Ďalej oznámil, že v ukrajinskom meste Charkov bude zriadené koordinačné centrum. Stroj holandského letectva s odborníkmi a materiálom vyrazil z Eindhovenu do Charkova ešte v nedeľu večer. “Všetko úsilie je teraz zamerané na to dostať obete do oblasti, ktorú kontroluje Ukrajina,” povedal Rutte s tým, že v tejto veci chcel ešte v nedeľu telefonicky hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Holandský minister zahraničných vecí Frans Timmermans v tejto súvislosti odcestoval do New Yorku, kde bude s Bezpečnostnou radou OSN konzultovať ďalší postup medzinárodného spoločenstva. Cieľom je dostať telá obetí čo najrýchlejšie do ich domovských krajín a začať vyšetrovanie príčin havárie. Pri havárii malajzijského civilného lietadla zahynulo vo štvrtok všetkých 298 ľudí na palube, vrátane 193 cestujúcich z Holandska.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu opäť telefonicky hovorila s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a podľa vyhlásenia svojho úradu ho znova vyzvala, aby využil svoj vplyv na separatistov na východnej Ukrajine. Požadovala čo najskoršie priame stretnutie kontaktnej skupiny zloženej zo zástupcov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s proruskými povstalcami. Ich manipuláciu telami obetí označila za “katastrofálnu”.
Ukrajina má podľa svojho prezidenta Petra Porošenka dôkazy o tom, že malajzijské lietadlo zostrelili proruskí separatisti. “Máme satelitné snímky miesta vypálenia (rakety), ako aj fotografie a videá zachytávajúce systém protiraketovej obrany, ktorý je dôkazom prepravy zbraní z Ruska,” povedal Porošenko v nedeľu večer v Kyjeve. Tieto dôkazy sú podľa neho “nezvratné”. “Teroristi maria vyšetrovanie a zmocnili sa čiernych skriniek, ale to ich nezachráni,” konštatoval Porošenko.
mž