Gazprom zachraňuje Áziu pred energetickou krízou

Gazprom zachraňuje Áziu pred energetickou krízou

Moskva 18. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksey Nikolskyi)

 

Si Ťin-pching počas stretnutia s ruským prezidentom v rámci Východného ekonomického fóra dal pokyn svojim podriadeným, aby v čo najkratšej dobe dohodli všetky formality k zahájeniu výstavby plynovodu Altaj po západnej trase, alebo, ako je tiež nazývaná, Sila Sibíra 2.

Ilustračné foto

Potrubie pomoci

Reklama

Podľa slov ruského ministra energetiky Alexandra Novaka všetky technické podmienky ku stavbe nového plynovodu cez Altaj v súčasnom dopravnom koridore sú už odsúhlasené, zostáva len „trochu sa dohodnúť”. Minister dodal, že ide o dodávky asi 30 miliard metrov kubických plynu ročne. Pre porovnanie: podľa kontraktu medzi Gazpromom a CNPC má byť pomocou budovaného plynovodu Sila Sibíra prepravených 38 miliard metrov kubických plynu ročne. Predpokladá sa, že časť novej linky položenej na území RF bude dlhšia o 450 km.

„Počas rokovania s prezidentom Putinom prezident Si Ťin-pching oznámil, že zadal úlohu, aby v čo najkratšej lehote boli vyriešené otázky zmluvy o dodávkach plynu po západnej trase,” povedal Novak novinárom na VEF.

Reklama

O stavbe plynovodu po západnej trase sa začalo hovoriť už v roku 2006, ale rámcová dohoda bola podpísaná až po ôsmich rokoch. Dôvod, prečo teraz Peking žiada, aby bola urýchlená realizácia projektu, je zrejmý: bez ohľadu na obchodnú vojnu s USA sa čínska ekonomika rýchlo rozvíja. Spoločne s ňou rastie i spotreba energie. V roku 2017 sa spotreba plynu v ČĽR zvýšila o 15 % (na 237 miliard metrov kubických ročne) a za prvý polrok roku 2018 — o 17 % oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

To znamená, že skôr alebo neskôr nebude stačiť ani nová trasa cez Altaj. Podľa názoru odborníkov sa do roku 2030 spotreba modrého paliva v Číne zdvojnásobí a dosiahne 480 miliard metrov kubických ročne. Vzhľadom k tomu, že vlastná ťažba sa bude zvyšovať oveľa pomalšia, jediným spôsobom, ako zaistiť spoľahlivé dodávky plynu, bude jeho nákup od Ruska.

„Podľa našich strednodobých prognóz sa bude v roku 2035 pohybovať úroveň potreby dodávok ruského potrubného plynu do Číny medzi 80 až 110 miliardami metrov kubických,” uviedol Alexej Miller.

Vyhrnúť si rukávy

Aby si Gazprom zachoval status najspoľahlivejšieho dodávateľa energie, musí zvyšovať ťažbu. Práve tomu sa teraz venuje táto ruská spoločnosť. Podľa Millerových slov sa v tomto roku objem vyťaženého paliva zvýšil takmer o päť percent, na 495 miliard metrov kubických. Väčšina analytikov je presvedčená, že hranica 500 miliard metrov kubických môže byť prekročená.

Reklama

Plynovod však nie je jediný spôsob, ako dodávať energiu do Číny. Spoločne s rozvojom spoločného dopravného plynového systému dvoch krajín Čína zvyšuje nákup ruského skvapelneného zemného plynu (LNG). Už v minulom roku bol LNG 19 % celkového vývozu modrého paliva v portfóliu spoločnosti Gazprom.

Ďalšie krajiny regiónu tiež rozširujú spoluprácu s ruskou plynárenskou spoločnosťou. Počas pracovného stretnutia Alexeja Millera a prezidenta juhokórejskej spoločnosti KOGAS v rámci VEF boli uvedené veľmi zaujímavé čísla. V tomto roku Soul zvýšil nákup ruského LNG takmer o 20 %. Zatiaľčo za celý rok 2017 juhokórejské terminály prijali od Gazpromu 1,9 milióna ton paliva, už v prvom polroku tohto roku tankery dopravili z Ruska 1,2 milióna ton.

O ruský LNG má záujem i Japonsko. Podľa slov ministra hospodárskeho rozvoja Maxima Oreškina Rusko dodalo na japonský trh len za január tohoto roku 668 tisíc ton skvapalneného plynu. V Tokiu sa chystajú zvýšiť objem nákupu. Na VEF premiér Šinzó Abe vyjadril prianie, aby bola rozšírená spolupráca s Moskvou, a priznal, že bez ruského LNG nemôže byť globálny palivový trh stabilný.

„Ruský LNG zo Severného ľadového oceánu bude vďaka spolupráci s Japonskom obrovským stabilizujúcim faktorom pre svetový trh,” zdôraznil Abe.

Priaznivé perspektívy sa pre Rusko otvárajú i na vietnamskom energetickom trhu. Počas oficiálnej návštevy predsedu vládnucej komunistickej strany Nguyễn Phú Trọnga v Soči začiatkom septembra bolo podpísané memorandum o dodávkach ruského LNG a rozvoja spoločných projektov plynových elektrární.

Reklama

 

USA sú nervózne

Neúspešná ekonomická politika Washingtonu ohrozuje plánované projekty v oblasti rozšírenia ťažby a dodávok LNG za hranice. Hoci sa dnes americkí plynári cítia na ázijskom trhu dobre, nádej na obsadenie prvého miesta v dodávkach tohoto druhu paliva sa postupne strácajú.

Koncom roka 2019 majú byť americké kapacity na výrobu LNG strojnásobené: z 3,6 na 9,6 miliard ft3 denne (rádovo 100 miliard metrov kubických ročne). Keď však Rusko zatlačí podľa prognózy na USA na ázijskom trhu, Američania jednoducho nebudú mať kam prepredávať skvapalnený plyn.

Napríklad v Európe, na ktorú sa tak spoliehajú vo Washingtone, sú prijímacie terminály zaťažené menej než na štvrtinu. A koncom roku 2019, kedy bude zahájená prevádzka Severného prúdu 2, dopyt po americkom LNG úplne zmizne.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali