Fürst: Aj keď si človek myslí, že je v beznádejnej situácii, nesmie sa poddať

Fürst: Aj keď si človek myslí, že je v beznádejnej situácii, nesmie sa poddať

Sereď 27. novembra 2016  (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

 

Svedectvá preživšieho z čias druhej svetovej vojny by mali byť ponaučením najmä pre mladú generáciu. “Myslím si, že z môjho života sa dá poučiť, aby sa také niečo ako holokaust, už viac nezopakovalo. Budúca generácia by si mala z toho zobrať to, že sa nesmie poddať, aj keď človek trpí, je hladný či sa dostal do bezvýchodiskovej životnej situácie. Vždy treba hľadať možnosť, ako ďalej žiť. Odkazuje mladej generácii preživší holokaustu Naftali Fürst, ktorého familiárne prezývajú Ďurko.

Na snímke zástupca preživších Naftali Fürst
Na snímke zástupca preživších Naftali Fürst

Prežil pracovný a koncentračný tábor v Seredi, Auschwitz-Birkenau, pochod smrti, tábor Budy i Buchenwald. Do bývalého tábora v Seredi sa dostal pred 74 rokmi, kde strávil dva a pol roka svojho života. Vtedy mal iba deväť rokov. “Prešli už tri generácie a teraz tu stojím opäť. Všetko to tu prežívam znova. Vidím appelplatz, baraky, viem presne, kde som vtedy spal, kde sme pracovali. Je to veľmi emotívny zážitok. Ale chodím sem, pretože vždy tu stretnem ľudí, ktorých to zaujíma. A dúfam, že to pomôže,” vyjadril svoju nádej preživší počas svojej stredajšej (23.11.) návštevy Múzea holokaustu v Seredi.

Reklama

Uviedol, že pri spomienke na Sereď sa mu vybavia najmä tri zážitky. “Prvým je, keď sme naraz všetci museli ísť počas noci z barakov von a museli sme utekať do kruhu, pričom nás bili. Trvalo to niekoľko hodín. Vtedy v Seredi zomrelo aj niekoľko ľudí,” spomína si Fürst.

Apely boli druhou strašnou spomienkou, počas nich sa vyberali ľudia na transporty. Podľa jeho slov to bolo niečo strašné, pretože ľudia nevedeli, či sa majú postaviť do prvej či druhej rady, vždy to bola neistota, čo má človek robiť. Poslednou spomienkou bolo, keď ich naložili do vagóna.

Reklama

Šesťdesiat rokov mlčal, nenavštívil Nemecko ani Rakúsko a ani nerozprával po nemecky napriek tomu, že to bol jeho materinský jazyk. O tom, čo prežil, začal rozprávať, až keď ho pozvali do Buchenwaldu na výročie oslobodenia. “Môj brat bol ten, ktorý o tom rozprával, ja som mlčal. Avšak po tom, čo zomrel, rozhodol som sa, že je potrebné v rozprávaní pokračovať, lebo na také veci sa nemôže zabudnúť,” zdôraznil, pričom rozprávanie o minulosti považuje za svoje poslanie a povinnosť.

V otázke extrémizmu a antisemitizmu vyjadril obavy. “Viem povedať len toľko, že čím viac rozprávam svoje zážitky z obdobia holokaustu, tým viac antisemitov sa vynára. To mi robí veľkú starosť. Žiaľ, vidím, že napriek tomu, čo sme prežili a koľko ľudí už zomrelo, ľudia sa nepoučili,” konštatoval.

 

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali