Rutte ďalej uviedol, že hlasovanie o brexite už viedlo k “tektonickému posunu” vnútri medzinárodného bankového spoločenstva. Hoci je Londýn ešte stále jedným z najväčších globálnych centier bankovníctva, americké banky sa už pripravujú na odchod z londýnskeho City a prejavili veľký záujem usadiť sa v Amsterdame.
“Chcú opustiť Londýn a uvažujú hlavne o Frankfurte alebo Amsterdame,” uviedol.
Britská premiérka avizovala, že do konca marca oficiálne oznámi začatie procesu vystúpenia Británie z EÚ, čím otvorí dva roky rokovaní o podmienkach odčlenenia od zvyšných 27 členských krajín. Potrebuje však uzavrieť novú obchodnú dohodu s EÚ.
“Nevidím teraz spôsob, ako môžu v budúcnosti vyjednať novú dohodu s Európou. Nikdy nebude taká dobrá ako to, čo majú teraz,” pokračoval Rutte a dodal, že obchodný vzťah Británie s kontinentom “sa dostáva do ozajstného nebezpečenstva”.
Holandský premiér sa nevyhol ani britskej vnútornej politike. Pripomenul, že predstavitelia Škótska chcú usporiadať ďalšie hlasovanie o jeho nezávislosti v čase, keď bude Británia rokovať o svojom odchode z EÚ. Upozornil tiež, že odchodom z EÚ vznikne pevná hranica medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá rozdelí írsky ostrov.
“Politický systém v Londýne sa otriasa vo svojich základoch. To nechcete,” zdôraznil Rutte s tým, že aj niektorí jeho politickí súperi chcú, aby Holandsko odišlo z EÚ.