Holandsko a Japonsko sa pridali k USA a obmedzili vývoz čipov do Číny

Holandsko a Japonsko sa pridali k USA a obmedzili vývoz čipov do Číny

Bratislava 30. januára 2023 (HSP/Ft/Foto:Twitter)

 

Niekoľko osôb oboznámených s trojstrannou dohodou uviedlo, že krajiny dosiahli dohodu v piatok po záverečnom kole rokovaní na vysokej úrovni v Bielom dome, informuje Financial Times

čip
Ilustračné foto

Dohoda prichádza tri mesiace po tom, ako Washington zaviedol jednostranné kontroly vývozu, ktoré zakazovali americkým spoločnostiam predávať čínskym skupinám vyspelé zariadenia na výrobu čipov.

Reklama

Biely dom sa k tomu odmietol vyjadriť. Dohoda však predstavuje významný míľnik v úsilí USA spolupracovať so spojencami s cieľom zabrániť čínskym snahám o rozvoj polovodičového priemyslu.

Administratíva Joea Bidena rokovala s týmito krajinami dva roky, ale narazila na odpor, pretože sa obávali vplyvu na svoje spoločnosti vyrábajúce nástroje na výrobu čipov, najmä na holandskú ASML a japonské Tokyo Electron a Nikon.

Reklama

V októbri USA oznámili rozsiahle jednostranné kontroly vývozu, ktorých cieľom bolo skomplikovať čínske snahy o získanie alebo vývoj pokročilých polovodičov na použitie v superpočítačoch a iných vojenských aplikáciách, ako je umelá inteligencia, modelovanie jadrových zbraní a hypersonické zbrane.

Americké skupiny vyrábajúce nástroje na výrobu čipov, ktoré v tomto sektore dominujú – Applied Materials, Lam Research a KLA – boli znepokojené tým, že októbrový krok zaviedol obmedzenia pre ne, ale nie pre spoločnosti ASML a Tokyo Electron. Alan Estevez, najvyšší predstaviteľ ministerstva obchodu pre kontrolu vývozu, v tom čase tento krok odôvodnil tým, že spojencom dokáže, že USA majú “svoju kožu v hre” a sú ochotné prijímať tvrdé rozhodnutia.

Estevez a Tarun Chhabra, úradník Rady pre národnú bezpečnosť, ktorý je hnacou silou tohto kroku, v posledných mesiacoch zintenzívnili úsilie presvedčiť spojencov počas návštev Tokia a Haagu.

Niekoľko osôb uviedlo, že tri krajiny sa rozhodli nezverejniť podrobnosti vzhľadom na citlivý charakter diskusií. Washington chcel dať Japonsku a Holandsku priestor na rozhodnutie, ako o obmedzeniach informovať. Zatiaľ nie je jasné, aké mechanizmy krajiny použijú na zavedenie obmedzení pre svoje spoločnosti vyrábajúce čipové nástroje.

Tokio a Haag sa tiež obávajú, že sa budú tváriť, akoby sa prihlásili k americkej politike, ktorá je špecificky zameraná proti Číne.

Reklama

Paul Triolo, odborník na Čínu a technológie z poradenskej spoločnosti Albright Stonebridge, uviedol, že jedným z dôvodov, prečo USA neposkytli žiadne podrobnosti, bolo, že hoci americkí predstavitelia chceli dohodu prezentovať ako víťazstvo, čelili obmedzeniam.

“Americkí predstavitelia pravdepodobne chcú akúkoľvek dohodu prezentovať ako víťazstvo, ale vyhnúť sa ďalšiemu rozhnevaniu spojencov verejným vyhlásením po jednostrannom zrušení obmedzení v čase, keď administratíva zdôrazňuje spoluprácu so spojencami a čelí kritike z iných strán v súvislosti s ustanoveniami zákona o znížení inflácie, ktoré EÚ a ázijskí spojenci považujú za protekcionistické,” povedal Triolo.

Holandský premiér Mark Rutte tento týždeň povedal, že hoci sa pozornosť verejnosti v súvislosti s vývozom čipových nástrojov sústredila na Japonsko, Holandsko, USA a Čínu, diskusia je “širšia”.

K zvýšeniu tlaku na spojencov v posledných mesiacoch došlo po tom, ako americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v septembri signalizoval výraznú zmenu politiky. Vo svojom prejave uviedol, že USA by mali upustiť od svojho prístupu “kĺzavého meradla”, podľa ktorého sa snažia udržať si náskok dvoch generácií čipov, a namiesto toho by si mali “udržať čo najväčší náskok”.

Rutte v rozhovore pre Financial Times povedal, že Holandsko vidí “z očí do očí” s tými, ktorí tvrdia, že západné špičkové čipy by sa nemali používať vo výzbroji niektorých krajín. Povedal, že západné krajiny a ázijskí partneri si musia udržať “vedúcu pozíciu” v oblasti čipov.

Reklama

Dodal, že diskusia je širšia ako len o jednej holandskej spoločnosti. Rutte povedal, že je “absolútne presvedčený”, že je možné dospieť k “riešeniu s mnohými partnermi, s ktorými diskutujeme”, a dodal, že “Haag koordinuje svoju činnosť so všetkými”.

Spoločnosť ASML vo svojom vyhlásení uviedla, že pochopila, “že boli podniknuté kroky smerom k dohode medzi vládami, ktorá sa podľa nášho chápania zameria na pokročilú technológiu výroby čipov, okrem iného vrátane pokročilých litografických nástrojov. Predtým, ako vstúpi do platnosti, musí byť podrobne rozpracovaná a implementovaná do právnych predpisov, čo si vyžiada určitý čas.”

Spoločnosť ASML dodala, že na základe pripomienok vládnych predstaviteľov a svojho chápania časového harmonogramu “neočakávame, že tieto opatrenia budú mať podstatný vplyv na očakávania, ktoré sme zverejnili na rok 2023”.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali