Minulý týždeň Hillary Clintonová predniesla prejav vo Filadelfii, počas ktorého upútali obecenstvo jej abnormálne pohyby očí. Jej oči sa nie vždy pohybovali súčasne rovnakým smerom. K možnej príčine sa pre periodikum The Hill vyjadril John R.Copped, MD, chirurg pôsobiaci v Texase. Podľa jeho názoru Hillary trpí poškodením ľavého šiesteho hlavového nervu, ktorý priamo súvisí s funkciou svalu, ktorý hýbe okom smerom do strán. Poškodenie tohto svalu spôsobuje práve popísaný nekoordinovaný pohyb očí a dvojité videnie.
Doktor Copped priznáva, že príčin takejto poruchy môže byť viacero, ale z dostupnej anamnézy prezidentskej kandidátky sa domnienva, že ide o obrnu svalu spôsobenú poškodením šiesteho hlavového nervu. Doktor to dáva do súvislosti s poranením hlavy, ktoré Hillary utrpela v roku 2012 pri páde a takisto s jej diagnózou trombózy hlavnej žily v spodnej časti mozgu. Väčšina pacientov s touto diagnózou trpí opuchom mozgu a zvýšeným vnútrolebečným tlakom, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, poruchami rovnováhy a poruchami zraku. Všetky tieto príznaky boli u Hillary Clintonovej prítomné po tejto udalosti.
Doktor Copped sa pozastavuje nad oficiálnym lekárskym vyhlásením, že Hillary bol naordinovaný liek na riedenie krvi Coumadin, ktorý má však iba preventívne účinky a nerozpúšťa už existujúce krvné zrazeniny a predsa bolo oznámené že krvná zrazenina bola vyliečená, avšak bez špecifikácie v záznamoch o tom, akým spôsobom došlo k „vyliečeniu“. Okrem toho u pacientov so zníženým vnútrolebečným prietokom často dochádza k poruchám vedomia, čo by mohlo vysvetliť jej kolaps v New Yorku. Lekár dodáva, že už na lekárskych fakultách sa učí, že pacientova anamnéza, vyšetrenie, príznaky a symptómy by obyčajne mali viesť len k jednej diagnóze.
Na základe týchto faktov chirurg navrhuje, aby Hillary Clintonová podstúpila neurologické vyšetrenie s cieľom určiť, či sa v mozgu nenachádza ešte stále krvná zrazenina, opuch alebo zvýšený vnútrolebečný tlak, prípadne, či jej úraz nebol sprevádzaný lebečnou fraktúrou a či existujú nejaké zbytkové oblasti zjazvenia mozgu.
Lekár si uvedomuje možné oprávnené námietky, že on osobne Clintonovú nevyšetroval a že nie je ani očný lekár ani neurológ. Avšak Copped dodáva: “Som lekár a hore uvedené pojmy sa učí každý medik na začiatku štúdia. Jej traumatické poranenie mozgu, sinus trombóza, následné príznaky, padanie, strata vedomia a teraz zjavný problém s koordinovaným pohybom očí sú všetko fakty a nie špekulácie.“
Katarína Hanzlíková