Všetky tieto divadlá sú zriadené vyššími územnými celkami. Podľa predkladateľov však majú celoslovenskú pôsobnosť a veľkú časť svojej umelecko-interpretačnej činnosti robia mimo územia samosprávneho kraja. „Ich činnosť z tohto pohľadu je porovnateľná s činnosťou Štátnej filharmónie v Košiciach, Štátneho komorného orchestra v Žiline a Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktoré sú organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR,“ argumentujú predkladatelia.
Ide o reprezentatívne inštitúcie národnostných menšín na Slovensku a preto by mali mať rovnaké postavenie ako majú tie slovenské divadlá a slovenské hudobné inštitúcie, ktoré sídlia mimo hlavného mesta SR, ale majú celoslovenskú pôsobnosť. „Preto je žiaduce, aby uvedené národnostné divadlá a hudobná inštitúcia patrili do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, to znamená, aby boli štátnymi divadlami a štátnou hudobnou inštitúciou,“ zdôrazňujú poslanci.
Pozdvihnutie národnostných umeleckých súborov na úroveň organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry bude mať podľa poslancov strany Most-Híd aj kladný medzinárodný a bilaterálny kontext. Podľa nich sa totiž Slovensko môže chváliť v zahraničí jedinečným divadlom pre rómsku národnostnú menšinu a jedinečnými súbormi rusínskej národnostnej menšiny.