“A otázka, ktorú im (členské štáty) okamžite položia, znie: ‘Načo?’. Práve to určí dĺžku odkladu,” uviedol Barnier, ktorého citovala aj tlačová agentúra AFP.
Cieľom je zaručiť, aby “sme sa po skončení predĺženého obdobia neocitli v takej istej slepej uličke, v akej sme dnes”, upozornil Barnier. Znovu zdôraznil, že termín brexitu 29. marca “si vybrala sama Británia”.
“Objektívne povedané, nepotrebujeme viac času, potrebujeme rozhodnutie,” vyhlásil Barnier a doplnil, že je stále odhodlaný pracovať na zabezpečení dohody o brexite.
“Nie je správe tvrdiť, že najpravdepodobnejším scenárom je odchod bez dohody. Je možný, ale ešte nie je pravdepodobný,” povedal.
Britská premiérka Theresa Mayová čelí v stredu v parlamente hlasovaniu o svojej novej, prepracovanej stratégii pre brexit – tá umožňuje prípadné požiadanie o odklad vystúpenia Británie z Európskej únie, ak Mayovej “rozvodovú” dohodu, vyrokovanú s Bruselom, poslanci neschvália. Hlasovať o nej budú už druhýkrát 12. marca.
Je to náhly obrat v postoji Mayovej, ktorá dlho trvala na tom, že žiadny odklad brexitu nebude, dokonca ani vtedy, ak by to znamenalo odchod z EÚ bez dohody – napríklad o právach občanov či podobe pozemnej hranice s Írskom.
Predseda Európskej rady Donald Tusk už v pondelok 25. februára naznačil, že európski lídri sú ochotní uvažovať o odklade brexitu, a označil to za “rozumné riešenie” vzhľadom na politický zmätok v Británii.