Biely dom ani ministerstvo financií USA túto informáciu nekomentovali.
Zo strany USA pôjde o tri kroky: v najbližších dňoch môžu uvaliť adresné finančné sankcie na ruských a ukrajinských predstaviteľov, ktorých konanie podľa Bieleho domu ohrozuje územnú celistvosť Ukrajiny.
Druhým krokom by mohli byť reštrikcie voči ruským občanom, ktorí sa podieľajú na porušovaní ľudských práv a na protizákonnom obchodovaní, na čo Washington môže využiť tzv. Magnitského zákon.
Tretím krokom môže byť rozhodnutie americkej vlády uplatniť proti ruských právnickým a fyzickým osobám mechanizmy na boj proti praniu špinavých peňazí a protizákonnému obchodovaniu so zbraňami, ktoré platia od teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001. Tieto opatrenia sa môžu dotknúť bánk a vývozných firiem, ktoré sa angažujú v dodávkach zbraní do Sýrie alebo v jadrovom programe Iránu, napísal dnes WSJ.
Podľa neho USA uprednostňujú cielené sankcie, nie plošné, ktoré by celkovo mohli poškodiť podnikanie na Západe a umožniť Moskve, aby realizovala svoj scenár odvetných sankcií.
WSJ podotýka, že americká podnikateľská sféra by sa rada vyhla aj jednostranným sankciám, pretože v takom prípade by miesto firiem z USA na ruskom trhu mohli obsadiť európski konkurenti.
Predstavitelia americko-ruskej obchodnej komory nedávno na stretnutí s predstaviteľmi Bieleho domu podľa WSJ uviedli, že sa nechcú ocitnúť medzi dvoma mlynskými kameňmi. Takéto sankcie by sa totiž mohli dotknúť amerických výrobcov spotrebného tovaru, potravín, ale aj ropných spoločností a výrobcov leteckej techniky. Svoje prevádzky má v Rusku firma Boeing a pre firmu Pepsi je ruský trh druhý najvýznamnejší, pokiaľ ide o obrat.
ru