“Sovietsky zväz sa v roku 1955 bezplatne vzdal Port Arthur, aby ukázal, že Čína je skutočne nezávislý štát, čo pomohlo Pekingu v posilnení zahraničnopolitických pozícií. Bolo to dôležité aj pre Moskvu, ktorá predviedla svoje protikolonialistické princípy. Väčšina čínskych historikov nás dodnes považuje za krajinu, ktorá im pomohla navrátiť si územnú celistvosť a nezávislosť,” povedal Mjagkov.
Historik pripomenul, že do roku 1945 vlastnilo Port Arthur a celý polostrov Liao–tung cez 40 rokov Japonsko na základe Portsmouthského mieru. Mesto zostalo mimo priestor vojnových podujatí počas druhej svetovej vojny, kým sovietske letecké výsadkové jednotky neobsadili 22. augusta Port Arthur a zajali japonskú mestskú osádku. Do poslednej chvíle existovalo nebezpečenstvo, že sa v prístave vylodia ako prví americkí vojaci, ktorých lode sa nachádzali blízko, a odplávali len, keď námorníci uvideli sovietskych vojakov.
“Dobytie Port Arthur sa uskutočnilo v rámci Mandžuskej strategickej útočnej operácie Sovietskej armády proti Japonsku. Miliónovú liaotungskú armádu obkľúčili, rozdrvili a vzali do zajatia. Nepriateľ stratil vyše 700 tisíc ľudí vrátane vyše 640 tisíc zajatých. Straty sovietskej armády boli 12 tisíc mŕtvych,” povedal Mjagkov.
Pripomenul, že podľa sovietsko–čínskej dohody uzavretej ten istý mesiac bol Port Arthur prenajatý ZSSR na dobu 30 rokov ako vojenská námorná základňa.
“Od roku 1945 prebiehali na čínskom území nepretržité občianske vojny. 1. októbra 1949 bola v Pekingu vyhlásená Čínska ľudová republika, ale v niektorých oblastiach vojna pokračovala. Len v päťdesiatych rokoch začali komunistické sily kontrolovať väčšiu časť čínskeho územia,” pokračoval historik.
Pripomenul, že vtedy boli nadviazané diplomatické vzťahy, ZSSR aktívne pomáhal Číne, nehľadiac na to, že mal sám obnovovať hospodárstvo po vojne. So sovietskou pomocou bolo postavených mnoho rôznych hospodárskych objektov, čínski študenti študovali na sovietskych univerzitách. Umožnilo to nadviazať veľmi dobré vzťahy medzi oboma štátmi.
“Odovzdanie Port Arthur Číne bolo prirodzeným krokom, ktorý ukončil občiansku vojnu. Zjednotená a veľmi posilnená Čína už nepotrebovala prítomnosť cudzích, aj keď priateľských, vojsk na svojom území. 12. októbra 1954 bola po skončení Kórejskej vojny podpísaná dohoda o opätovnom odovzdaní Port Arthur Číne a stiahnutie sovietskych vojakov z neho,” uviedol vedecký riaditeľ Ruskej vojenskej historickej spoločnosti.