepšie to bolo do českých akcií,” opísal Kopál.

Podľa neho mali väčšiu šancu niečo zarobiť tí, ktorí investovali do spoločností priamo, a nie prostredníctvom fondov, ktoré vznikali. “Množstvo fondov sa nesústredilo na zhodnocovanie, ale na tunelovanie. Drobní investori, ktorí investovali cez fondy, boli výrazne poškodení neprofesionálnou správou, ktorá bola sčasti neprofesionálna a sčasti bola možno vedome vedená do úpadku,” myslí si Kopál.

.

Aj v súčasnosti sa pritom ešte nájdu akcie z čias kupónovej privatizácie, ktoré občanom môžu priniesť dividendy. Patria medzi ne napríklad akcie VÚB, Slovnaftu či Železiarní Podbrezová. “Je ich veľmi málo, ale napriek tomu sa zopár nájde. Do dnešných dní zostalo možno tri až päť titulov, ktoré sa obchodujú a prinášajú dividendové výnosy,” priblížil Kopál.

Podľa neho v časoch kupónovej privatizácie medzi zaujímavé patrili napríklad bankové tituly. “Hoci bolo privatizovaných málo bánk, ale tie, ktoré boli a prežili do dnešných dní, sa aj dnes radia k zaujímavým investičným príležitostiam. Ide o VÚB napríklad. Ak hovoríme o ďalších tituloch, tak Slovakofarma, Slovnaft či Železiarne Podbrezová pravidelne vyplácali dividendu akcionárom,” dodal Kopál.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Zelenského fackujú. Najväčší debakel sa opomína, varuje generál

Ak hovoríme o Ukrajine treba sa pozrieť pravde do očí a priznať, že karty sú rozdané, konštatuje generál Jozef Viktorín…

02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Pravda o výpadku elektriny v EÚ môže byť ako dynamit

Zdá sa, že Európania robia všetko pre to, aby zakryli skutočnú príčinu energetickej krízy, ktorá 28. apríla okamžite uvrhla niekoľko…

02. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Koniec vojny v najbližších týždňoch? Vance to vidí čierno

Viceprezident USA JD Vance povedal, že Rusko a Ukrajina poznajú svoje mierové podmienky a je na Moskve a Kyjeve, aby…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Spravodajské služby sú zaskočené: Putin sa mení

Podľa nového hodnotenia amerických spravodajských služieb Putin zmenil svoje postoje a krátkodobé ciele a prejavuje väčšiu ochotu dosiahnuť mierovú dohodu,…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tajomstvá dávnych migrantov: šokuje vás, kde všade vládnu indoeurópske jazyky

Indoeurópska jazyková rodina zahŕňa väčšinu Európy, Iránsku náhornú plošinu, severnú Indiu a niektoré časti Ázie. V súčasnosti jej jazykmi hovorí…

02. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Nemecká rodina hľadá spravodlivosť po tom, čo jej dcéru na psychiatrickej klinike zavraždil schizofrenický trans brazílsky migrant

Rodina v Nemecku žiada vyvodenie zodpovednosti po brutálnej smrti 40-ročnej umelkyne Kamilly N., ktorá bola zavraždená počas dobrovoľnej liečby v…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Jak se dělá konsensus. Aneb dlouho slibovaná publikace o propadu plodnosti českých žen je na světě. Tedy vlastně není

Už dlouho našim věrným čtenářům slibujeme, že uveřejníme odborný článek s informacemi, na kterých bylo založeno mé vystoupení v poslanecké sněmovně,…

02. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Vezme si príklad aj Slovensko? Maďarsko ide v ochrane detí ešte ďalej

Poslanci maďarského parlamentu jednohlasne, 174 hlasmi, prijali návrh zákona na ochranu zdravia detí, ktorý zakazuje predaj a podávanie energetických nápojov…

02. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Univerzální evropská hodnota…

Vminulém týdnu došlo k jedné události, která si zaslouží jiný pohled než ten, který se přetřásal a pořád ještě přetřásá…

02. 05. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Waltza predsa len zložila tajná chatovacia miestnosť na Signali

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia,…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ sa stretol s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Takéto sú jeho plány

Minister investícií Samuel Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách. Informovalo o tom ministerstvo investícií. Migaľ…

01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Študent univerzity jedol jedlo pre psov, iba pre šetrnosť

Na šetrnosti nie je nič zlé , ale dosiahne sa bod, keď šetrnosť môže začať zasahovať do zdravia, a práve…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Kellogg: Ukrajina je ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom de facto ale nie de iure

Ukrajina je podľa osobitného vyslanca amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom „de facto“, ale…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vizuálna hádanka, ktorá potrápi váš mozog – skryté ponožky nájde do 5 sekúnd len málokto!

Vizuálna hádanka, ktorá potrápi váš mozog - skryté ponožky nájde do 5 sekúnd len málokto: Na tejto šikovnej ilustrácii sa…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Aj Hlas sa čiastočne spamätal. Chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov. „Pretože, to sú…

01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trumpov poradca hovorí nezmysly a okamžite je odvolaný

USA, 1. mája 2025 - \"A tu sú ďalšie podrobnosti o \"dohode storočia\". Scott Bessent, minister financií USA, a Julia…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Trump prezradil, o čom hovoril so Zelenským v Ríme

„Povedal som mu, že by bolo veľmi dobré, keby sme sa s Ruskom dohodli. Pretože Rusko je oveľa väčšia a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gril nie je pre každého (ani pre všetko): Tieto potraviny vás môžu ohroziť!

Gril nie je pre každého : Tieto potraviny vás môžu ohroziť! Grilovanie je jedným z najpríjemnejších spôsobov prípravy jedla, najmä…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Dacia útočí na prémiové značky: Nové hybridné 4x4 a revolučné technológie

2.5.2025 Redakcia Auto trendy . Značka Dacia zažíva v posledných mesiacoch neuveriteľný úspech. Jej najnovší model Bigster prekonal všetky očakávania…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, uviedlo Ministerstvo financií USA

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koncern musí stiahnuť 600 tisíc áut pre nebezpečnú chybu motora!

2.5.2025 Redakcia Auto trendy . Majitelia luxusných SUV a pick-upov General Motors sa musia pripraviť na neplánovanú návštevu servisu. Legendárne…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina podpísala v USA veľmi nevýhodnú dohodu o nerastných surovinách

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Dráma na záver, ale mladí Slováci si opäť zahrajú o medaily na MS do 18 rokov

Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta. V americkom Allene si poradili s Nemcami 3:2 a…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Európska únia chce zvýšiť nákup amerického tovaru o 50 miliárd eur (56,5 miliardy dolárov) v záujme zmiernenia vzájomného obchodného napätia.

07:32

Čína uviedla, že „v súčasnosti vyhodnocuje“ ponuku Spojených štátov na rokovania o clách a že Washington „prevzal iniciatívu“v snahe o začatie rokovaní.

07:31

V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd. Sedemdesiatosemročný Jordan sa tak stal najdlhšie čakajúcim väzňom čakajúcim v cele smrti v histórii tohto amerického štátu. Popravia ho 25. júna

07:19

Mexická polícia zadržala dvoch mužov podozrivých zo zavraždenia matky a jej syna, ktorí zomreli počas pátrania po jej druhom nezvestnom synovi, uviedla tamojšia prokuratúra.

07:11

Ukrajina zamedzila pokusu o zavraždenie prominentného aktivistu, právnika a videoblogera Serhija Sternenka, uviedla ukrajinská bezpečnostná služba SBU s tým, že zadržala jednu podozrivú osobu ženského pohlavia.

06:44

.

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce

Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov. Smer-SD pri príležitosti 21. výročia vstupu…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ohlupovanie verejnosti a utajovanie. Čo prinesie pre Ukrajinu nevýhodná zmluva o surovinách

Podpísaná dohoda o nerastných surovinách nebude mať veľký význam, ak bude vojna na Ukrajine pokračovať, uviedol denník The New York…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nová vláda v Sýrii musí čeliť ďalšiemu povstaniu

V Sýrii sa začali zrážky medzi silami novej vlády a drúzskymi milíciami, ktoré sú spriatelené s Izraelom

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov