Aj napriek jednotlivým krokom vlády a vystúpeniam niektorých politikov, vo všeobecnosti Fínsko uplatňuje voči Rusku vlastnú politiku v hospodárskej a vojenskej oblasti, ktorá sa zjavne odlišuje od štandardov prijatých v EÚ v ostatných rokoch. Helsinki vo veľkom obchodujú s Moskvou a nechcú ani počuť o hrozbe zo strany “ruského medveďa”, “kremeľského agresora” a pod. Fínsko sa snaží dobre vychádzať s východným susedom a udržiavať s nim dobré vzťahy.
Fínsky denník Yle sa venoval téme obranyschopnosti krajiny, vzťahom s Ruskom a spolupráce s NATO. Odvoláva sa na výsledky viacerých posledných priekumov, ktoré svedčia o tom, že Fíni nepociťujú hrozbu zo strany Ruska a preto nemajú veľký záujem o službu v armáde, ako aj o to, aby krajina vstupila do NATO. Yle prízvukuje, že čím ďalej, tým menej Finov podporuje myšlienku vstupu krajiny do NATO.
„Ochota Finov zúčastňovať sa na obrane krajiny nedávno klesla. O tom svedčia údaje prieskumov finského parlamentného poradného výboru pre obranu. Zvlášť nápadné je to, že „ochota k obrane” v prostredí fínskej mládeže sa znížila. Rovnako myšlienka vstupu do NATO stráca na popularite,“ uviedol Yle. „Respondentov požiadali, aby odpovedali na otázku: „Ak sa na Fínsko uskutoční útok, myslíte si, že by Fíni mali odraziť útok so zbraňami, aj keby bol výsledok nepredvídateľný?“ Dve tretiny – 66% respondentov odpovedalo kladne – a tato hodnota je o 6% nižšia, než vlani,“ prízvukuje denník.
„Je pozoruhodné, že predchádzajúci indikátor ochoty Fínov brániť krajinu klesol pod 70% až v roku 1989. A „želanie brániť sa“ prejavila fínska mládež vo veku menej ako 25 rokov. Súčasný systém povinného výcviku mužov v krajine podporuje 74% respondentov, čo je o 7% menej, než vlani. Obzvlášť popularita tohto systému klesá medzi mladými ľuďmi vo veku 15 až 34 rokov,“ uvádzajú autori článku.
„Napriek všetkému „pripravenosť na obranu krajiny podľa svojich možností“ je stále na pomerne vysokej úrovni a tvorí 84%. Je to však o 3% menej, ako vlani. Idea vstupu Fínska do NATO i naďalej stráca popularitu. Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky, v súčasnosti iba 20% Fínov podporuje členstvo Fínska v Severoatlantickej aliancii,“ uzatvára svoj komentár fínsky denník Yle.
Eugen Rusnák