Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom výrazne pociťuje nízku cenu zemného plynu. Ako hlási Financial Times, firma má dve možností: buď ukončí nové projekty, alebo bude musieť výrazne zvýšiť svoj celkový dlh. Očakávaný prevádzkový zisk vlani klesol zhruba o šesť percent. Pozorovatelia dokonca predpokladajú, že príjem Gazpromu by v bežnom roku mohol byť nižší ako celkové výdavky.
Ceny zemného plynu sú rovnako ako ceny ropy po celé mesiace na neobvykle nízkych úrovniach. Na spotovom trhu sa cena zemného plynu pre dodávku v Európe – na najvýznamnejšom trhu Gazpromu – prepadla na polovicu počas posledných dvoch rokov. Okrem toho tu existuje analógia k trhu s ropou: mladé konkurenčné odvetvie v USA tlačí na európsky trhu a očakáva sa, že Gazprom zníži svoj podiel na trhu. Spoločnosť očakáva v tomto roku vývozné ceny v priemere 200 dolárov za tisíc kubických metrov plynu. V roku 2014 to bolo ešte približne 350 dolárov.
Nízke ceny zemného plynu však nie sú jediným problémom plynárenskej spoločnosti. Na jej domácom trhu sa zvyšuje politický tlak – konkurenti volajú po rozdelení spoločnosti. Trhová kapitalizácia klesla v dolárovom vyjadrení od roku 2008 o viac ako 80 percent. Začiatkom tohto roka jej prevzala konkurenčná ropná spoločnosť Rosnefť titul najhodnotnejšej ruskej firmy.
“Gazprom si zvykol žiť komunistickou myšlienkou, že všetko je k dispozícii v hojnosti. Ešte nikdy sa nemusel vysporiadať s reálnym deficitom. Mohol si dovoliť všetko. Čoskoro však bude musieť všetko prehodnotiť,” citoval Financial Times moskovského investičného bankára.
Gazprom začne organizovať svoje projekty podľa dôležitosti a analyzovať potenciálne úspory. Napríklad namiesto 800 km plynovodu do Číny bude v tomto roku dokončených len 400 km.