V pondelok, v rámci prerokovávaného zákona o rodovej rovnosti, prijal parlament úpravu rodičovskej dovolenky, ktorá by mala podľa autorky zákona podnietiť mužov k tomu, aby aj oni sami strávili určitý čas na rodičovskej dovolenke. Idea muža na rodičovskej dovolenke už nie je v dnešnom svete niečo neobvyklé a rodiny si to riešia podľa toho, čo najlepšie vyhovuje ich potrebám. Zákon však zapojenie mužov rieši trochu zvláštnym spôsobom. Pri jednom dieťati má rodina nárok na rodičovskú dovolenku v dĺžke 6 mesiacov. Ak sa otec rozhodne, že pol roka bude na rodičovskej dovolenke on, tak o túto dobu sa pôvodná dĺžka rodičovskej predĺži t.j. až na celkovú dobu 1 rok. V prípade ak má rodina dve deti rodičovská dovolenka je tri roky. Avšak podľa nového zákona, ak muž nestrávi pol roka na rodičovskej dovolenke, tak o túto dobu sa pôvodná dĺžka dovolenky skráti. Takže ide v podstate o sankciu.
V mnohých komentároch zaznieva, že ide o obmedzovanie slobody a miešanie sa štátu do vecí, do ktorých ho nič nie je. Prezidentka hnutia La manif pour tous, Ludovine de la Rochére vo svojom prehlásení odsúdila túto úpravu ako krok proti záujmom rodiny: “nenazývajme to „reformou“ ale“ redukciou“ rodičovskej dovolenky“. V liste uvádza, že tento krok prinesie rodinám iba problémy (nedostatok miest v jasličkách a nemožnosť nástupu do škôlky, keďže podmienkou pre vstup do škôlky sú dovŕšené tri roky dieťaťa.) Ludovine de la Rochére pri tej príležitosti znovu vyzvala na účasť na celoeurópskej demonštrácii za rodinu, ktorá sa vo Francúzku bude konať v Paríž a Lyone.
V omnoho búrlivejšej atmosfére sa však v utorok prerokovával a bol prijatý dodatok, ktorý upravuje potratový zákon. Dodatok konkrétne vypúšťa zo zákona formuláciu, že potrat je možné vykonať pod podmienkou, ak sa žena nachádza v „stave núdze“ a nahrádza ju formuláciou „ak žena nechce pokračovať v tehotenstve.“ Debata k tomuto dodatku prebiehala občas vo veľmi búrlivej atmosfére.
Predstavitelia ľavice obhajovali vypustenie formulácie o stave núdze tým, že „formulácia je zastaralá“ a že žena má právo disponovať svojím telom (podľa svojho uváženia) a nie podľa „diktátu morálky“. Predkladateľka dodatku, ministerka Belkacem, argumentovala tým, že „umelý potrat je celkové právo a nie iba jednoduchá tolerancia za určitých podmienok.“ Pravica naopak oponovala „banalizáciou potratu“ a obvinila ľavicu z úmyslu rozdeliť francúzsku spoločnosť. Opozičná strana UMP navrhla, aby sa teda v prípade, ak potrat je „zákrok komfortu“, prestal hradiť z verejných prostriedkov a hradila si ho žena sama. (zákrok stojí cca 400 eur, minimálna mzda tzv.SMIC 1445,38eur). Tento návrh však nepodporili ani všetci poslanci za UMP a tým pádom bol zamietnutý v pomere 142 hlasov proti 7.
Debata o tomto zákone aj vzhľadom na Pochod za život, ktorý sa uskutočnil minulú nedeľu, dostala veľký priestor v médiách. Denník le Figaro sa okrem spravodajstva k tejto téme zamýšľa aj nad dôvodmi, prečo bolo tak veľmi nutné liberalizovať potratový zákon. Vo Francúzsku sa ročne vykoná viac než 222 tis. potratov bez toho, aby žena musela reálne dokazovať „stav núdze“. V reále je táto formulácia iba formálnym prehlásením. Navyše zákrok je v plnej výške hradený z verejných zdrojov a tým pádom aj široko dostupný. Denník ponúka záver, že účelom je zámerné roznecovanie emócií a rozdelenie spoločnosti, na odvedenie pozornosti od totálneho zlyhania vládnej politiky v ekonomickej oblasti. V týchto etických témach pravicoví voliči väčšinou zaujímajú jasné stanovisko a hlasne protestovali aj kresťania ktorí boli rôznymi zástancami potratov označení za „reakcionárov, pokus o návrat do doby kamennej, náboženských fanatikov, slepačích matiek a katolíckych fašistov.“ A v takejto rozjatrenej atmosfére sa ľavicoví voliči skôr primknú k vládnemu táboru než, aby vyjadrovali svoju nespokojnosť a sklamanie z doterajšieho výkonu Hollandovej vlády v boji proti kríze a nezamestnanosti.
Spravodajský portál ww.24heuresactu.fr, zhrnul postoj ministerky Balkacem na otázky počas prebiehajúcej debaty v parlamente slovami: „Nie, žena, ktorá sa chystá potratiť sa nenachádza v tiesnivej situácii. Nie, žena ,ktorá sa chystá potratiť, nepotrebuje medicínsko-sociálnu pomoc. Nie, informácia od lekára nemá vplyv na ženu, ktorá zvažuje svoju voľbu. Nie, nenarodené dieťa nie je ľudská bytosť. Nie, nenarodené dieťa nemá právo na život, ak je to voľba ženy. Nie, zákony republiky neochraňujú ľudský život od počatia. Nie, otec dieťaťa nemá do toho čo hovoriť, on na seba neberie tehotenstvo. Nie, otec dieťaťa nikdy nie je v tiesnivej situácii, ak ide stratiť svoje dieťa. Nie, návrh zákona nerozdeľuje Francúzov. Nie, Francúzi sa nepostavili proti zákonu, nie, nie sú v uliciach.“
O tom či sú Francúzi v uliciach sa budú môcť všetci presvedčiť čoskoro. Na tento víkend je naplánovaná demonštrácia pod názvom „Deň hnevu“ a na 2. februrára už spomínaná celourópska manifestácia za rodinu pod vedením La manif. V ten istý deň budú demonštrácie prebiehať aj v Bruseli, Ríme, Londýne, Viedni a Madride. Najnovšie svoju účasť oznámila aj Varšava a Bukurešť.
Katrína Hanzlíková, Paríž