Ako dôvod tohto rozhodnutia Kammenos uviedol spory ohľadom premenovania susedného Macedónska. ANEL je totiž proti tomu, aby susedný štát mal právo používať vo svojom názve slovo “Macedónsko”.
ANEL má v parlamente siedmich poslancov a do vlády premiéra Alexisa Tsiprasa na posty ministrov alebo štátnych tajomníkov delegovala šiestich svojich predstaviteľov.
Kammenos v nedeľu pred novinármi vyhlásil, že na stretnutí s Tsiprasom sa mu poďakoval za štyri roky doterajšej spolupráce, počas ktorých koaličná vláda vyviedla Grécko z režimu zmlúv so zahraničnými kreditormi. “Tento cieľ bol dosiahnutý, ale téma Macedónsko mi nedovoľuje neobetovať svoje kreslo,” zdôraznil Kammenos.
Oznámenie o Kammenosovej demisii prišlo po tom, ako macedónsky parlament schválil v piatok večer novelizáciu ústavy, ktorá umožní zmenu oficiálneho názvu krajiny na Republika Severné Macedónsko v súlade s dohodou urovnávajúcou dlhoročný spor s Gréckom.
Na to, aby dohoda nadobudla platnosť, ju musí v nadchádzajúcich dvoch týždňoch ratifikovať grécky parlament.
Názvoslovná zmena nasleduje po dohode so susedným Gréckom, ktoré je v takomto prípade zaviazané podmienkami stiahnuť svoje námietky proti vstupu Macedónska do NATO a potenciálne aj do Európskej únie. Cieľom celej tejto procedúry je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami.