Nový migračný pakt sa podľa Ľudovíta Gogu na prvý pohľad snaží vyjsť v ústrety všetkým blokom členských krajín v tom, že sa od výslovných povinných kvót upustilo. “Zároveň tento návrh obsahuje aj nový povinný predvstupový skríning zahŕňajúci zdravotné, identifikačné a bezpečnostné kontroly, ako aj rýchlejší azylový hraničný proces zahŕňajúci rýchle návraty zamietnutých žiadateľov o azyl, čo hodnotíme pozitívne.”
“Hoci všetky členské štáty musia povinne poskytnúť solidárnu pomoc majú na vyber tri možnosti. A to, prijať migrantov v počte, ktorý im bude pridelený s tým, že európska únia poskytne „finančnú pomoc“ – 10 000 eur na každého prisťahovalca.” Goga zo Sme rodina podotkol, že Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v roku 2017 prepočítala skutočné náklady na pohostenie na omnoho vyššie.
Členské krajiny majú druhú možnosť, financovať repatriácie na vlastne náklady. “Alebo po tretie poskytnúť finančnú alebo kapacitnú pomoc prvým krajinám príchodu- Grécku, Španielsku, Taliansku a Malte.”
Tu je však podľa Gogu skryté veľké ale. “Krajiny zodpovedné za repatriáciu tak musia vykonať do 8 mesiacov od príchodu neúspešného žiadateľa, ak sa ten aj po ubehnutí tejto lehoty nachádza stále na pôde Európy, musí mu krajina následne predsa poskytnúť domov.”
“Tento časový rámec je náročný na splnenie hlavne ak domovské krajiny žiadateľov ako Irak či Afganistan nebudú reagovať na výzvy štátov na prijatie svojich občanov čo je dnes bežnou praktikou týchto krajín.”
Dodal, že ďalší háčik v tomto návrhu je fakt, že ak krajiny otvorené dobrovoľnému prijímaniu migrantov neposkytnú domov aspoň 70% z počtu prichádzajúcich migrantov, budú následne povinne prerozdelení všetkým členským štátom – a to na nedobrovoľnej báze.
Hrozia vysoké pokuty
Ak si členský štát nesplní tieto svoje povinnosti, môže sa proti nim začať konanie o porušení právnych predpisov bloku a krajinám môžu hroziť vysoké pokuty, upozorňuje Ľudovít Goga.
Taktiež uviedo, že v prípade keď sa nelegálne prisťahovalectvo zvýši na úroveň zaznamenanú v rokoch 2015/16, navrhla Komisia krízový mechanizmus, podľa ktorého by štáty znova museli povinne prijať prichádzajúcich migrantov alebo uskutočniť návraty.
“Po ďalšie, tento pakt alebo inak povedané prísľub na povinné prijímanie zodpovednosti všetkých členských štátov dnes len podnecuje migrantov vydať sa na cestu do Európy. Pakt totiž vyzdvihuje povinnosť európskych krajín zachraňovať lode na mori. Mali by sme naopak zdôrazňovať, že lode vysielajúce signály o pomoc v medzinárodných vodách by mali byť vrátené do krajiny odchodu a tak isto zdôrazňovať aj ochranu hranice európskych morí tak, aby sa tam člny nedostali, dôsledkom čoho by sme boli povinní migrantov na člnoch priniesť na európske pobrežia.”
Na tomto princípe je podľa Gogu postavený najmä austrálsky proces ochrany hraníc pred migráciou. “Na to by sme sa mali zamerať ešte pred tým ako nastavíme nový komplikovaný proces vnútorného riadenia a premiestňovania migrantov po celom európskom vnútrozemí, ktorý jasne sťaží možnosti repatriácií a zbytočne záťaží európsky finančný a sociálny systém.”
Podnecovanie ku migrácii
“Nový pakt je jednoznačne lepšou možnosťou ako posledne navrhovaná reforma dublinskej dohody hlavne v tom, že sa koncentruje na repatriáciu a na sofistikovanejší skríning po príchode na európske územie. No jeho hlavným pilierom musí byť tiež snaha o to vyhnúť sa novým vlnám prílivu migrantov a pašeráckemu biznisu, čo táto dohoda v jej aktuálnom znení jednoznačne podnecuje.”
Poslanec za Sme rodina dodáva, že EÚ nedávno prijala masívny rozpočet na fond obnovy, ktorý na desiatky rokov zadlží už tak zadlžené európske krajiny na to, aby EÚ nutne pomohla korona krízou zasiahnutým európskym občanom. “Práve preto by sme sa mali snažiť čo najviac eliminovať vonkajšiu záťaž na našu ťažko zasiahnutú ekonomiku.”
“Európskej komisii chýba akýsi komplexný a sedliacky náhľad na situáciu v Európe. Otázka korona krízy a migrácie nie sú dve oddelené argumenty. Aj jedno aj druhé si od nás vyžaduje ohromné finančné náklady a preto budeme tomuto európskemu orgánu vytýkať nekomplexný pohľad na situáciu a nedostatočný dôraz na snahu zabrániť vstupu migrantov na európsku pôdu či do európskych morí