Francúzskej polícii migrant predložil náhradné osvedčenie o rodnom liste, v ktorom je uvedený rok jeho narodenia v roku 2002 a jeho krajina narodenia ako Guinea. Keďže počet maloletých bez sprievodu vo Francúzsku, a to najmä v príslušnom okrese prudko vzrástol, tamojšia polícia sprísnila svoje kontroly. Aby fakty prekontrolovala, požiadala o pomoc španielske orgány. Španielske úrady našťastie vekovú lož odhalili. Oznámili Francúzom, že muž požiadal v Španielsku o vízum v roku 2017, a to so svojím pôvodným pasom, v ktorom bolo uvedené, že má 47 rokov.
Tento prípad však nie je ojedinelý. Pred niekoľkými dňami muž z Mali tvrdil, že má 16 rokov a podľa španielskych orgánov mal 21. Koľko takýchto podvodov prichytených nebolo, nevie nikto. Ale čo sa vie, je to, že počet „maloletých migrantov bez sprievodu” v posledných rokoch prudko narástol.
Francúzske ministerstvá sa už roky sťažujú na rastúce náklady práve na prisťahovalectvo maloletých bez sprievodu. Informácie o nesprávnom veku sa používajú preto, aby sa obišiel zákon o cudzincoch. Okrem toho sú náklady na starostlivosť o neplnoletých migrantov obrovské. Liberálna parížska vláda nechala úrady v samotných oddeleniach s týmto problémom samých. Lokálnej polícii dokonca ešte do nedávna nebol umožnený ani prístup do centrálneho registra, kde sú migranti registrovaní s fotografiami, osobnými údajmi, odtlačkami prstov a slovom „plnoletý“. Rastúci tlak z periférie však donútil ministerstvo vnútra poskytnúť orgánom prístup k tomuto registru.
Počet prisťahovalcov kvalifikovaných ako „maloletých bez sprievodu” vo Francúzska od roku 2015 prudko vzrástol. V roku 2018 tu bolo už registrovaných 40 000 osôb. Náklady sa odhaľujú na 2 miliardy eur. Prijímacie centrá sú beznádejne preťažené. A aby to bolo ešte horšie, „žiadatelia“ sa presúvajú z jedného miesta na druhé a robia niekoľko aplikácií s cieľom maximalizovať svoje príležitosti. Kto pri tejto činnosti migrantom radí a pomáha, ešte nie je celkom jasné. Čo jasné je, že veľa mimovládok a liberálni politici trend migrácie vehementne ochraňujú a to o hlavne keď sa jedná o „maloletých ”. Ale aj organizácia OSN je v tomto smere dosť aktívna tým, že sprísnené kontroly mladistvých tvrdo kritizuje.
Detský fond OSN UNICEF skritizoval nové opatrenia ako „represívne“. Ochrana detí nie je podľa UNICEF zlučiteľná so zvýšenou kontrolou migrácie. Organizácia odmieta sprísnené kontroly a aj to, že sú jednotliví neplnoletí v prvom rade klasifikovaní ako migranti a nie ako „zraniteľné deti”. To, že veľa migrantov situáciu zneužíva, ani OSN, ani žiadna iná mimovládka, ani liberalní politici samozrejme nekritizujú.
Andrea Lopatková