NAŽIVO

Juhokórejskí študenti medicíny vyhlásili, že sa vrátia na akademickú pôdu. Študenti minulý rok prestali chodiť na vyučovanie, čím vyjadrovali svoj nesúhlas s vládnym plánom zvýšiť počet prijatých študentov na lekárske fakulty. Informuje agentúra Reuters.

09:29

Škótska národná strana vyzvala britskú vládu „prestať s výhovorkami“ a po vzore iných európskych krajín uznať existenciu nezávislého palestínskeho štátu. Informuje agentúra DPA.

09:29

Americký prezident Donald Trump uviedol, že zvažuje odobrať americké občianstvo moderátorke, herečke a komičke Rosie O’Donnellovej. Herečka minulý víkend kritizovala Trumpovu administratívu v súvislosti s povodňami v štáte Texas. Trump označil O’Donnellovú za hrozbu pre ľudstvo. Informuje agentúra AP a stanica CNN.

09:29

Libérijské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že prezident Libérie Joseph Boakai bol „poctený“ tohtotýždňovým stretnutím s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a reči ohľadom jeho vzdelania a znalosti angličtiny ho neurazili. Angličtina  je v Libérii úradným jazykom a materinským jazykom Boakaia. Informuje AFP.

07:30

V Katalánsku včera pre prívalové dažde nakrátko nepremávali vlaky. Niektoré cesty zostali pre vodičov neprejazdné. Miestni hasiči hovoria o dosiaľ o dvoch nezvestných. Informuje agentúra AFP.

07:26

Startup xAI miliardára Elona Muska sa ospravedlnil za urážlivé výroky generované jeho četbotom Grok. Ten tento týždeň na sociálnej sieti X oslavoval Adolfa Hitlera a urážal islam. Ako povedala spoločnosť môže za to aktualizácia softvéru, vďaka ktorej mal Grok fungovať viac ako človek. Informuje agentúra AFP.

07:26

Vysokopostavený politický predstaviteľ Izraela obvinil palestínske militantné hnutie Hamas zo sabotovania snáh o dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy a dohody o prepustení rukojemníkov. 

Včera 19:43

Balkánsky kanál televízie al-Džazíra po 14 rokoch ukončil vysielanie. Podľa miestnych médií a novinárskych zväzov sa vedenie mediálnej skupiny sídliacej v Katare rozhodlo vysielanie ukončiť najmä z finančných dôvodov.

Včera 19:42

Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt vyzval na posilnenie systémov civilnej ochrany v reakcii na meniace sa hrozby v krajine. Zároveň žiadal občanov, aby sa pripravili na potenciálne katastrofické scenáre.

Včera 18:37

Sedem agentúr Organizácie Spojených národov v spoločnom vyhlásení upozornilo, že vážny nedostatok paliva v Pásme Gazy dosiahol kritickú úroveň, čo môže viesť k zhoršeniu utrpenia na vojnou zničenom palestínskom území. Palivo je podľa agentúr OSN základom prežitia v Gaze.

Včera 18:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Fogaš: K Československu sa dalo vrátiť aj po roku 1993, nebol záujem

V čase prijímania slovenskej ústavy v roku 1992 ešte medzi poslancami Slovenskej národnej rady rezonovala aj myšlienka, že by sa Česká a Slovenská republika v budúcnosti mohli znovu spojiť na základe štátnej zmluvy. “Bola taká idea, že bude spracovaná štátna zmluva, ktorou republiky vytvoria spoločný zväzok akoby nanovo. A bude to fungovať buď na báze konfederácie, alebo federácie, podľa toho, čo sa podarí vyrokovať. Táto predstava bola absolútne nerealistická. Nakoniec vznik Českej a Slovenskej republiky nebránil tomu, aby sme sa k tejto myšlienke vrátili. Ale záujem o to nebol ani na českej strane,” povedal v diskusii na TABLET.TV jeden z tvorcov textu ústavy, docent Ľubomír Fogaš.

❚❚
.

Hoci vytvorenie slovenskej ústavy umožňoval už zákon o československej federácii z konca šesťdesiatych rokov, bývalý režim túto myšlienku nikdy nedotiahol do konca. Po Nežnej revolúcii bolo pre zmenu vytvorených až deväť rôznych verzií ústavy. “V minulom režime neumožnili prijatie slovenskej ústavy politické pomery. Keď bol v roku 1968 prijatý zákon o československej federácii, článok 142 v odseku 2 zakotvoval právo oboch republík na prijatie ústav. Dokonca sa predpokladalo, že spolu s prijatím novej ústavy Československej socialistickej republiky, budú prijaté aj obe ústavy,” vysvetlil Fogaš.

“Napokon sa pre normalizáciu viacero článkov zákona nerealizovalo. Napríklad nebol zriadený ani ústavný súd. Ani tento článok zrejme vtedajšej politickej garnitúre nevyhovoval,” dodal.

Po revolúcii sa podľa neho začali diskusie súvisiace so štátoprávnym usporiadaním a jedným z pilierov týchto diskusií sa stala práve príprava Ústavy SR. “Krátko po revolúcii vznikla prvá komisia pri Slovenskej národnej rade, viedol ju profesor Plank. Bolo v nej okolo 20 ľudí. Táto práca bola zavŕšená prijatím dokumentu, ktorý bol odovzdaný SNR.

.

Tento dokument ešte vychádzal z princípov, ktoré boli zakotvené vo federálnej ústave a nepočítal s tým, že budú dve samostatné republiky,” povedal Fogaš.

Jedným z problémov pri príprave textu ústavy, ktorý napokon Slovenská národná rada prijala, bolo aj to, že nebolo úplne jasné, či bude ústavou samostatnej Slovenskej republiky, alebo súčasti federácie. “Bolo to možné, ale pri rešpektovaní výlučných kompetencií, ktoré patrili československej federácii,” odpovedal Fogaš na otázku, či bolo možné písať text ústavy tak, aby mohol fungovať pri oboch eventualitách.

“Napríklad aj samotný zákon o československej federácii obsahoval ustanovenie, podľa ktorého je Československo jednotným colným územím. Ak by aj vznikla ústava Českej a ústava Slovenskej republiky, text by nemohol prekročiť rubikon tohto ustanovenia.

Rovnako federálnou záležitosťou bola obrana a mena,” vysvetlil Fogaš, ktorý bol v čase prijímania ústavy poslancom za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ).

Ak by boli obe ústavy prijaté už skôr, podľa Fogaša by názory ľudí na federáciu zrejme boli iné. “Lebo by občania mali pocit, že federácia bola vystavaná zdola nahor a nie zhora nadol,” povedal.

.

“Je zahodno pripomenúť, že po roku 1989 sa začali diskusie o tom, aký ústavný systém má byť na Slovensku a v Česku a aj vo federácii. Začali sa rokovania, ktoré mali za cieľ dohodnúť systém vzťahov medzi oboma republikami. Tieto rokovania boli neúspešné,” spomenul. “Akási únava z nich bola potom motorom na vypracovávanie rôznych variant Ústavy SR. Existovalo až deväť variánt Ústavy SR, takmer každá strana, okrem Strany demokratickej ľavice, mala vypracovanú svoju predstavu. Ale existoval aj návrh, ktorý vzišiel z rokovaní v Milovách a Častej – Papierničke. Ten bol podnetom na celonárodnú diskusiu, ktorá aj na Slovensku prebehla,” uviedol.

Aparát Slovenskej národnej rady podľa neho spracoval veľmi kvalitnú správu o výsledku tejto verejnej diskusie. “A niektoré názory v nej vyslovené sa potom stali predmetom našej diskusie pri tvorbe samotného textu ústavy,” poznamenal Fogaš.

Príprava ústavy prebiehala v mimoriadne hektickom období rokovaní o budúcnosti oboch republík, ako aj federácie. “Nielen pán Klaus, ale aj pán Dlouhý a ďalší predstavitelia českej reprezentácie sa domnievali, že nie je možné povoliť z kompetencií federálnej strechy. Pán Klaus to videl skôr cez ekonomické nástroje a kompetencie a ostatní cez svoju ideologickú prizmu, ktorá bola založená na teórii čechoslovakizmu,” tvrdí Fogaš.

“V niektorých českých predstaviteľoch táto idea stále žila a boli predstavené aj niektoré návrhy federálnej ústavy, napríklad Československá strana socialistická v tomto období predložila návrh ústavy Spolkovej republiky Československo. Tento návrh kompetenčne nerešpektoval ani to, čo v tom čase už bolo medzi republikami dohodnuté,” upozornil.

“Istotu vtedy nemal nikto, nikto z nás nevedel, ako sa situácia ďalej vyvinie. Existovali predsa aj vyhlásenia zodpovedných federálnych politikov, ktorí vyhlásili, že na obranu federácie bude použitá armáda. Z toho naskakovala husia koža,” pripomenul Fogaš. “Ale som si istý, že slovenská ústava bola už vtedy na Slovensku stabilizujúcim prvkom.

.

Umožnila slovenským politickým štruktúram vytvoriť všetky orgány, ktoré boli potrebné na to, aby 1. januára mohol začať fungovať samostatný štát. Mali sme dosť času na to, aby sme pripravili celý komplex medzinárodných zmlúv, ktoré museli vstúpiť do platnosti v tom istom období. Premiér Mečiar trval na tom, aby sa podpísali zmluvy aj s Českou republikou, čo sa po určitých peripetiách aj stalo. Bolo to veľmi zložité, hektické obdobie,” zdôraznil Fogaš.

Zároveň odmietol tézu, že dôvodom rozpadu federácie boli personálne okolnosti, teda to, že za českú stranu rokoval Václav Klaus a za slovenskú Vladimír Mečiar. “Napriek veľkej snahe časti politického spektra nebolo možné dohodnúť model štátoprávneho usporiadania a nemyslím si, že to bolo len pre personálne vzťahy. Často sa to interpretuje tak, že sa nedohodli Klaus s Mečiarom. Ja si to nemyslím,” povedal. “Som hlboko presvedčený, že oni dvaja dodržali to, na čom sa dohodli. A nemyslím si, že je správne zľahčovať ich dohovory, lebo tón ďalšieho chodu udalostí určili ich politické strany. A oni stáli na čele procesu, ktorý nazývame rozdelením federácie,” zdôraznil Fogaš.

Ústava bola prijatá 1. septembra a do platnosti vstúpila o mesiac neskôr, teda ešte v čase existencie federácie. Samostatná Slovenská republika vznikla až 1. januára 1993. V texte ústavy sa to riešilo tak, že niektoré časti ústavy nezačali platiť hneď, ale až od 1. januára 1993. “Aj naša ústava obsahovala v intertemporálnych ustanoveniach odklad účinnosti niektorých častí našej ústavy. Ona v čase federácie neplatila plnohodnotne. Aj keď fakticky umožňovala výkon moci na našom území, ale otázky súvisiace s colným územím, menou či obranou boli upravené tak, aby nadobudli účinnosť až od 1. januára,” vysvetlil Fogaš.

“Inak, práve okolo tohto ustanovenia vznikli v čase, keď už bola ústava takmer napísaná, spory. Spomínam si na vpád vtedajšieho premiéra Mečiara na ústavnoprávny výbor, kde sme sa ako právnici, ja a Robert Fico pochytili s Mečiarom,” spomenul. “Pretože my sme navrhovali, aby odklad účinnosti bol zakotvený pri jednotlivých článkoch. Kompromis bol, že v rámci pozmeňujúcich návrhov boli všetky tieto ustanovenia zhrnuté do jedného článku v závere ústavy a myslím si, že to bolo správne,” dodal Fogaš.

Strana demokratickej ľavice, ktorú v tom čase zastupoval, sa podľa neho pričinila a to, že sa do textu ústavy dostali ľudské práva v rozšírenej podobe, vrátane sociálnych práv.

Spolu so “zelenými” presadili aj to, aby sa ekonomický model Slovenskej republiky definoval ako sociálne a ekologicky orientované trhové hospodárstvo. “Práca komisie, ktorá redigovala ‘horúci’ text ústavy, bola dosť kolektívnym dielom. Málokedy tam vznikali vážne konflikty, to by sme sa nikam nedopracovali. Fakt je, že sme sa snažili presadiť do ústavy niektoré ustanovenia aj preto, že sme videli komplikácie nastupujúceho politického režimu,” povedal Fogaš.

“Sem patrí aj otázka, či majú, alebo nemajú byť v ústave zakotvené základné ľudské práva a slobody. Dovtedy existovala listina základných práv a slobôd. A bola tiež otázka, či by štát mal dostať nejakú charakteristiku, alebo nie. Ja som spolupracoval so širším tímom ľudí, v ktorom boli aj ekonómovia, ako bol profesor Košnár alebo docent Novotný. Okrem iného sme dospeli aj k záveru, že by v ústave mala byť aj charakteristika ekonomického modelu,” povedal.

Niektorí predstavitelia pravice mali podľa neho predstavu, že sa do ústavy preberie listina základných práv a slobôd, ktorá bola federálnym zákonom. “Ale ja som si pamätal, ako táto listina vznikala, ako tam boli návrhy, aby neobsahovala žiadne sociálne práva, len politické. Naša strana mala záujem, aby ústava obsahovala zakotvenie základných práv a slobôd v oblasti politickej, sociálnej aj v oblastiach súvisiacich s vývojom ekonomiky,” tvrdí Fogaš.

“Keď sme sa v Trenčianskych Tepliciach rozišli s tým, že text ústavy je napísaný a pôjde na diskusiu, nebola ešte napísaná dôvodová správa k tomuto textu. Prekvapujúco, aspoň pre nás, sa stalo to, že tento text už bol prezentovaný, ako to, čo sa bude schvaľovať v Národnej rade a nejaká väčšia politická debata na nejakých neformálnych fórach, nebola,” spomenul Fogaš. “Je pravda, že sme sa snažili rešpektovať výsledky verejnej diskusie a rozumné ustanovenia z tých deviatich verzií ústavy, ale počítali sme s tým, že hlavná diskusia sa udeje až v Národnej rade,” dodal.

Aj kresťanskí demokrati, ktorí hlasovali proti prijatiu ústavy, mali podľa Fogaša šancu zúčastniť sa na príprave samotného textu a mohli diskutovať aj v Národnej rade. “Ja som mal pocit, že boli politicky urazení. A svoju chybu, neúčasť na tvorbe ústavy chceli potom odčiniť svojím postojom pri hlasovaní v SNR,” povedal.

.

K textu ústavy bolo podľa Fogaša predložených tristo pripomienok. “Značná časť z nich mala legislatívno-technický charakter a bola akceptovaná. Niektoré mali zásadný význam, napríklad tá, ktorá odkladala účinnosť niektorých ustanovení. Myslím si, že bol priestor formovať ústavu aj počas rokovania v parlamente,” pripomenul.

Okrem iného sa takýmto spôsobom zmenil aj názov slovenského zastupiteľského zboru zo Slovenskej národnej rady na Národnú radu Slovenskej republiky. “Vtedajšia Slovenská národná strana presadzovala ako názov zastupiteľského zboru ‘snem’, ako to bolo za Tisovho štátu. Boli sme zásadne proti tomu, aby sa čo i len slovom oživovali myšlienky a väzby na vojnový štát. V parlamente potom vznikla debata o tom, že vo viacerých iných štátoch existujú ich Národné rady a tento kompromis bol napokon prijatý,” vysvetlil Fogaš.

Hoci sa v posledných rokoch sporadicky diskutuje o tom, či by sa nemali začať práce na texte úplne novej ústavy, Fogaš s tým nesúhlasí. “Som za to, aby si Slovenská republika budovala vlastné tradície a tie by mali byť postavené na nejakých základoch. Ústavný základ bol položený pripravením a schválením textu ústavy, ktorý v tom čase nepochybne zohral významnú stabilizačnú úlohu,” pripomenul. “Bola to vysoko demokraticky formulovaná ústava. Som hlboko presvedčený, že aj keď si život vyžiadal v priebehu času nejaké zmeny, nemalo by sa v tomto čase pristupovať k príprave ústavy novej. Lebo dnes platný text je funkčný a umožňuje všetkým orgánom štátnej moci výkon svojich kompetencií,” uzavrel.

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

Marek Brna

Branislav Čech

.
.
.

Robí prezident kampaň zdravému životnému štýlu alebo NATO?

Je to na prvý pohľad veľmi sympatický obrázok: Prezident Peter Pellegrini spolu s niekoľkými predstaviteľmi SMERu a influencermi v maskáčoch…

13. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Kollár zverejnil reakciu na Kollára: “Stúpil si do mäkkéko!”

Podnikateľ Zoroslav Kollár vo videu na YouTube zareagoval na vyhlásenia bývalého predsedu NR SR Borisa Kollára o tom, že súčasná…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fürst pre HS o pokračujúcom boji za pravdu v prípade nežiadúcich účinkoch po očkovaní mRNA vakcínami: “Po tuhom boji sme teda napokon z ÚZISu vydolovali dáta”

Tomáš Fürst je vysokoškolský matematik a jeden zo zakladateľov združenia SMÍŠ – Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků v Českej republike.…

13. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

Kim Čong-un ponúkol Moskve plnú podporu vo vojne na Ukrajine

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas rozhovorov s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom ponúkol Moskve plnú podporu vo vojne na…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Uskutočnil sa ďalší ročník Osláv zvrchovanosti. Premiér Fico hovorí o odpovedi na festival Pohoda

Podľa slov predsedu vlády Roberta Fica by mohlo byť tradičné podujatie v obci Stará Bystrica vnímané aj ako odpoveď na…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Advokát Ribár komentuje zrušenie obvinenia P. Ďurkovi paragrafom 363

Známy advokát a predseda občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát JUDr. Martin Ribár sa na sociálnej sieti vyjadril k…

13. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Uzbrojenie k smrti. Slovensko potrebuje viac lekárov, nie generálov. Mierová vízia existuje – hovorí sa jej Kostarika

Naši politici súhlasili s plánom minúť do roku 2035 päť percent HDP na zbrojenie – bez mandátu občanov, bez verejnej…

13. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Saková: REPowerEU poškodí najmä Slovensko a Maďarsko

Úplne sa odstrihnutie od ruských energií od roku 2028 je zrejme nezvratné. Konštatuje to podpredsedníčka slovenskej vlády a ministerka hospodárstva…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Napätie na ministerstve spravodlivosti: šéfovia FBI zvažujú odchod kvôli prípadu Epstein

Riaditeľ FBI Kash Patel zvažuje odchod z funkcie, ak z nej odíde zástupca riaditeľa FBI Dan Bongino, obaja nespokojní s…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Raši si myslí, že o návrhoch opozície na odvolávanie ministrov sa má rokovať

Parlament by už o opozičných návrhoch na vyslovenie nedôvery vláde aj na odvolanie viacerých ministrov mal rokovať. Diskusia by ideálne…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Až 70 % Európanov cíti finančný stres, Slováci majú jedny z najnižších úspor

Podľa dát OECD až 70 % ľudí v Európe pociťuje finančný stres, pričom vyššiu mieru obáv majú ženy. Na Slovensku…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nikdy sme sa podľa Fica nedostali do takejto krízovej situácie. Všetkých politikov upozornil, aby nevymýšľali s koňakom a cigarou v ruke nezmysly

Slovensko ešte nikdy nebolo v takej krízovej situácii, ako je teraz. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede premiér Robert Fico…

12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Junta…

Jsme ve válce, říkali nám. Zlý Rus okupuje nebohou Ukrajinu a protože je neschopný, rabuje čipy z praček a co…

13. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Niečo sa chystá? USA požadujú, aby Japonsko a Austrália prijali „jasné záväzky“

USA požadujú, aby Japonsko a Austrália prijali „jasné záväzky“ v boji o Taiwan, píše denník Financial Times

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Diaľnica D2 pred Bratislavou je už k dispozícii motoristom

Diaľnica D2 pred Bratislavou je už k dispozícii motoristom. Nočná uzávierka D2 medzi tunelom Sitina a križovatkou Bory dnes v…

13. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dnes bude polooblačno až oblačno, s prehánkami, aj búrkami a teplotami do 31 stupňov Celzia

Dnes bude polooblačno až oblačno, miestami prechodne až zamračené. Miestami prehánky, ojedinele búrky, aj intenzívne. Oteplenie a miestami dusno. Na…

13. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Donald Trump oznámil voči Európskej únii clá na úrovni 30 %

V prípade EÚ Trump poukázal na nevyváženosť vo vzájomnom obchode a v prípade Mexika na pokračujúci dovoz drog do USA

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin posiela odkaz Kim Čong-unovi

Vladimir Putin poslal lídrovi KĽDR Kim Čong-unovi odkaz, v ktorom vyjadril nádej na pokračovanie priamych kontaktov v blízkej budúcnosti. Posolstvo…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina v problémoch. BlackRock sa stiahol z hry, dôležitá konferencia nedopadla dobre

Konferencia o obnove Ukrajiny, ktorá sa konala v Ríme, sa skončila bez konkrétnych finančných prísľubov, uviedol denník Daily Telegraph. Hlavným…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dohoda Ruska s OSN o potravinách sa zrútila

Rusko oznámilo, že jeho dohoda s Organizáciou Spojených národov o uľahčení vývozu ruských potravín a hnojív sa zrútila kvôli západným…

12. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Tak “chlapec” z Berlína sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko. Nová doba! Reaguje generál

Tak “chlapec” z Berlína kancelár Merz, sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko . Nová doba! Píše vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Boris Johnson nazýva Macrona „zlým géniom“, ktorý stojí za migračnou krízou

Bývalý britský premiér Boris Johnson obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona z organizovania migračnej krízy, s ktorou Spojené kráľovstvo zápasí

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Jednoduché nápady, ktoré riešia mnoho bežných problémov

Vo svete je veľa veľkých a zložitých problémov, ktoré sa riešia, od hladu detí až po zmenu klímy. Každá chvíľa…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

Stala sa vám porucha na diaľnici? Takto si zachránite život a vyhnete sa tragédii

13.07.2025 Redakcia Auto trendy Keď sa vám stane porucha na diaľnici, máte len niekoľko sekúnd na správne rozhodnutie, ktoré môže…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Zábava pokračuje: Britský a francúzsky generál sa predbiehajú v tom kto z nich bude prvým cieľom pre Rusko

Nemecko, 13. júla 2025 - Spolková republika Nemecko dodá Ukrajine prvé zbraňové systémy dlhého doletu do konca júla. V piatok…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

Andrej Danko vyzýva prezidenta, aby ukončil výcvik a vrátil sa do paláca

Predseda koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby skončil výcvik v Národných…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je rozhodnuté zrušiť ďalší monopol Západu

Rusko, druhý najväčší producent zlata na svete, sa chce oslobodiť od závislosti cien zlata od Londýnskej burzy. Na tento účel…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Legendárne kapely, ktoré prežili tie najhoršie tragédie, no nikdy neprestali hrať

Legendárne kapely, ktoré prežili tie najhoršie tragédie, no nikdy neprestali hrať: História rockovej hudby je

13. 07. 2025 | 0 komentárov

.


.

Hyundai predstavil nový Ioniq 6 N na festivale rýchlosti v Goodwoode

12.07.2025 Redakcia Auto trendy Hyundai oficiálne odhalil nový Ioniq 6 N, výkonnú verziu elektrického sedanu strednej triedy. Model prináša agresívnejší…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

Netanjahu mohol zastaviť vojnu v Gaze už vlani na jar, no radšej si predĺžil pobyt pri moci

Palestína, 12. júla 2025 - Netanjahu mohol zastaviť vojnu v Gaze už vlani na jar, ale neurobil to, aby si predĺžil…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

Ako čítať Trumpove ostré vyhlásenia na adresu Putina

Trump stále považuje Putina za kľúčového partnera na rokovaniach a Zelenského za „hlavnú prekážku mieru“

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

Novozvolený poľský prezident Karol Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Príbehy z kuchyne, ktoré znechutili internet: Ľudia sa sťažovali, smiali aj plakali naraz

Príbehy z kuchyne, ktoré znechutili internet: Ľudia sa sťažovali, smiali aj plakali naraz. Všetci radi (až

13. 07. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

Marek Brna

Branislav Čech

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov