“Dúfame, že sa nám spoločnými silami podariť zabezpečiť, aby malo Slovenskú na plenárnom zhromaždení 100 % zastúpenie, ktoré v stredu 10. októbra 2018 počas hlasovania nepodporí uvedenú rezolúciu,” uvádzajú autori výzvy s tým, že o spornej rezolúcii v Rade Európy môžu za Slovensko rozhodovať členovia Stálej delegácie NRSR v Parlamentom zhromaždení Rady Európy: Ľuboš Blaha (vedúci), Radovan Baláž (náhradník), Pavol Goga (náhradník), Renáta Kaščáková (členka), Peter Kresák (člen), Ján Marosz (člen), Jaroslav Paška (člen), Martin Poliačik (náhradník), Veronika Remišová (náhradníčka), Štefan Vavrek (náhradník).
Kontroverzná rezolúcia Rady Európy požaduje automatické uznávanie, že “rodičom č. 2” je partnerka matky narodeného dieťaťa (nie jeho biologický otec), a to za rovnakých podmienok, ako sa určuje otcovstvo dieťaťa pri heterosexuálnych pároch (čl. 4.5.3). Okrem toho Rada hovorí o adopciách detí pre páry rovnaké pohlavia (čl. 4.5.2.); o umelom oplodnení pre páry rovnaké pohlavia či právnom uznaní párov rovnakého pohlavia (4.3.1.). Oficiálnym bodom rezolúcie je aj odmietnutie ústavnej ochrany manželstva ako zväzku muža a ženy (4.2.).
O správe sa bude hlasovať už dnes, 10. októbra 2018. Jej autorom je švédsky spravodajca Jonas Gunnarsson, ktorý si tak plní svoju úlohu generálneho spravodajcu Rady Európy pre otázky LGBT.
Autori výzvy upozorňujú, že návrh je tiež v rozpore so slovenskou legislatívou. Ústava Slovenskej republiky priznáva manželstvu jedinečné postavenie: “Manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou” (čl. 41.1) Nie je možné ho zredukovať na právny koncept, ktorý nezohľadňuje rozdiely medzi pohlaviami, ich súvisiacu komplementárnu úlohu a prirodzenú reprodukčnú úlohu spojenia muža a ženy.
Podpora adopcií detí v rozpore s právom dieťaťa na otca a mamu a v rozpore s jeho najlepšími záujmami, vo všetkých štátoch Rady Európy, by obmedzila schopnosť štátu garantovať, že “záujmy dieťaťa budú prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú” (Zákon o rodine, čl.I.5).
Iniciátori petície uvádzajú, že smutnou správou je, že napriek tomu, že Slovensko má v Parlamentom zhromaždení Rady Európy 5 hlasov, v pondelok (8. 10. 2018) ráno, kedy Plenárne zasadnutie Rady Európy začalo, nebol v Štrasburgu žiadny zástupca zo Slovenska. Poslanec Ľuboš Blaha, vedúci Stálej delegácie NR SR v Parlamentom zhromaždení Rady Európy, ktorý má ako jediný z členov delegácie schválenú služobnú cestu do Štrasburgu, sa tam tiež ešte nedostavil.